Połączenia stylów – metamorfoza mieszkania

Moda na vintage nie przemija. To jeden z najbardziej gorących trendów ostatnich lat. Z drugiej strony w ostatnich kilku sezonach do wnętrz w wielkim stylu powróciły motywy roślinne.

Zdjęcia autorstwa blogerek „Pani to potrafi”

Willa w cichej okolicy

Dom na warszawskiej Saskiej Kępie położony jest przy cichej uliczce. Pomimo otaczających go wysokich, starych drzew, niewielki apartament jest świetnie doświetlony dzięki dwóm oknom, w tym wychodzącemu na balkon portfenetr. Jednak jak to bywa z apartamentami na wynajem czasowy wnętrzu brakowało indywidualności. Jedynym elementem dekoracyjnym był odsłonięty fragment ceglanego muru – atut starej, przedwojennej wilii. Całe wnętrza jednak zapełniały jedynie najpotrzebniejsze przedmioty.

Klasyka wzornictwa

Wnętrze wypełniły meble, które dziś są już klasykami. Tworzone z myślą o PRL-owskich mieszkaniach nadążały za światowymi trendami wzorniczymi. Ich lekkie formy – nogi w formie odwróconej litery V, delikatna sklejka – doskonale sprawdzały się w niewielkich mieszkaniach. Dziś, poddane niewielkiej renowacji, jak wymiana obicia na nowe, cieszą oko jak dawniej. Udało się znaleźć tkaniny obiciowe, których żywe zdecydowane pastele i geometryczne wzory wprost odwołują się do tych, które modne były w momencie powstania mebli. Wyrazisty styl mebli trzeba było tylko podkreślić.

Zdjęcia autorstwa blogerek „Pani to potrafi”

Styl eko

Odwołaniem do stylu eko stały się kolory i dodatki. Przemieszane ze sobą różne odcienie zieleni, od jasnej do ciemnej, butelkowej, koją wzrok, uspakaja i pozwalają gościom odetchnąć po dniu spędzonym w hałaśliwym mieście. Równocześnie wnętrze urozmaicono mieszanką różnych kolorów. Na ścianie pojawiły się aż trzy – szmaragdowa zieleń, wpadająca w fiolet czerń i delikatny róż.

Do takich połączeń potrzebna jest nie tylko odwaga, ale „dobre oko” i wyczucie kolorystyczne, by zachować spójność i nie przeładować wnętrza nadmiarem. Motywy zgodne ze stylem eko pojawiły się również na tkaninach i dodatkach – poszewki przyozdobione są motywami roślinnymi, a ścianę zdobią grafiki ze wzorem liści.

Zdjęcia autorstwa blogerek „Pani to potrafi”

Metamorfozy

Łączenie różnych stylistyk wymaga odrobiny wysiłku i dobrego wyczucia przestrzeni. Okazuje się, że odrobina wyobraźni i odwagi daje efekt w postaci bardzo zindywidualizowanych wnętrz. Aby wnętrze nabrało oryginalnego wyglądu nie jest konieczne posiadania dużego budżetu i prowadzenie trudnych remontów.