O czym zapominają Polki?

o czym zapominaja polk2i

Jak dowodzą wyniki badania przeprowadzonego przez serwis płatności automatycznych bm.pl, aż 86% Polek zdarza się zapominać o codziennych sprawach. Płeć piękna zapomina oddzwonić do kogoś (54%), zapłacić rachunki za media, mieszkanie czy telefon (po 13% wskazań), a nawet zrobić zakupy – i to nie tylko spożywcze (29%).
Kwestię pamięci analizowano przy okazji badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu płatności automatycznych bm.pl. Okazuje się, że panie nie pamiętają zarówno o kwestiach podstawowych, takich jak płatności za mieszkanie, telefon oraz media, jak również drobnych – zgaszeniu światła czy podlaniu kwiatów.

O jakich sprawach zapominają Polki?

o czym zapominaja polkiNajwiększe problemy Polkom sprawiają kwestie powiązane z telefonami. Panie nie tylko często zapominają zabrać je ze sobą wychodząc z domu (41%), ale również nie pamiętają o tym, aby do kogoś oddzwonić (54%). Kobiety zmuszone są też do unikania w rozmowach imion znajomych, ponieważ zapominają o tym, jak oni się nazywają (39%). Nieco więcej niż jedna trzecia pań nie pamięta natomiast o sprawach drobnych – zgaszeniu światła czy podlaniu kwiatów (35%).
Taki sam odsetek respondentek jest narażony na domowe (i nie tylko) kłótnie z powodu niepamiętania o datach rocznic czy urodzin. Polki mają też kłopoty z zapamiętaniem kiedy powinny zapłacić za media (13%), mieszkanie czy telefon (kolejnych 13%). Być może dlatego, że nie sprawia im to żadnej przyjemności –  65% Polek uważa bowiem, że rzeczy, których nie lubią, wypadają im z głowy o wiele szybciej. Jednak mimo tego, że prawdopodobnie większość kobiet lubi zakupy, o nich również zdarza im się zapominać – przyznaje się do tego 31% polskich pań.

Kilka patentów na poprawę pamięci

Czy Polki powinny zacząć pracować nad poprawą swojej pamięci i koncentracji? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca – do ciągłego zapominania przyznaje się bowiem aż 86% mieszkanek naszego kraju.

Na szczęście istnieją sposoby umożliwiające poprawę pamięci sprawienie, by była ona zawsze niezawodna:

  •  Trening i długi sen – dobry sen wzmacnia połączenia miedzy komórkami nerwowymi, a regularne uprawianie sportu zwiększa przepływ krwi w mózgu i dotlenienie szarych komórek
  •  Odpowiednia dieta i unikanie nałogów – szczególnie ważne dla rozwoju umysłowego są witaminy z grupy B, C i E
  •  Proste ćwiczenia – odpowiedni trening zapewniają m.in. krzyżówki, łamigłówki, nauka języków obcych i zapamiętywanie wybranych numerów (telefonów czy danych do logowania)

Badanie przeprowadzone przez bm.pl dowodzi również, że warto na co dzień wspomagać się kalendarzem lub programem przypominającym. Jak na razie, co trzeci mieszkaniec Polski unika zapominania dzięki korzystaniu z tradycyjnego kalendarza, a co czwarty korzysta z aplikacji lub programów, które przypominają o ważnych sprawach. – Jedną z form pomocy w walce z zapominaniem może stać się robot finansowy. Jego wsparcie może być szczególnie ważne dla pań mieszkających w większych miastach. Mają one na co dzień wiele obowiązków służbowych i domowych, które często trudno pogodzić. Robot finansowy może sprawdzić wysokość naszych rachunków, a następnie sfinalizować przelewy, odciążając nas nieco i ułatwiając walkę o poprawienie codziennej organizacji – mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.

*Badanie zostało zrealizowane przez jednostkę badawczą ICAN Research na zlecenie Blue Media w dniach 22.07.2015 – 05.08.2015 na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, metodą CATI (1000 wywiadów telefonicznych).