Na czym polega dieta odchudzająca?

Dieta jest pojęciem kojarzonym przede wszystkim z odchudzaniem, ale tak naprawdę dieta to sposób odżywiania. Może być odchudzająca, zdrowotna lub po prostu odnosić się do codziennego menu.

Na czym polega dieta odchudzająca
Na czym polega dieta odchudzająca?

W wersji odchudzającej od razu przywodzi na myśl długą listę wyrzeczeń. Jest to błędne myślenie, ponieważ nowy jadłospis może być smaczny, a na pewno nie powinien wywoływać uczucia głodu. Poniżej znajdziesz informacje o skutecznej i przyjemnej diecie odchudzającej.

Bilans kaloryczny i deficyt – czym są i dlaczego są ważne?

Bilans kaloryczny stanowi różnice pomiędzy ilością spożywanych i spalanych kalorii. Gdy obie wartości są sobie równe, wówczas nie będziesz chudnąć ani tyć. Balans pomiędzy podażą a popytem kalorii jest wskazany dla osób pragnących zachować obecną masę ciała. Natomiast podczas odchudzania potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to, że ilość przyjmowanych kalorii musi być mniejsza niż rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne. Nie można oczywiście przesadzić z ograniczeniem kalorii, ale bez deficytu kalorycznego nie rozpocznie się spalanie tkanki tłuszczowej.

Aby obliczyć bilans kaloryczny, kalkulator online sprawdzi się najlepiej. To specyficzny rodzaj kalkulatora, do którego wprowadza się takie dane jak: płeć, wzrost i masę ciała. Należy podać wszystkie informacje, o które zostanie się zapytanym, aby obliczenie kalorii zostało wykonane poprawnie. Jeżeli do tej pory Twoim udziałem był dodatni bilans kaloryczny, czeka Cię praca nad utratą zbędnych kilogramów.

Dieta na odchudzanie podstawowe zasady

Trudno wytrwać w postanowieniu zrzucenia nadprogramowych kilogramów, gdy dokucza Ci głód. Dlatego dieta odchudzająca powinna wiązać się z niewielkim deficytem kalorycznym, a nie znaczącym ograniczeniem pożywienia. Nie wierz w cudowne obietnice szybkiego schudnięcia, ponieważ możesz sobie tylko zaszkodzić, a niepożądane kilogramy wrócą szybko z powrotem. Nie istnieje cud dieta na odchudzanie. Wejdź na stronę https://centrumrespo.pl/odchudzanie/skuteczna-dieta/ i przekonaj się, jak odchudzać się w mądry sposób. Najlepsza dieta odchudzająca powoduje utratę 0,5-1 kg na tydzień. Żadna dieta nie zapewni jednak trwałych rezultatów, jeżeli po osiągnięciu wymarzonej wagi wrócisz do niezdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże wprowadzić na stałe nowe, lepsze nawyki. Będziesz wiedzieć, jak często możesz pozwolić sobie na drobne odstępstwa, aby nie zaprzepaścić swojej pracy nad ciałem i dobrym samopoczuciem.

Aktywność fizyczna w procesie odchudzania

Aktywność fizyczna jest niezbędna każdemu człowiekowi, który chce zachować dobre zdrowie i kondycję do późnych lat. Natomiast w procesie odchudzania odgrywa ważną rolę ze względu na spalanie tkanki tłuszczowej, ale też budowanie mięśni. Mięśnie potrzebują energii, więc gdy je wzmacniasz, poprawia się metabolizm organizmu.

Aktywność fizyczna a zdrowie – czy zależność między nimi naprawdę jest silna? Brak ruchu sprzyja nadwadze oraz otyłości. Powoduje zmniejszenie elastyczności ciała oraz zakresu ruchomości stawów. Mięśnie słabną, zmniejsza się wydolność oddechowa. Długotrwały brak ruchu prowadzi do chorób przewlekłych, m.in. problemów z układem krążenia, ale też z układem szkieletowym.

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna w procesie odchudzania? Powoduje intensywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej i wzmacnia mięśnie, ale też pomaga w budowaniu pewności siebie. Im silniejsze ciało, tym lepiej się w nim czujemy. Wybierz trening online, jeżeli obawiasz się ciekawskich spojrzeń na siłowni lub podczas zajęć fitness.

Artykuł partnera