Odkryj wnętrza w stylu wabi-sabi i wprowadź japońską harmonię do swojego domu

Japońska kultura jest pełna piękna i tajemnicy, którymi zachwyca cały świat. Nic więc dziwnego, że staramy się czerpać z niej jak najwięcej. Tysiące lat tradycji zaowocowało wyjątkowym stylem, który szczególnie oddają japońskie wnętrza.

fot. Twitter @born2impress

Japońska estetyka widoczna jest szczególnie w charakterystycznym stylu projektowania wnętrz. Zwykle są to proste pomieszczenia z niewielką ilością mebli i dodatków, a każdy element jest starannie dobrany i przemyślany.

Styl japońskich pomieszczeń opiera się na założeniach filozofii wabi-sabi, która od wieków towarzyszy m.in. ceremonii herbacianej. Architektura pawilonu herbacianego wywarła ogromny wpływ na rozwój wyjątkowej estetyki skupiającej się na połączeniu dwóch aspektów: wabi – surowości, ubóstwa i powściągliwości oraz sabi – kontemplacji patyny czasu i nostalgii.

Jak to wygląda w praktyce? Współcześni architekci zafascynowani są tą estetyką i próbują przemycić jej elementy do swoich projektów realizowanych na Zachodzie. Nie trzeba być jednak specjalistą, aby wprowadzić japońską harmonię do swojego domu. Mamy na to kilka sposobów!

Kontakt z naturą

Jest to podstawowy i najważniejszy aspekt w tradycji japońskiej architektury. Japończycy bardzo szanują świat przyrody i uważają, że nie należy nadmiernie w nią ingerować. Jej elementy tworzą niepowtarzalne konfiguracje, które powinniśmy kontemplować. Dlatego właśnie tradycyjny pawilon herbaciany powinien dawać jego użytkownikom możliwość obserwacji przyrody. W tym celu montowane są przesuwne drzwi i parawany, które zastępując częściowo ściany, umożliwiają manipulację przestrzenią.

fot. Twitter @Shogundesigns

W europejskich domach rzadko mamy możliwość zastosowania tej techniki, dlatego warto wprowadzić nieco natury bezpośrednio do środka. Dobrym pomysłem mogą być drzewka bonsai lub bambusy. Jeżeli nie mamy dostępu do typowo japońskich gatunków, doskonale zastąpią je wszystkie rośliny o gładkich, zielonych liściach. Unikajmy jednak kolorowych kwiatów – najważniejsza jest prostota.

Materiały

Ze względu na częste trzęsienia ziemi, tradycyjne japońskie domy budowane były głównie z drewna – jest lekkie i stosunkowo tanie. Mimo, że obecne budownictwo w metropoliach Japonii to w dużej mierze ogromne betonowe wieżowce, drewno pozostało charakterystycznym elementem wystroju wnętrz. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami są klon, cyprys, czerwona sosna i bambus.

fot. Twitter @VictorinoHome

Im więcej drewna, tym lepiej – nie służy ono wyłącznie jako surowiec do wykonania mebli, ale także jako ozdoba ścian lub oprawa parawanów i obrazów. Można zastosować mieszankę gatunków, ale warto pamiętać, aby drewniane elementy naszego domu były w podobnym odcieniu.

Meble

W tradycyjnych japońskich domach nie dostrzeżemy ich zbyt wielu – są to zwykle niskie stoliki i małe szafki. Możemy jednak zainspirować się nimi w doborze mebli dostosowanych do naszych potrzeb. Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest powściągliwość i skromność wzornictwa. Proste, geometryczne kształty, gładkie powierzchnie w stonowanych kolorach, takich jak biel, czerń lub odcienie brązu będą idealne.

fot. Twitter @AAIDCourses

Dekoracje

Japończycy ostrożnie dobierają elementy dekoracyjne. Zwykle w pomieszczeniach znajduje się jedno lub dwa miejsca, w których umieszczane są ozdobne, wiszące zwoje lub obrazki. Dobrym pomysłem na wprowadzenie typowo japońskiego nastroju jest umieszczenie papierowego parawanu jednym z większych pokoi. Warto zachować ostrożność przy wyborze tekstyliów – nie mogą być wzorzyste ani zbyt kolorowe, aby nie skupiały na sobie wzroku i nie zaburzały równowagi elementów. Lampy i wazony powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z kamienia lub papieru.

fot. Twitter @Shogundesigns

Otwarte przestrzenie

W tłocznej, górzystej Japonii przestrzeń jest niezwykle cenna. Japończycy walczą o każdy metr kwadratowy niezagraconej powierzchni w pomieszczeniach codziennego użytku. Otwarte przestrzenie pełne naturalnego światła to klucz do osiągnięcia doskonałego wnętrza. Nie zastawiajmy pokoi zbyt dużą liczbą niepotrzebnych mebli i bibelotów. Szybko docenimy spokój i komfort, jaki daje porządek i pustka – choćby przy sprzątaniu!

fot. Twitter @redsomcom

Zapomnijmy o ciężkich, wzorzystych zasłonach i zastąpmy je delikatnymi, drewnianymi żaluzjami. Pozwólmy dziennemu światłu otulić przestrzeń pokoi i zgrać się z drewnem i roślinnością, aby razem stworzyć wrażenie naturalnego piękna.

 

Anna Dzielińska