Nowoczesne trendy w budownictwie mieszkaniowym

Innowacyjne budownictwo dąży do zapewnienia mieszkańcom bliskości z naturą.

Nowoczesne trendy w budownictwie mieszkaniowym

Takie warunki mieszkaniowe poprawiają samopoczucie i redukują stres. Coraz większą popularnością cieszą się także nowoczesne projekty brył budynków i dachów bazujące na minimalistycznych, geometrycznych formach.

Jednym z głównych trendów, zarówno wnętrzarskich, jak i w projektowaniu zewnętrznych ścian budynków, jest wybór ciemnych barw. Antracyt, czerń oraz grafit często występują w połączeniu z elementami drewna.

Płaskie dachy i bryły budynków

W nowoczesnym budownictwie chętnie stawia się na domy o geometrycznych bryłach. Minimalistyczne projekty opierają się zwykle na kompilacji dwóch lub trzech brył. Popularnością cieszą się domy skonstruowane na układzie sześcianu lub prostopadłościanu. Geometryczną formę podkreśla płaski dach, który nadaje całości oryginalność i pewną nonszalancję. O budowie domu z dachem płaskim można myśleć wtedy, gdy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź warunki zabudowy. Decydując się na budowę dachu płaskiego, możemy rozważyć montaż specjalnych systemów odwodnienia wewnętrznego, dzięki którym konstrukcja będzie bezpieczna i szczelna. W przypadku domów typu „kostka” istotny jest sposób wykonania termoizolacji. Na płaskich dachach wentylowanych (mających zachowaną pustkę powietrzną pomiędzy stropem a dachem) bezpośrednio na powierzchni stropu układa się styropian lub wełnę mineralną, którą w promocyjnej cenie można zakupić poprzez stronę https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/ursa-welna. Pomiędzy pokryciem a warstwą ocieplenia należy pozostawić pustkę wentylacyjną o wielkości 10‒15 cm ‒ dzięki temu zniwelujemy ryzyko kumulowania się wilgoci i umożliwimy przepływ powietrza.

Ukłon w stronę natury

Z roku na rok coraz chętniej odchodzimy od wielkich betonowych osiedli. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się osiedla otoczone zielenią. Alejki, skwery, pobliskie parki ‒ wszystko to sprzyja relaksowi i ma nas przybliżać do świata natury. Wyrazem tego trendu jest także projektowanie domów ze znacznie większą liczbą przeszkleń. Pojawiają się nawet takie realizacje, w których przeszklona jest cała elewacja ‒ od podłogi po sufit. Taki zabieg pozwala na nieustanny kontakt z przyrodą i gwarantuje maksymalny dostęp do naturalnego światła.

Sposoby radzenia sobie z problemem nadmiernego ogrzewania

Projektanci i ekipy budowlane zabiegają o ograniczenie kosztów ogrzewania oraz mniejszą emisję szkodliwych substancji do środowiska. Dlatego coraz więcej nowoczesnych budynków konstruuje się z zachowaniem zasad umożliwiających poprawę izolacyjności przegród zewnętrznych. Należą do nich np. rzadsza lokalizacja pomieszczeń mieszkalnych po stronie południowej oraz montaż systemów szybowych wyposażonych w ochronę przeciwsłoneczną (np. rolety zewnętrzne i wewnętrzne).