Wycieczka w góry to forma aktywnego wypoczynku, która pozwala odpocząć od codziennych problemów oraz pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną. Góry, choć piękne, mogą okazać się niebezpieczne, dlatego przed wyprawą – niezależnie czy kilkugodzinną, czy kilkudniową – warto się do niej odpowiednio przygotować.
Po pierwsze apteczka
Oprócz chęci i dobrego humoru w plecaku każdej osoby wybierającej się na górską wycieczkę powinna znaleźć się apteczka – nie musi być kompletnie wyposażona. Warto jednak, aby znalazły się w niej plastry, bandaż, leki przeciwbólowe oraz wzmacniające minerały. Nie trudno domyślić się, że wycieczka w góry wiąże się z przebyciem wielu kilometrów. Plastry i bandaż mogą okazać się nieodzowną pomocą jeśli wskutek długiego marszu powstaną obtarcia lub co gorsze uszkodzona zostanie kostka. W apteczce nie powinno zabraknąć również leków przeciwbólowych oraz minerałów. Dlaczego? Zmiany wysokości i ciśnienia mogą spowodować bóle głowy, a długie spacery stać się przyczyną zmęczenia mięśni i dokuczliwych skurczów łydek.
Prowiant to podstawa
Oprócz apteczki w każdym plecaku osoby wybierającej się w góry musi znaleźć się pożywny posiłek – nigdy nie wiadomo, czy i kiedy na szlaku pojawi się schronisko, w którym będzie można odpocząć i coś zjeść. Najważniejsza jest oczywiście woda – zaleca się, aby na jednodniową wyprawę zabrać ze sobą minimum 2 litry na osobę. Równie istotne są także przekąski. Oprócz słodkich przysmaków takich jak: batony energetyczne, czekolada czy owoce, do najbardziej powszechnych zalicza się suchy prowiant np. kabanosy i kanapki. – Każda osoba, która wybiera się w góry, musi pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ilości prowiantu. Najlepszy w tym przypadku jest suchy prowiant, z którego nic się nie wyleje ani nie zajmie on dużo miejsca w plecaku. Oczywiście najbardziej popularnymi przekąskami na górskie wędrówki są kanapki. Do wykonania kanapek nadadzą się niemal każde wyroby blokowe: szynka z piersi, tyrolska, polędwica miodowa, a także kiełbasa krakowska sucha lub salami. Smaczną i szybką przekąską są również kabanosy, które możemy jeść podczas marszu. – tłumaczy Piotr Laskowski, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy JBB.
Co jeszcze?
Każda osoba wybierająca się na wycieczkę w góry nie może zapomnieć mapy z zaznaczonym szlakiem, kompasu, latarki, scyzoryka, chusteczek higienicznych, okularów przeciwsłonecznych, kremu z filtrem oraz ciepłej odzieży – w przypadku jeśli wędrówka kończy się w nocy lub trwa kilka dni. Ważne jest także, aby przed wycieczką naładować komórkę, a w razie potrzeby mieć przy sobie power banka.
Gdzie warto się wybrać?
W Polsce występuje wiele miejsc z malowniczymi krajobrazami, które koniecznie warto zobaczyć. Przykładem stosunkowo niskiej góry – o wysokości 716 m n.p.m – jest Cergowa, wznosząca się na południe od Dukli. Znajdują się tam jaskinie, osuwiska, załomy skalne, a także jeziora i dzikie lasy. Równie ciekawymi i stosunkowo popularnymi górami ze szlakami jest Łysina, z której można podziwiać widoki na Pasmo Koskowej Góry i Babią Górę oraz Leskowiec, znajdujący się we wschodniej części Beskidu Małego. Dłuższą wędrówkę zagwarantują z kolei szlaki znajdujące się na Jałowcu, na północ od Babiej Góry oraz góra Jasło, z której ze szczytowych partii polan widać całe Bieszczady.