Najdziwniejsze kanapki świata – z lodami, frytkami i jabłkiem

Jeśli chcielibyśmy opisać typową polską kanapkę najpewniej byłaby to bułka pszenna z szynką, żółtym serem i pomidorem. Jednak w różnych zakątkach świata, kanapki wyglądają zupełnie inaczej. Niektóre połączenia są naprawdę egzotyczne. Sprawdźcie dwa przepisy na najdziwniejsze kanapki świata!

Najdziwniejsze kanapki świata
Najdziwniejsze kanapki świata

Słowo kanapka nie bez powodu kojarzy nam się z meblem. Pochodzi ono od francuskiego canapé, które dawniej oznaczało sofę. Kanapka wzięła się ze skojarzenia – wędlina na przekrojonej bułce przypomina poduszki ułożone na kanapie. Konotacja prosta jak sam pomysł! Niektórzy twierdzą, że kanapkę wynalazł John Montagu, 4. hrabia Sandwich.

Najprawdopodobniej wiąże się to jednak z… Woodym Allenem, który hrabiego umieścił w swoim słynnym opowiadaniu o wynalezieniu kanapki.

W zależności od strony świata, kanapki bardzo się od siebie różnią. Zacznijmy od bliskiej nam Danii. Słynna jest tam kanapka o intrygującej nazwie Nocna przekąska weterynarza. Jest to kromka żytniego chleba z masłem, kawałkiem pasztetu z gęsich wątróbek, smalcem, galaretką z sosu po pieczeniu mięsa, smażoną cebulką, jabłkiem oraz (to jeszcze nie koniec) plastrami pieczonej  wołowiny. Na Sycylii z kolei możemy zjeść kanapkę z lodami. Gelato to słodka bułka z lodami. W Wielkiej Brytanii kanapki jada się z frytkami. Jeśli mamy ochotę na tę specjalność poprośmy o Chip butty. W Finlandii natkniemy się na połączenie kanapki z hot – dogiem, natomiast przenosząc się w stronę Azji możemy napotkać kanapkę Yakisoba – to japońska specjalność z makaronem. W Wietnamie zjemy Bánh mì – rodzaj bagietki nadziewanej kiszoną marchwią, rzodkwią japońską, warzywami i chilli. W wersji wegetariańskiej serwuje się ją z…jajecznicą.

Zaczynając kulinarną wycieczkę po kanapkach świata, warto zacząć od prostej, ale przepysznej włoskiej specjalności. Panini to wykwintna wersja naszego tosta – Panini można przyrządzić w wielu kombinacjach. W przypadku wersji z salami i boczkiem, skupmy się na dobraniu wysokiej jakości składników, ponieważ to one decydują o smaku. Przygotowanie kanapki nie powinno zajmować nam wiele czasu, dlatego warto skorzystać z wędlin paczkowanych.