Miło pracować – rośliny i dekoracje w przestrzeni biurowej

Pracować, osiągać targety, wyprzedzać asapy, nie zwracać uwagi na jesienne liście za oknami. Jeszcze niedawno tempo pracy było najważniejsze. Dziś, w dobie fascynacji slow food, wzornictwem przemysłowym i zrównoważonym rozwojem odwracamy się od tego nieludzkiego tempa. Coraz częściej szefowie dostrzegają, że na sukcesy firm wpływa jakość środowiska pracy.

Fot. Muscari
Fot. Muscari

Zadbane, uporządkowane otoczenie wokół nas ma wpływ na efektywność  naszej pracy, na nasz komfort i rozwój. Istotnym elementem aranżacji przestrzeni biurowej są rośliny i dekoracje. Przemyślanie dobrane i profesjonalnie zaaranżowane ujawnią swój pozytywny wpływ.

Bo jest zdrowo

Przestrzeń biurowa często bywa środowiskiem umiarkowanie przyjaznym. Klimatyzowane wnętrza i urządzenia biurowe mogą mieć negatywny wpływ na naszą kondycję, jakość skóry, układ oddechowy i oczy. Najprostszym sposobem na poprawę jakości pracy jest wprowadzenie do przestrzeń biurowej roślin. To z pozoru błahe zadanie może niestety zaowocować pasmem zniechęcających porażek ponieważ warunki panujące w biurach nie są łatwe również dla roślin. Wprowadzając rośliny do pomieszczeń trzeba wziąć po uwagę wiele czynników jak: nasłonecznienie, możliwość przewietrzania pomieszczeń, wilgotność powietrza, ilość wolnej przestrzeni, wymagania indywidualne poszczególnych gatunków i odmian. Różnorodny jest także wpływ poszczególnych gatunków na m.in. jakość powietrza w pomieszczeniach. Jak dowiodły badania, w które zaangażowane było także NASA* najbardziej efektywnymi „naturalnymi filtrami powietrza” są rośliny, które w większości znamy ale ich to nie podejrzewaliśmy. – Wytrzymałe sanseverie, pnące epipremnum i kompaktowe areki – to właśnie te gatunki są biurowymi sprzymierzeńcami – mówi Marta Augustynowicz, ekspert marki Muscari.
Nie tylko przysłużą się one środowisku pracy ale także nie uprzykrzają życia swym opiekunom. Nie są to bowiem wymagające i kapryśne rośliny. Charakteryzuje je odporność na warunki biurowe, umiarkowane wymagania odnośnie nasłonecznienia, przestawiania czy podlewania.

Bo jest ładnie

Paprotka w pojemniczku po margarynie czy zakurzone i popękane donice wykonane z tandetnego plastiku – to często zaniedbana rzeczywistość roślin biurowych. Nie należy jednak zapominać, że rośliny to także element aranżacji przestrzeni, a w tej dziedzinie mody i trendy zmieniają się tak jak w krawiectwie czy makijażu. Odpowiednio dobrane donice i osłonki zapewnią zdrowy rozwój roślin oraz odpowiedni efekt wizualny. Wybór donic jest coraz ciekawszy dzięki czemu możemy wspaniale zaaranżować biurowe rośliny. – Dobrym rozwiązaniem są donice z tworzyw sztucznych z wewnętrznymi wkładami, są łatwe w aranżacji i lekkie, zapewniają więc mobilność. Interesujące wzornictwo donic pozwala nam dobrać donice do „trudnych” miejsc jak wąskie przejścia czy nietypowe zaułki nie tracąc nic na ich jakości i estetyce – mówi ekspert Muscari.
Dzięki profesjonalnemu doborowi donic rośliny staną się „zielonymi rzeźbami” stanowiącymi ważny element aranżacji przestrzeni biurowej.

Bo mamy emocje

Emocje nami kierują, nawet jeśli bardzo staramy się to ukryć to jednak w głębi ducha odczuwamy radość z nadchodzącej wiosny czy marzymy o świątecznej, zimowej atmosferze. Ukłonem w stronę naszych emocji i potrzeb są te drobne elementy dekoracyjne, które sprawiają, że grono pracowników jednoczy się w wspólnym przeżywaniu emocji. Dekoracje w przestrzeni biurowej podobnie jak rośliny nie powinny być przypadkowe i chaotyczne. Smętny i zakurzony stroik zawieszony pod lampą nie ociepli biurowej atmosfery. Projektując dekoracje do tak specyficznej przestrzeni musimy wziąć pod uwagę jej wymagania. Dekoracje nie mogą być zbyt obfite, muszą być przede wszystkim praktyczne. Projektując je można wziąć pod uwagę specyfikę firmy np. choinka firmy produkującej śrubki może być ubrana właśnie w śrubki!
Dekoracje podkreślają specyficzne i ważne okresy w życiu biurowym, podnoszą atmosferę pracy i wpływają na integrację pracowników warto więc o nie zadbać i stylowo udekorować biuro.

W Muscari znajdziesz kwiaty doniczkowe, bukiety świeżych kwiatów do biura i domu na co dzień oraz ozdoby i dekoracje na specjalne okazje i święta.