Wszystko o Fitnessie – podsumowanie audycji „Ciastko z dziurką”

Mamy nadzieję, że już wiecie, a jeśli jeszcze nie to czas to zmienić! Od jakiegoś czasu Obcasy.pl związane są z audycją radiową "Ciastko z dziurką" w radiu Hobby. W środy od 11 do 12 nasza redaktor naczelna - Monika Rebelak - wraz z Tomaszem "Brzozą" Brzezińskim przedstawiają męsko-damskie spojrzenie na różne tematy, Oto podsumowanie audycji o fitnessie!

fotolia
fotolia

Bez wątpienia żyjemy właśnie w erze zdrowego stylu życia i mody na fitness! Oczywiście, zarówno z damskiego jak i z męskiego punktu widzenia ma to same plusy. Ludzie zaczynają unikać fast-foodów, uprawiają regularnie sport, a to ma tylko i wyłącznie dobry wpływ na zdrowie i życie. Wśród kobiet niezwykle popularny jest fitness. Kto zapoczątkował ten rodzaj aktywności i co się pod nim kryje?

Fitness to nie tylko pewien sposób wykonywania ćwiczeń, ale styl życia. Wiąże się on oczywiście przede wszystkim z dbałością o sprawność ciała. ale również o inne aspekty naszego życia: sposób zachowania, nawyki żywieniowe, aktywność w życiu codziennym, unikanie używek, odpowiednie proporcje pomiędzy pracą, a wypoczynkiem, odporność na sytuacje stresowe, regularność codziennych zajęć i cała gama pochodnych zachowań wpływających na poziom zadowolenia z życia.

Początki aerobiku można powiązać z działalnością dra Kennetha Coopera, który w latach siedemdziesiątych XX wieku pracował jako lekarz NASA w Stanach Zjednoczonych. Prowadził tam badania, które posłużyły mu do konstruowania programów kondycyjnych dla astronautów. W wyniku tych działań powstały założenia i metodyka aerobiku, czyli ćwiczeń tlenowych. Wśród publikacji książkowych sygnowanych jego nazwiskiem znajdziemy pozycje: „Aerobic”, „New Aerobic” oraz „Aerobic for Women”.

Popularyzacja aerobiku

Prawdziwą popularyzatorką i fascynatką ćwiczeń była aktorka Jane Fonda, a wszystko zaczęło się od złamanej nogi na planie filmowym „Chińskiego Syndromu” w 1979 roku. Jane poszukując właściwej rehabilitacji natrafiła na zajęcia w klubie, które były prowadzone w rytm muzyki. Urzekło ją to na tyle, że zaczęła zajmować się tym zawodowo. Warto wiedzieć, że Jane przez całe życie miała obsesję na punkcie swojej wagi, imponowały jej idealne sylwetki baletnic i od zawsze zmagała się z bulimią, którą pokonała dopiero w wieku 37 lat. Mimo to, w swojej autobiografii „My Life as Far” przyznała, że pomimo regularnej aktywności figurę zawdzięcza diecie opierającej się na papierosach, kawie i amfetaminie, a wąska talia jest zasługą operacji plastycznej.

Pamiętajmy jednak, że Jane była odpowiedzialna za popularyzację aktywności. Prawdziwą pomysłodawczynią była Judy Sheppard Misset, profesjonalna tancerka, która swoje pierwsze kroki stawiała na deskach Broadwayu. W 1969 roku uczyła dziewczynki kroków i dorabiała jako nauczycielka tańca. Zaczęła od wyszkolenia 11 instruktorów, a potem jej mąż zaczął nagrywać treningi na kasety VHS i rozsyłał je zainteresowanym pocztom.

W latach 90. u szczytu popularności znalazła się Karen Voight. Karen trenowała z Tiną Turner, Bette Midler, brała udział w nagrywaniu płyt DVD z ćwiczeniami Elle Macpherson i to z nią konsultowała się Paula Abdul przy płacie „Dance Workout”. Karen w ciągu 20 lat swojej kariery stworzyła 25 filmów z ćwiczeniami, książkę, była wielokrotnie nagradzana, prowadzi też kolumnę o fitnessie w Los Angeles Times.

Fitness w Polsce

Promotorką polskiego fitnessu była Hanna Fidusiewicz, absolwentka warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od dzieciństwa była związana ze sporem wyczynowym, reprezentowała Polskę w gimnastyce sportowej. Po ukończeniu kursu aerobiku w Paryżu, w 1983 otworzyła pierwszy w Polsce fitness klub „Pod Skocznią”.

Nieco później swoje 5 minut miała Mariola Bojarska-Ferenc, polska ikona fitness, która zapoczątkowała modę na zdrowy styl życia i bycie „fit”. Cztery lata temu pojawiła się Ewa Chodakowska, która została okrzyknięta „trenerką wszystkich Polek”, jest twórczynią takich programów jak m.in. „Skalpel” czy „Killer”, prowadzi Klub Fitness „Be Active”, firmę „BeBio” oraz jest redaktor naczelną magazyną „Be Active. Dietetyka & Fitness”.

Odmiany Fitnessu

Fitness medyczny – połączenie medycyny i fitnessu. Jego głównym celem jest zapobieganie chorobom cywilizacyjnym poprzez aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Callanetics – ćwiczenia izometryczne – polegają na ciągłym napinaniu mięśni mocniej i mocniej oraz wytrzymywaniu w danej pozycji przez określoną liczbę sekund. Ćwiczenia są dość intensywne.

Pilates – połączenie jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych. Trening ma być wspomagany przez specjalistyczne akcesoria, wymyślone przez samego Pilatesa. Główne różnice to sposób oddychania, a także nacisk na ruch – w jodze dominują pozycje statyczne.

Zumba – tańczenie i jednoczesne wykonywanie ćwiczeń w rytm latynoskiej muzyki. Łatwo poprawić kondycję i wytrzymałość organizmu.

Fat burning – ćwiczenia spalające tłuszcz. Ich sekret tkwi w utrzymywaniu tętna na poziomie 120-130 uderzeń na minutę.

Step-step – odmiana aerobiku uprawiana z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Jako innowację dla podniesienia intensywności zajęć można wprowadzić lekkie hantle.

TBC – jedna z odmian aerobiku polegająca na rzeźbieniu mięśni całego ciała. Pozwala w stosunkowo krótkim czasie ukształtować sylwetkę, przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu.

Ciekawostki:

Podczas 60 minut siłowni (lekkich ćwiczeń spalisz tyle samo kalorii, co podczas:

  • 14 minut bardzo szybkiego biegania
  • 20 minut pływania stylem klasycznym szybko
  • 53 minut jazdy na rowerze
  • 7 godzin leżenia

Licznik kalorii:

  • Wchodzenie po schodach – 948 kcal/godz
  • Bieg (szybki – 5 min/km) – 780 kcal/h
  • Szybki marsz (7 km/h) – 293 kcal/h
  • Spacer – 228 kcal/h
  • Pływanie – 468 kcal/godz.
  • Energiczny taniec- 366 kcal/godz.
  • Aerobik – 300 kcal/godz.
  • Boks – 558 kcal/godz.
  • Jazda konna – 258 kcal/godz.
  • Jazda na łyżwach – 426 kcal/godz.
  • Jazda na nartach – 438 kcal/godz.
  • Gra w kosza – 504 kcal/godz.
  • Odkurzanie – 135 kcal/godz.
  • Skakanka – 492 kcal/godz.
  • Tenis – 432 kcal/godz.
  • Brzuszki- 400 kcal/godz.
  • Rower stacjonarny- 422 kcal/godz