Nadmierne nagrzewanie domu latem – jak tego uniknąć?

Nadmierne nagrzewanie pomieszczeń skutecznie utrudnia nam odpoczynek czy ukrycie się przed panującym za oknami ukropem. Co możemy zrobić, by temu zapobiec?

nadmierne nagrzewanie
Nadmierne nagrzewanie domu latem – jak tego uniknąć. Foto Max Vakhtbovych/Pexels

Ostatnie lata i zmiany klimatyczne przyzwyczaiły nas do tego, że w sezonie letnim termometry pokazują nam ponad 30°C. Może to powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń naszych domów. Jest jednak kilka sposobów na walkę z tym zjawiskiem. Co ciekawe, nie ograniczają się one wyłącznie do montażu klimatyzacji lub pracy wiatraka.

Skąd to ciepło?

Powodem wysokiej temperatury we wnętrzach może być słabej jakości izolacja ścian budynku lub montaż nieodpowiednich okien. To istotne nie tylko w kontekście ochrony przed stratą ciepła. Ma to również ogromny wpływ na temperaturę wewnątrz – nie chcemy by było tam cieplej niż na zewnątrz.

Specjaliści podają, że temperatura mieszcząca się w zakresie od 18 do 22°C, daje nam najbardziej komfortowe warunki zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Wraz ze wzrostem temperatury pogłębia się nasze zmęczenie, a nawet osłabienie, które wprowadzają nas w poczucie dyskomfortu oraz obniżają nasza wydajność – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux. Dlatego, planując budowę lub remont, powinniśmy przyjrzeć się szczelności okien, ich funkcjonalności oraz dokładnie zaplanować termoizolację. Może to zwiększyć tak zwaną bezwładność cieplną budynku, która jest skuteczną metodą utrzymania korzystnego poziomu temperatury latem.

Sposoby na nadmierne nagrzewanie domu

Stolarka okienna to nie tylko doświetlenie oraz wentylacja pomieszczeń, ale także zatrzymanie upalnego powietrza przed wejściem do środka. Podczas jej zakupu warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny. Mogą to być specjalne pakiety szybowe lub systemy osłonowe. Na etapie projektowym można również zamontować okna ze szkłem selektywnym i przeciwsłonecznym. Rozwiązaniem są również osłony zewnętrzne.

nadmierne nagrzewanie
Nadmierne nagrzewanie domu latem – jak tego uniknąć?

Zarówno roleta zewnętrza, jak i żaluzja fasadowa stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata i światła zewnętrznego. Do ich dodatkowych zalet zaliczyć można ochronę przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą działa tak, jak izolacja. Właściwy montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz – tłumaczy ekspert.