Płaszcze męskie zimowe – wybierz model, który sprawdzi się przez lata

Płaszcz jest klasycznym i eleganckim odzieniem męskim, które sprawdzi się podczas wielu okazji. Jednak modeli, jakie znajdują się w sklepach, jest sporo, jak więc wybrać ten idealny?

Płaszcze męskie zimowe – wybierz model, który sprawdzi się przez lata

Zmiana pory roku zachęca do tego, by przejrzeć swoją garderobę na jesień i zimę. Nie może w niej zabraknąć odzienia wierzchniego, a zatem kurtki lub płaszcza. Nie ulega wątpliwości, że to płaszcz jest tym wariantem bardziej eleganckim, który całej stylizacji doda szyku.

Płaszcze męskie zimowe – najczęstsze wybory

Bardzo często Panowie kierują się podczas zakupu porą roku. Nie ma jednego wariantu, który w równym stopniu sprawdziłby się przez 12 miesięcy. Zatem najlepiej na wstępie założyć, że kupujemy dwa modele. Jednym z nich powinien być płaszcz przejściowy, drugim płaszcz zimowy. Wśród wielu dostępnych wariantów, największą popularnością wśród cieńszych płaszczy cieszą się płaszcze polo, trencze i prochowce. Są jeszcze inne, bardziej oryginalne propozycje, jak płaszcze skórzane, ale są jedynie dla wąskiej grupy mężczyzn. Natomiast na zimę najczęściej kupuje się płaszcze z grubszych materiałów. Popularnymi fasonami są m.in. dyplomatki, budrysówki albo płaszcze ulsterskie.

Modele płaszczy męskich, które sprawdzą się najlepiej w wielu stylizacjach

Nie wszystkie płaszcze są uniwersalne. Niektóre wiążą się ze specyficznym stylem ubierania, jak na przykład wspomniany płaszcz skórzany. Są jednak takie modele, które dają znacznie większe możliwości. Podstawowe pytanie, czy chcemy czegoś do stylizacji formalnych, czy nieformalnych. Na co dzień, kiedy nie musimy się ubierać zbyt oficjalnie, sprawdzą się na przykład prochowce. Natomiast kiedy często chodzimy w garniturze, potrzebujemy czegoś do wielu odświętnych stylizacji, korzystniej postawić na modele klasyczne, jak prosty płaszcz tweedowy.

Płaszcze męskie – kolorystyka

Płaszcze męskie zimowe i przejściowe znajdziemy najczęściej w kolorach neutralnych i stonowanych. Najbardziej uniwersalnym i ponadczasowym kolorem jest oczywiście czerń. Co wcale nie znaczy, że jest to nasz jedyny wybór. Wiele jest modnych płaszczy w różnych odcieniach brązu – od beżu do ciemniejszych tonów. Dostępne są też płaszcze szare i granatowe.

Materiały płaszczy męskich – przegląd

W zależności od pory roku sięgajmy po inne materiały. W przypadku płaszczy przejściowych materiał nie jest zbyt gruby, ale często wodoodporny. Wcześniej wspomniany trencz najczęściej jest z bawełnianej gabardyny, która chroni przed przemoczeniem. Jednak cieńsze płaszcze są nieraz z domieszką poliamidu albo poliestru. Cenowo te, które zawierają włókna syntetyczne, wychodzą korzystniej, ale ich pielęgnacja może być kłopotliwa.

Z kolei w przypadku płaszczy męskich zimowych musimy koncentrować się na tym, co zapewnia komfort cieplny. Unikajmy sztucznych domieszek, za to weźmy pod uwagę wełnę, tweed, alpakę. Jeśli mamy skórę wrażliwą na dotyk wełny, możemy kupić płaszcz z kaszmiru, który będzie miększy i przyjemniejszy. Spójrzmy też na to, czy od wewnątrz znajduje się ocieplana podszewka.