Modne wnętrze czy modny kicz? Raport Pantone

Każdej wiosny, firma Pantone Institute publikuje raport wiodących barw sezonu w oparciu o analizę kolorystyczną ubrań z największego pokazu mody: Fashion Week. To w tym dokumencie zapada decyzja o tegorocznych ,,barwnych’’ hitach w świecie mody, wzorcnictwa i architektury wnętrz. Jak jeszcze te kolory wpływają na życie?

Modne wnętrze czy modny kicz? Raport Pantone

Wybór farby, którą pomalujemy pomieszczenia w mieszkaniu, nie wydaje się być istotny. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim kwestia estetyczna: odpowiednie połączenie kolorów bazowych i dodatków. Z pomocą przychodzi raport Pantone. Tej wiosny wyznaczył on cztery klasyczne kolory w postaci: Harbor Mist – jasną szarość, Cocunt Milk- kremową biel, Warm Sand- piaskowy beż oraz klasycznego granat: Sailor Blue. Pikanterii i radości wnętrzom ma dodać także dwanaście innych barw takich jak m.in.: niebieski Palace Blue, czerwień Cherry Tomato, czy spokojną zieleń Nile Green. Barwy te nie decydują jednak tylko o wyglądzie naszego domu.

Ukryte emocje w palecie farb

Kolory wywołują przecież emocje: mogą ukoić lub zburzyć dobry nastrój po ciężkim dniu. Właśnie dlatego w sypialni czy gabinecie spokój zapewniają zimny odcień niebieskiego Palace Blue oraz jasna zieleń Nile Green. Dzięki nim, z łatwością skupisz się na powierzonych zadaniach i odpoczniesz po ciężkim dniu. Jednak praca to nie wszystko.

Główne hasła Pantone na rok 2018 stanowią bowiem radość i witalność. Pierwszą emocję możesz wywołać malując pomieszczenie odcieniem Cherry Tomato. Natomiast witalność zapewni Ci żółta barwa o wdzięcznej nazwie Meadlowark. Te intensywne farby możemy połączyć np. z kremowym beżem.

Zestawiając ze sobą dwa kolory należy jednak pamiętać, aby unikać zbytniego kontrastu. A co jeśli pragniemy klasyki zgodnej z obowiązującymi trendami? Wtedy postawmy na szarości i odpowiednie dodatki w postaci barwnych żaluzji, poduszek i firanek. Radosnym akcentem będą tu czerwienie oraz żółcie.

Modne wnętrze czy modny kicz? Raport Pantone

Powiększyć pokój z barwami Pantone

Kolory te nie sprawdzą się jednak w małych pomieszczeniach. Zimne barwy je bowiem zwężą, a ciepłe optycznie poszerzą. Najtrudniejsze do pomalowania są pokoje typu jamnik: krótsza ścianę musi w nich mieć zawsze ciemniejszy kolor np. marynarski niebieski Sailor Moon, a dłuższa jaśniejszy w postaci przełamanej bieli Cocounut Milk. Dzięki temu wnętrze będzie bardziej proporcjonalne.

Ciekawą propozycją na rok 2018 są również pastele: brzoskwiniowy Bhlooming Dhalia, lawendowy Pink Lavender, jasny Almost Mauve czy niebieski Little Boy. Barwy te rozjaśnią pokój i dodadzą mu wrażenia lekkości. Jeśli się na nie zdecydujemy powinniśmy jednak pamiętać, aby dobrać dodatki w bazowych kolorach palety. Dekorując pomieszczenia, możemy także wybierać spośród takich barw jak: Warm Sand, Lime Punch i czekoladowy Emperdor.

Dominika Rusnarczyk