Peptydy biomimetyczne w kosmetyce

Kosmetyki z peptydami zaliczane są do kosmeceutyków, produktów o działaniu z pogranicza kosmetologii i farmakologii.

Natural facial cream dermatology cosmetic product wellness and relaxation makeup mask in glass jar with towel on white background
Peptydy biomimetyczne w kosmetyce. Fotolia

Co to są peptydy

Są to tzw. peptydy biomimetyczne, czyli substancje wiernie naśladujące mechanizmy działania ich naturalnych odpowiedników i skutków przez nich wywieranych.

Udało się opracować metody otrzymywania syntetycznych peptydów o ukierunkowanym, efektywnym oddziaływaniu na skórę.

Działanie peptydów

W kosmetyce istnieje duże zapotrzebowanie na te składniki, ponieważ w żywych tkankach sprawdzają się jako przekaźniki informacji. Działanie peptydów można porównać do pracy posłańców. Każdy peptyd w zależności od rodzaju i kolejności ułożenia tworzących go aminokwasów niesie w sobie określoną wiadomość dla komórek skóry i w ten sposób wpływa na ich funkcjonowanie.

Aktywność biologiczna wykorzystywanych w preparatach kosmetycznych peptydów najczęściej związana jest z ich działaniem rozkurczającym (rozluźnianie mięśni), stymulującym i transportującym (zwiększenie produkcji kolagenu).

Rola peptydów

Peptydy rozkurczające (na zmarszczki mimiczne) inaczej zwane neuropeptydami funkcjonują jako neuromodulatory, neuroprzekaźniki lub neurohormony. Ich działanie polega na ograniczaniu przepływu impulsów nerwowych i przeciwdziałaniu zbyt intensywnemu kurczeniu się mięśni. Zapobiegają w ten sposób tworzeniu się zmarszczek mimicznych, powodują rozluźnienie i odprężenie mięśni, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek. Dzięki tym funkcjom mogą zastępować zastrzyki z neurotoksyną botulinową (BOTOX).

W kosmetyce wykorzystuje się następujące peptydy rozkurczające:

  • Argireline (acetyl hexapeptide-8) – polecany na kurze łapki, wygładza już istniejące zmarszczki i zapobiega tworzeniu nowych.
  • Leuphasy (acetylowany hekspapetyd-8; dawna nazwa acetylowany hekspapetyd-3) osłabia kurczenie się mięśni i je rozluźnia.
  • Syn-Ake (dipeptyd) naśladuje działanie toksyny Temple Viper obecnej w jadzie żmii. Redukuje pracę mięśni, wygładza zmarszczki mimiczne, jest alternatywą dla zastrzyków z botoksu. Polecany przed wielkimi wyjściami, bo daje natychmiast widoczną poprawę wygładzenia rysów.
  • SNAP-8 (acetyl octapeptide-3) o 30 proc., skuteczniejszy w porównaniu z Argireline. Jest mniej inwazyjną i łagodniejszą w działaniu alternatywą dla botoksu. Redukuje pracę mięśni, zapobiega zmarszczką mimicznym i je wygładza.
  • Inyline (Acetyl-hexapeptide-30) zmniejsza skurcze mięśni, wygładza zmarszczki.
    Neuropeptydy powinny być stosowane na okolice mięśni wokół zmarszczek, nie tylko na linię zmarszczki. Kuracja powinna trwać min. 1-2 miesiące i być powtarzana, jak tylko zaobserwujemy na nowo zarysowujące się zmarszczki.

Wpis znaleziono dzięki:

- Peptydy biomimetyczne

- Rola peptydów

- Neuropeptydy