Pierwszy krok w dorosłość, czyli pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu bez wątpienia jest jednym z ważniejszych momentów w życiu dziecka i mamy. W tym dniu następuję prawdziwe odcięcie pępowiny. Od tej pory nasz maluszek musi radzić sobie bez ukochanej mamy. Dla wielu dzieci jest to trudne i stresujące przeżycie. Tak nie musi być. To czy przedszkole stanie się znienawidzonym miejscem, a codziennie rano będziemy przeprowadzać z dzieckiem batalię o wyjście.z domu, czy też stanie się ogromnym placem zabaw, miejscem spotkańz przyjaciółmi i oddechu od rodziców, w największej mierze zależy od nas –dorosłych.

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?
Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Kiedy w końcu nadchodzi długo oczekiwany moment pójścia do przedszkola dziecko zazwyczaj, wbrew przekonaniu swojej mamy jest już gotowe na rozpoczęcie największej przygody w dotychczasowym życiu. Koszmary w nocy śnią się częściej mamie niż dziecku. To my, mamy najpierw czujemy narastający stres związany z wyborem odpowiedniej placówki, później wzbiera w nas lęk, przed tym, co nasze maleństwo może spotkać w nowym miejscu, czy się odnajdzie, zaprzyjaźni z innymi dziećmi, będzie miało dobrą opiekę. W końcu ogarnia nas tęsknota i smutek, że dziecku może być dobrze bez mamy. Musimy pamiętać, że dziecko czuje i przejmuje emocje mamy. Jeżeli mama będzie panikować na myśl o przedszkolu, to dziecko też. Naszym zadaniem jest pozytywne nastawienie dziecka do przedszkola i odpowiednie przygotowanie go na opuszczenie domu. Często dzieci czują lęk przed pójściem do przedszkola, gdyż kojarzy im się to z czymś zupełnie obcym. To zrozumiałe – wszyscy boimy się czegoś, czego nie znamy. A uwagi rodziców typu „W przedszkolu nie będziesz miał takich zabawek“, „W przedszkolu będziesz musiał zjeść do końca“, „Będziesz tęsknił za mamusią?“, absolutnie mu nie pomagają. Żeby nie fundować dziecku traumatycznych przeżyć, warto przedstawić „pierwsze kroki poza domem“, jako wstęp do wspaniałej przygody. Jako miejsce, w którym maluszek pozna nowych kolegów, z którymi wspólnie będą mogli marzyć o wyprawie po skarb Piratów. Żeby dziecko przestało bać się „nieznanego“, trzeba sprawić by w nowej przestrzeni otaczającej dziecko, znalazło się jak najwięcej znanych i lubianych elementów. Od tego jest wyprawka. Najważniejszym jest, aby dziecko mogło zabrać do przedszkola te rzeczy, które samo wybierze. Dobrym pomysłem jest, aby dziecko samo sobie wybrało wzór pościeli, kolor kocyka, kształt plecaczka. Dziecko powinno mieć wpływ na decyzje co zabierze ze sobą. W jakich bucikach chce chodzić po nowych korytarzach, jaki fartuszek będzie zakładało i jaką szczoteczką myło zęby.

Powszechnie wiadomo, że zakupy z dzieckiem nie należą do najłatwiejszych. Ale tak wcale nie musi być. Całą wyprawkę można zakupić w sklepie internetowym bez biegania za naszą pociechą i ciągłego powtarzania „Proszę, odstaw to na półkę“. Fajną zabawą może okazać się wspólne kupowanie ręczniczka czy woreczka na buciki. W ofercie Pomocników Mamy dostępne są magiczne woreczki nie tylko na buciki, z powodzeniem pomieszczą także inne skarby – muszelki, albo kolekcję kamieni i skał przyszłego geofizyka. Dodatkowo woreczki mogą zastąpić niejedną przytulankę. Zamiast woreczka możesz wybrać też plecaczek w kształcie żaby, pszczoły, misia czy innego zwierzątka, które twoje dziecko lubi, a dzięki swojej formie nadaje się na przytulankę-poduszkę. Natomiast bawełniana pościel od Cuddly ZOO z naszym unikalnym wzorem zachwyci każdego malca i pozwoli mu zasnąć wśród milutkich zwierzątek czy bohaterskich samochodów. Na koniec pamiętaj, aby nauczyć swojego przedszkolaka samodzielności. Nie wyręczaj go, tylko pozwól mu komunikować i nazywać własne myśli i potrzeby.