Jak wykorzystujemy peptydy biomimetyczne w kosmetyce?

Kosmetyki z peptydami zaliczane są do kosmeceutyków, produktów o działaniu z pogranicza kosmetologii i farmakologii. Jak można je wykorzystywać?

Peptydy
Jak wykorzystujemy peptydy biomimetyczne w kosmetyce?

Peptydy biomimetyczne to substancje wiernie naśladujące mechanizmy działania ich naturalnych odpowiedników i skutków przez nich wywieranych. Jak oddziałują one na skórę? W jaki sposób wykorzystuje się je w kosmetyce? Odpowiedź znajdziecie w poniższym materiale.

Peptydy i ich działanie

W kosmetyce istnieje duże zapotrzebowanie na te składniki, ponieważ w żywych tkankach sprawdzają się jako przekaźniki informacji. Ich działanie można porównać do pracy posłańców. Każdy peptyd, w zależności od rodzaju i kolejności ułożenia tworzących go aminokwasów, niesie w sobie określoną wiadomość dla komórek skóry. W ten właśnie sposób wpływa na ich funkcjonowanie.
Aktywność biologiczna wykorzystywanych w preparatach kosmetycznych peptydów najczęściej związana jest z ich działaniem rozkurczającym (rozluźnianie mięśni), stymulującym i transportującym (zwiększenie produkcji kolagenu). Poniżej skupimy się na tym pierwszym rodzaju.

Rola peptydów w rozkurczaniu

Peptydy rozkurczające funkcjonują jako neuromodulatory, neuroprzekaźniki lub neurohormony. Ich działanie polega na ograniczaniu przepływu impulsów nerwowych i przeciwdziałaniu zbyt intensywnemu kurczeniu się mięśni. Zapobiegają w ten sposób tworzeniu się zmarszczek mimicznych. Powodują również odprężenie mięśni, co prowadzi do wygładzenia skóry. Dzięki tym funkcjom mogą zastępować zastrzyki z neurotoksyną botulinową (botoks).

Peptydy rozkurczające w kosmetyce

Jest kilka rodzajów tych składników, które wykorzystuje się w pielęgnacji:

  • Argireline – polecany na kurze łapki; wygładza już istniejące zmarszczki i zapobiega tworzeniu nowych.
  • Leuphasy – osłabia kurczenie się mięśni, a także je rozluźnia.
  • Syn-Ake – naśladuje działanie toksyny Temple Viper obecnej w jadzie żmii. Redukuje pracę mięśni, a także wygładza zmarszczki mimiczne. Jest alternatywą dla zastrzyków z botoksu. Polecany przed wielkimi wyjściami, bo daje natychmiast widoczną poprawę wygładzenia rysów.
  • SNAP-8 – o 30% skuteczniejszy w porównaniu z Argireline. Jest mniej inwazyjną i łagodniejszą w działaniu alternatywą dla botoksu. Redukuje pracę mięśni, zapobiega zmarszczką mimicznym, a także je wygładza.
  • Inyline – zmniejsza skurcze mięśni, wygładza zmarszczki.

Neuropeptydy powinny być stosowane na okolice mięśni wokół zmarszczek, nie tylko na linię zmarszczki. Kuracja powinna trwać min. 1-2 miesiące i być powtarzana, jak tylko zaobserwujemy na nowo zarysowujące się zmarszczki.