Jak najskuteczniej usunąć tatuaż?

Moda na ozdabianie ciała od wielu lat nie słabnie. Można nawet śmiało stwierdzić, że z roku na rok, rośnie w siłę.

Fot. Fotolia
Jak najskuteczniej usunąć tatuaż. Foto. Fotolia

Tatuujemy sobie już prawie wszystko, rozpoczynając od imion naszych miłości, kończąc na abstrakcyjnych rysunkach. Co zrobić jednak z tatuażem, którego chcemy się pozbyć?

Tatuaż, to nic innego jak rysunek na ciele powstały poprzez wstrzyknięcie pod naskórek barwnika, wokół którego tworzy się miejscowy stan zapalny. W procesie obronnym organizm wytwarza tkankę włóknistą, która otacza cząsteczki barwnika, zamykając je w swego rodzaju torebce. Tak osłonięte kolorowe cząsteczki stają się niewidoczne dla makrofagów – komórek czyszczących, które odpowiedzialne są za usuwanie z organizmu ciał obcych. Dlatego raz wstrzyknięty barwnik pozostaje w skórze do końca życia, a usunięcie go nie jest dziecinnie proste.

Jakie tatuaże najłatwiej usunąć?

Najłatwiej usunąć ciemny tatuaż tymczasowy, czyli taki który nie zajmuje całej powierzchni ciała (lub zdecydowanej większości). Znacznie trudniej usuwa się tatuaże kolorowe. Najtrudniej usunąć kolor żółty i barwniki w odcieniach żółtego, a w szczególności kolor zielony, a także kolor różowy i błękitny.

Metody usuwania tatuażu

  • dermabrazja mechaniczna – polega na usuwaniu powierzchownych warstw skóry wraz z barwinkiem. Niestety, dermabrazja ma ograniczony zasięg, gdyż barwnik zazwyczaj położony jest głębiej. Niestety zazwyczaj barwnik wciąż jest widoczny więc efekty nie są zadowalające.
  • laser Q-SwitchEnergia wiązki lasera pochłaniana jest wybiórczo przez dany rodzaj barwnika. Efektem jest zarówno zniszczenie osłonki, w jakiej się znajduje, jak i rozdrobnienie barwnika na mniejsze fragmenty. Największą zaletą stosowanych obecnie laserów jest bardzo krótki czas trwania impulsu liczony w nanosekundach, dzięki czemu emitowana przez laser energia daje efekt fototermolizy tylko w obrębie barwnika tatuażu bez uszkodzenia otaczającej tkanki niezabarwionej.
  • salabrazja – zabieg, oparty na zastosowaniu chlorku sodu. Również jest mało skuteczny, a dodatkowo może pozostawić na skórze blizny oraz liczne odbarwienia.
  • peeling chemiczny – Podczas zabiegu na fragment skóry pokryty tatuażem nakłada się kwas (zwykle glikolowy, kwasy AHA oraz kwas trójchlorooctowy), który działa intensywnie złuszczająco. Im głębszy jest zlokalizowany barwnik, tym głębiej trzeba złuszczać skórę
  • zastrzyki – Mają za zadanie rozmazać lub rozproszyć tatuaż. Roztwór soli zostaje wstrzyknięty w tkanki przylegające do tatuażu, płyn łączy się ze stałym atramentem powodując rozmazanie rysunku, który z czasem zaczyna zanikać. Inną metodą usuwania tatuażu jest zastrzyk z kremem, który zmiękcza barwnik
  • „cover up” – polega na wykonaniu nowego tatuażu, który zasłoni ten niechciany. Do jego wykonania używa się ciemniejszego barwnika

Każdy z wymienionych zabiegów to mocna ingerencja w strukturę skóry i nasze ciało. Musimy pamiętać, że tatuaż to decyzja na całe życie – podejmujmy więc przemyślane decyzje.