Nowa skala klas energetycznych: Jak oszczędzać na rachunkach?

Dlaczego znajomość klasy energetycznej urządzenia jest taka ważna i na co ona wpływa?

Nowa skala klas energetycznych: Jak oszczędzać na rachunkach?

Jak wynika z badania1 zrealizowanego na zlecenie Whirlpool Corporation, jedynie 27% Polaków jest świadomych zmiany skali efektywności energetycznej. W 2021 roku przywrócono stopnie bez tzw. plusów, czyli od A do G, przy zachowaniu skali kolorystycznej. Co ważne, zmienia się jedynie etykieta, a nie wydajność sprzętu.

A +++ to nowe C

Nowa etykieta energetyczna UE to reakcja na postęp technologiczny. Klasy A+++ teraz to C, pozostawiając miejsce na nowe innowacje. Nowe etykiety zawierają przydatne dane, takie jak poziom hałasu i zużycie na 100 cykli. Kody QR ułatwiają dostęp do szczegółowych informacji. Dla konsumentów to prostsze porównywanie i wybór sprzętu.

Andrea Riggio, General Manager w Whirlpool Corporation, podkreśla: „Jako producent jesteśmy zobligowani do rejestracji w bazie EPREL (Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Dla konsumenta oznacza to, że wyszukanie informacji na temat danego sprzętu i porównanie na podstawie parametrów, takich jak zużycie energii, wody czy emisja hałasu, stało się dużo łatwiejsze i bardziej dostępne.”

Nowe nazewnictwo ma na celu zarezerwowanie miejsca dla kolejnych, jeszcze bardziej efektywnych technologicznie urządzeń, nad którymi producenci AGD obecnie intensywnie pracują. Jest to odpowiedź na rosnące oczekiwania dotyczące efektywności energetycznej i ekologii. Warto zauważyć, że nowe etykiety energetyczne dostarczają bardziej szczegółowych informacji na temat danego urządzenia, takich jak poziom hałasu czy zużycie na 100 cykli, co ułatwia konsumentom dokładniejsze porównywanie różnych modeli i wybieranie sprzętu dostosowanego do ich potrzeb.

Rozwój technologii = mniejsze zużycie prądu

Polacy wykazują pragmatyczne podejście do zakupu sprzętów AGD, przywiązując szczególną wagę do klasy energetycznej (29% respondentów), zużycia prądu (27% ankietowanych) oraz ceny (co czwarty z nas). Wraz z postępem technologii, nowe urządzenia, takie jak pralki, suszarki, zmywarki czy lodówki, stają się coraz bardziej energooszczędne. To świadczy o rosnącej świadomości konsumentów, gdyż aż 80% uczestników badania „Postawy i zachowania użytkowników dużego AGD – droga do sustainability poprzez serwis i innowacje” potwierdziło swoją wiedzę na temat tego, że sprzęty z klasy energetycznej A są najbardziej przyjazne dla środowiska. Jedynie co dziesiąty Polak nie był pewien, która z klas oznacza najmniejsze zużycie prądu.

Redukcja zużycia prądu to korzyść zarówno dla naszych domowych budżetów, jak i dla środowiska. Urządzenia o wysokiej klasie energetycznej nie tylko pomagają zaoszczędzić pieniądze, ale także zmniejszyć nasz ślad węglowy oraz negatywny wpływ na planetę – wyjaśnia Andrea Riggio, General Manager w Whirlpool Corporation.

W naszej organizacji, zrównoważony rozwój stanowi kluczową wartość. Działamy nie tylko na rzecz korzystania z odnawialnych źródeł energii, ale także wdrażamy innowacje energetyczne i odpowiedzialne korzystanie z tworzyw sztucznych. Dążymy do zintegrowania zrównoważonego rozwoju z ofertą naszych marek, tak aby nasi klienci mogli odczuć pozytywną zmianę na co dzień, korzystając z urządzeń Whirlpool – dodaje Riggio.

Klienci coraz bardziej dążą do świadomego stylu życia i podejmują ekologiczne wybory. Produkty, które redukują zużycie wody, energii i detergentów, stają się coraz bardziej cenione. Przykładem są pralki Whirlpool wyposażone w technologię 6. Zmysł, które dostosowują zużycie wody i energii do rzeczywistego obciążenia pralki, gwarantując doskonałe wyniki prania bez marnowania zasobów. Dzięki nim można zaoszczędzić nawet do 45% energii i 50% wody podczas każdego cyklu prania.