Pacjenci pod specjalnym nadzorem

Sprawdź, czy wiesz coś, o czym powinieneś powiedzieć swojemu stomatologowi, niekoniecznie o siekaczach i trzonowcach.

Czy wiesz, że dentysta pytając „co słychać?” ma na myśli coś więcej niż twoje bolące zęby? Nad odpowiedzią na to standardowe pytanie warto się zastanowić. Istnieją bowiem grupy pacjentów, których zęby wymagają wyjątkowej pielęgnacji, zarówno w domu, jak i w gabinecie. Sprawdź, czy wiesz coś, o czym powinieneś powiedzieć swojemu stomatologowi, niekoniecznie o siekaczach i trzonowcach.

Kobiety w ciąży
Jeżeli jesteś przyszłą mamą, z pewnością należysz do grupy pacjentów, którą dentyści obejmują szczególną uwagą. Przede wszystkim dlatego, że stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ na przebieg ciąży i poród. Hormony ciążowe sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a czasem boleśnie o sobie przypominają. To objawy ciążowego zapalenia dziąseł, których nie można ignorować. Bakterie chorobotwórcze mogą stanowić poważne zagrożenie dla płodu. – Idealną sytuacją jest, gdy kobieta starająca się o dziecko zadba o wyleczenie wszystkich ubytków jeszcze przez zajściem w ciążę. Nie zmienia to jednak faktu, że przyszła mama stan swoich zębów powinna kontrolować przynajmniej raz na trzy miesiące – mówi lek. stom. Iwona Gnach-Olejniczak z UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia. – Znieczulenie miejscowe podczas leczenia jest bezpieczne, natomiast na czas ciąży zapominamy o wybielaniu.
Oczywiście stomatologa należy bezwzględnie poinformować o naszym stanie także po porodzie, w okresie laktacji – m.in. po to, by dobrał odpowiedni, bezpieczny środek znieczulający. Szczególną ostrożność zachować musi także przy podawaniu antybiotyków czy środków przeciwbólowych. W domu przyszła mama powinna dbać o higienę jamy ustnej najlepiej, jak to możliwe: używać past fluorkowych po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe, stosować odpowiednie płukanki. Nawyki te warto kontynuować także po porodzie.Diabetycy
Badania pokazują, że cukrzyca może być powodowana m.in. przez przewlekłe choroby przyzębia. I odwrotnie – zmiany cukrzycowe sprzyjają rozwojowi schorzeń dziąseł. Chorym grozi także drożdżyca jamy ustnej, bolesne ubytki, ruchomość zębów oraz częstsze i dłużej gojące się niż u zdrowych osób owrzodzenia, rany i zakażenia. Dlatego diabetycy nie tylko muszą być pod stałą opieką stomatologa, ale i bardzo uważnie dbać o higienę jamy ustnej. Okazuje się, że skrupulatne kontrolowanie poziomu cukru we krwi ma wpływ na leczenie zębów. – Zabiegi stomatologiczne mogą odbywać się, tylko gdy indeks glikemiczny jest stabilny, wtedy wszelkie rany goją się szybciej – podkreśla stomatolog. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni informować dentystę o wszystkich zmianach swojego zdrowia, nie tylko problemach w obrębie jamy ustnej.
Częstym problemem diabetyków jest przykry zapach z ust. Aby go zminimalizować, należy skrupulatnie czyścić zęby, korzystać z płynów do płukania, a raz na pół roku decydować się na zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego. Na rynku są dostępne środki do higieny jamy ustnej przeznaczone specjalnie dla tej grupy pacjentów.