Jak obronić się przed złodziejem? – sztuczki kieszonkowców

W Polsce średnio co cztery minuty ktoś zgłasza na policję kradzież. Wiele osób pada ofiarą kieszonkowców, których metody często przypominają sztuczki iluzjonistów.

jak-bronic-sie-przed-kieszonkowcem

Tymczasem wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, by zmniejszyć ryzyko nieszczęścia. Jak bronić się przed złodziejami?

Kieszonkowiec nie działa sam!

Zorganizowane grupy kieszonkowców są plagą każdego większego miasta na świecie. Złodzieje wykorzystują nieuwagę swoich ofiar w zatłoczonych centrach handlowych i środkach komunikacji miejskiej. Ich działania są często perfekcyjnie zaplanowane, co znacznie utrudnia wykrycie sprawców i odzyskanie skradzionej własności.

Charakterystyczne metody kieszonkowców

– Metody działania kieszonkowców różnią się w zależności od doświadczenia i okoliczności. Najbardziej niebezpieczne są zorganizowane grupy, w których każda osoba ma określoną funkcję do spełnienia. Jedna osoba obserwuje i rozpoznaje przybywających w rejonie policjantów, druga typuje potencjalną ofiarę i tworzy sztuczny tłok, trzecia dokonuje kradzieży a ostatnia przejmuje łup i oddala się w bezpieczne miejsce. Zanim zorientujemy się, że padliśmy ofiarą kradzieży, może minąć dłuższa chwila. – Radosław Pallach ekspert ds. smart security, CEO z firmy Elephant.

Kobieta czy mężczyzna, na kogo bardziej zawracać uwagę?

Jak wynika z obserwacji policjantów, grupy złożone z kobiet częściej działają w centrach handlowych, z kolei męskie preferują czyhanie na pasażerów transportu miejskiego. Kieszonkowcy zwykle starają wtopić się w tłum. Młoda dziewczyna, starszy pan, kobieta w ciąży, a nawet elegancko ubrany mężczyzna z teczką – nawet najbardziej niewinnie wyglądający człowiek może okazać się złodziejem. Szczególną uwagę powinno się zwracać na osoby bez ograniczającego ruchu bagażu lub przewieszonym przez rękę płaszczem, który ułatwia dyskretne sięganie do cudzych kieszeni.

Zabezpieczenie przed kradzieżą kieszonkową wbrew pozorom nie jest trudne. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie popełniać najczęstszych błędów, na które liczą potencjalni złodzieje.

Co najłatwiej ukraść w tłumie?

– Nie przechowujmy żadnych wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni. Jeśli przechowujemy gotówkę poza portfelem, rozłóżmy ją w kilku oddzielnych miejscach. Unikajmy przeciskania się przez tłum – wtedy najłatwiej uśpić naszą czujność i okraść. Kupując bilet komunikacji miejskiej, nie wkładajmy go do portfela, zdradzimy w ten sposób jego miejsce. Będąc w tłumie, zdejmijmy plecak i trzymajmy go nisko przed sobą. Torbę na ramię wieszajmy przed sobą, nigdy nie zarzucajmy jej na plecy. Generalnie powinniśmy pilnować tego, aby nie ułatwiać nikomu dostępu do portfela czy gotówki, a także nie zdradzać osobom trzecim tego, co i w jakich miejscach przechowujemy. – radzi Radosław Pallach z firmy Elephant.

Najważniejsze w obronie przed złodziejem jest zachowanie czujności i zdrowego rozsądku. Dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie podejrzane sytuacje, stanowiące wstęp do kradzieży (sztuczny tłok, „przypadkowe potrącenie”). Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko kradzieży i przykrych konsekwencji związanych ze zgłaszaniem jej na policji.