Czarny Piątek! Szaleństwo zakupów i ogromne promocje w sklepach przez cały weekend

Black Friday to jedno z najważniejszych „świąt” dla miłośników zakupów i łowców promocji. Przybyło ze Stanów Zjednoczonych i najczęściej jest określane jako początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. Jest to dzień otwierający najgorętszy okres wyprzedaży. W tym roku przypada na 25 listopada.

Dziś Czarny Piątek! Szaleństwo zakupów i ogromne promocje w sklepach w całej Polsce. Facebook Złote Tarasy
Dziś Czarny Piątek! Szaleństwo zakupów i ogromne promocje w sklepach w całej Polsce. Facebook Złote Tarasy

„Czarny Piątek” ma miejsce po Dniu Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych. Nazwę zapoczątkował fakt, że  poczynając od tego dnia sprzedawcy mieli przestać używać czerwonego atramentu, którym zapisuje się straty w bilansie sprzedaży. Zastępują go czarnym, którym wpisują wyłącznie ogromne zyski. Jak wynika z badań Amerykańskiej Krajowej Federacji Sprzedawców Detalicznych, rzeczywiście takie zjawisko ma miejsce. Amerykanie tylko w ten jeden dzień potrafią wydać połowę oszczędności przeznaczonych na świąteczne prezenty. W „Czarny Piątek” sklepy potrafią być otwarte przez cały dzień, a nawet w nocy.

Każdy z nas prawdopodobnie widział udostępniane zdjęcia i filmiki z tłumami, które ścigają się o pierwszeństwo do sklepowych półek podczas Black Friday. Szał zakupów coraz częściej ogarnia również polskich konsumentów, którzy śladem amerykańskich kolegów czyhają na najlepsze okazje. Polskie marki, nie chcąc tracić klientów na rzecz zagranicznych sieci, powoli przyłączają się do tego trendu. 

Czy w Polsce podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, ludzie czekają  w kilkugodzinnych kolejkach, a wchodząc wręcz tratują innych po otwarciu drzwi?

W Polsce popularność „Czarnego Piątku” wzrasta głównie za sprawą sklepów internetowych, które zaczęły proponować w tym dniu swoim klientom bardzo korzystne promocje. Podobnie dzieje się również w serwisach, które bazują na kodach rabatowych. W sklepach stacjonarnych w Polsce, tego dnia nie widać jeszcze szalonego tłumu kupujących.

W dobie internetu sklepy stacjonarne, konkurując z zagranicznymi sieciami i sprzedawcami internetowymi, również decydują się w tym dniu na obniżki cen, nawet o kilkadziesiąt procent.

Globalne zakupy Internetowe sprawiają, że popularne tendencje z innych zakątków Świata pojawiają się również u nas. Podążając za trendem, postanowiliśmy zapewnić naszym Klientom możliwość zakupienia sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach, jeszcze przed świątecznymi wyprzedażami. Z okazji „Czarnego Piątku” postanowiliśmy zorganizować w naszych salonach dzienne, piątkowe wyprzedaże – mówi Anna Korzycka, Specjalista ds. Public Relations Neonet.

Popularność Black Friday wynika z obustronnych korzyści, jakie osiągają zarówno sprzedawcy, jak i kupujący, którzy często mogą zakupić towar w bardzo dobrej cenie. Wiele osób czeka właśnie na ten jeden dzień w roku z wielką niecierpliwością. Jest to na pewno doskonała okazja do zakupienia dużego lub drogiego sprzętu, na który normalnie musielibyśmy przeznaczyć dużo większą kwotę, jak np. telewizor, komputer czy konsola do gier.