Zasypianie podczas upałów – jak je sobie ułatwić?

Wysokie temperatury często uniemożliwiają nam funkcjonowanie, również w nocy. Co warto zrobić, by ułatwić sobie zasypianie podczas upałów?

Zasypianie podczas upałów
Zasypianie podczas upałów – jak je sobie ułatwić. Foto Daria Shevtsova/Pexels

Nareszcie przyszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury. Dla wielu z nas oznaczają one jednak zmęczenie i nieprzespane noce, ponieważ zasypianie podczas upałów często okazuje się wyzwaniem. Co warto zrobić, by było nam łatwiej zasnąć?

Zasypianie podczas upałów

Dobry sen wpływa na nasze prawidłowe funkcjonowanie. Specjaliści twierdzą, że aby się wyspać, dzieci w wieku szkolnym potrzebują od 9 do 11 godzin snu, a dorośli od 7 do 9 godzin. Wpływ na jakość i komfort naszego snu ma również temperatura otoczenia. Regeneracja organizmu następuje w fazie snu głębokiego, czyli w tej, w której nic nam się nie śni. Jej długość zależy między innymi od temperatury ciała, a ta ma związek z temperaturą wnętrza, w którym śpimy. Za najbardziej optymalną uznaje się 18 – 20°C. Latem trudno jest to osiągnąć, jednak istnieje kilka sposobów, by ułatwić sobie zasypianie podczas upałów.

Zasłonięte okna

Przygotowanie pomieszczenia do spania powinno się zacząć już od rana. By uniknąć nagrzewania się wnętrza, nie otwierajmy okien w ciągu dnia. Ochłodzenie mieszkania po wpuszczeniu ciepłego powietrza może okazać się później nie lada wyzwaniem. Istotne jest również, by zasłonić okno roletami czy markizami, unikniemy nagrzania przez promienie słoneczne. Ciekawym rozwiązaniem jest powieszenie wilgotnej firanki lub prześcieradła blisko okna. Dzięki temu powietrze w pokoju może delikatnie się ochłodzić. Warto też korzystać z wiatraków, dobrym sposobem na dodatkowe ochłodzenie jest postawienie przy urządzeniu pojemnika z lodem.

Lekka kolacja

Podczas trawienia temperatura naszego ciała podnosi się, dlatego wieczorami postawmy na nieduży i lekkostrawny posiłek, który zjemy 2-3 godziny przed snem. Dania tłuste będziemy trawić dłużej, a co za tym idzie przez dłuższy czas będzie towarzyszyć nam uczucie gorąca.

Zimny prysznic tuż przed snem

Tuż przed snem warto wziąć zimny, orzeźwiający prysznic. Dzięki temu delikatnie obniżymy temperaturę naszego ciała, co ułatwi zasypianie. Jeśli taka kąpiel nie jest dla nas komfortowa, możemy zastąpić ją zanurzeniem nóg w lodowatej wodzie.

Rezygnacja z kołdry

Dla wielu z nas sen pod kołdrą wiąże się ze swego rodzaju komfortem psychicznym. Często nie wyobrażamy sobie możliwości zaśnięcia bez przykrycia. Jednak latem może się to stać uciążliwe. Wtedy warto rozważyć przykrywanie się cienkim kocem lub bawełnianym prześcieradłem.

Piżama z przewiewnego materiału

Chcąc przetrwać upał powinniśmy również wprowadzić zmiany w nocnej garderobie. Zrezygnujmy z nieprzepuszczającego powietrza poliestru na rzecz oddychającej i chłonącej wilgoć bawełny lub lekkiej satyny, dającej uczucie chłodu. Jeśli czujemy się z tym komfortowo, możemy również spać nago.

Zimny kompres

Szybką ulgę i ochłodzenie ciała może przynieść zimny kompres. Aby go zrobić wystarczy zwykły ręcznik lub ryż i skarpetka. W przypadku pierwszego rozwiązania wkładamy tkaninę do zamrażalnika na kwadrans, a następnie kładziemy ją na poduszkę. Korzystając z drugiego sposobu, napełniamy skarpetkę ryżem i wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin. Tuż przed snem układamy ryżowy termofor obok poduszki. Powinien chłodzić około godziny.

Justyna Grochowska