Peelingi chemiczne – jak je stosować?

Zima to idealny czas by wykonywać zabiegi na twarz, dlatego właśnie teraz sprawdzą się peelingi chemiczne. Jakie jest ich działanie?

peelingi chemiczne
Peelingi chemiczne – jak je stosować. Foto Mikhail Nilov/Pexels

Peelingi chemiczne najlepiej sprawdzą się późną jesienią i zimą. Dni są wtedy krótkie i dość pochmurne. Ostre promienie słoneczne nie zaszkodzą więc delikatnej, złuszczonej skórze. Zanim nadejdzie piękna, słoneczna pogoda, naskórek zdąży się odnowić. Których kosmetyków warto używać podczas tego zabiegu?

Działanie peelingów

Głównym zadaniem peelingów jest złuszczanie naskórka. Masując skórę produktem usuwamy warstwę martwych komórek. Pobudzone zostaje wytwarzanie kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Naskórek zaczyna się szybciej odnawiać, a po kuracji skóra staje się odświeżona, jaśniejsza, bardziej napięta i promienna.

Peelingi chemiczne

Bardzo skuteczne, a jednocześnie mało inwazyjne są peelingi chemiczne. Ich działanie opiera się na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Mogą to być kwasy owocowe jak alfa-, beta-, polihydroksykwasy czy kwas trójchlorooctowy. Eksperci polecają takie peelingi przy uszkodzeniach związanych z wiekiem (zmarszczki, utrata jędrności), trądziku, rozszerzonych porach, zanieczyszczeniu skóry czy przebarwieniach. Są również remedium na szarą, pozbawioną blasku i zmęczoną skórę.

Jak stosować peelingi chemiczne?

Produkty należy nakładać wieczorem, na oczyszczoną skórę. Preparat aplikujemy za pomocą kroplomierza, a następnie nanosimy jego niewielką ilość na twarz (omijając okolice oczu i ust), wklepujemy go i zostawiamy na noc. Po wchłonięciu się kosmetyku można zastosować nawilżający krem pielęgnacyjny. Rano powinno się zmyć skórę. Na dzień warto zastosować krem z filtrem SPF 30. Podczas kuracji oraz bezpośrednio po niej nie wolno korzystać z solarium. Należy także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. W przeciwnym razie mogą powstać przebarwienia. Kwasy mogą być nakładane codziennie lub co 2-3 dni. Częstotliwość ich stosowania zależy od indywidualnej tolerancji i wrażliwości skóry. Produktu nie należy stosować na uszkodzony naskórek czy świeże blizny.