Polak jako przodownik pracy na freelancie

Według badań przeprowadzonych w I i II kwartale 2015 roku, Polacy pracują więcej od innych Europejczyków, są także rekordzistami jeżeli chodzi o pracę więcej niż na jeden etat.1 Ponad milion mieszkańców naszego kraju decyduję się na podjęcie dodatkowego zajęcia, chcąc w ten sposób zwiększyć swoje miesięczne zarobki i zmienić sytuację ekonomiczną.

Polak jako przodownik pracy na freelancie
Polak jako przodownik pracy na freelancie

Polacy decydują się na dodatkowe zlecenia, ponieważ chcą zwiększyć swój przychód. Praca na etacie przestaje być wystarczająca, dlatego nawet kosztem swojego wolnego czasu decydują się na podejmowanie nowych zadań. Rośnie również odsetek tych, którzy decydują się na pracę tylko i wyłącznie na własny rachunek.

Tak zwani freelancerzy, nie pracujący na etacie wykonujący zadania im powierzone w domowym zaciszu, są bardziej wydajni i bardziej zadowoleni ze swojej pracy. Osoba, pracująca zdalnie, musi jednak zdawać sobie sprawę z wielu czyhających na nią pułapek, również prawnych. Przykładowo jaką umowę wybrać, jak prowadzić księgi rachunkowe, jak księgować niektóre faktury czy chociażby to, jak pozyskać dofinansowanie na start własnej działalności. Pracując na własną działalność, oprócz swoich zadań, musisz liczyć się z byciem na bieżąco z polskim prawem w zakresie podatków czy rachunkowości.

Z prawem na lewo

Prowadzenie działalności gospodarczej to lawirowanie wśród finansów. Aby rozwijać swój biznes, trzeba w niego ciągle inwestować, nie tylko pieniędzy ale również czasu. Jest wiele rzeczy, które można doliczyć do kosztów firmowych. Do tej kategorii produktów należy elektronika, programy graficzne czy sprzęt komputerowy. Nie potrzebujesz drogich programów graficznych? Pamiętaj, że w każdej branży przyda Ci się pakiet biurowy. Jeżeli propozycja oprogramowania od firmy Microsoft, stanowi dla Ciebie zbyt duży wydatek,możesz zacząć od darmowego pakietu Open Office.

Umowa

Nie zdecydowałeś się na założenie własnej działalności? Wybrałeś umowę o dzieło? Takie rozwiązanie ma dużo zalet, między innymi: 50-procentowe koszty uzyskania przychodu, łatwość rozliczenia czy brak podatku VAT czy składek do ZUS. Pracując na takich warunkach płacisz niewielki podatek dochodowy, więcej pozostawiając sobie w kieszeni. Jeżeli jednak zbyt długo decydujesz się na pozostanie na umowie o dzieło musisz liczyć się z tym, że postępujesz niezgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce. – Działalność gospodarcza ma charakter nie tylko zarobkowy i zorganizowany, ale również ciągły. Dlatego jeśli nie pracujesz na zlecenie „od czasu do czasu”, a w sposób ciągły prowadzisz działalność gospodarczą.

Za takie „omijanie” prawa grozić ci mogą kary grzywny, konieczność zapłaty zaległego podatku dochodowego i VAT, lub nawet kara pozbawienia wolności. – komentuje Karolina Piwowar, CEO Eventi.pl, platformy zrzeszającej freelancerów reprezentujących różne zawody. Każdy wolny strzelec musi pamiętać, że jeżeli zlecenia przestają mieć charakteru dorywczy, powinni skupić się na rozwijaniu firmy jako działalności gospodarczej, rozwijając jednocześnie swoją markę osobistą.

Dobry start

Myślisz o założeniu własnej firmy, jednak nie wiesz skąd wziąć pieniądze na start? Pomyśl o dotacji na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy. Zazwyczaj jest do kwota do kilkunastu tysięcy złotych. Otrzymane dofinansowanie możesz wydać na niezbędny do pracy sprzęt, kampanię internetową czy zamówienie dodatkowego towaru do swojej działalności.

Co zrobić by otrzymać dotację? Skieruj się do najbliższego Urzędu Pracy celem zarejestrowania jako bezrobotny. Jeżeli już posiadasz taki status, składasz wniosek, z szczegółowo opisanym pomysłem na biznes, planowanymi wydatkami oraz potwierdzeniem swoich kwalifikacji zawodowych. Twój wniosek powinien być rozpatrzony w przeciągu 30 dni, po tym czasie Urząd, jeżeli będzie dysponował środkami finansowymi, może przyznać Ci dotację. Jednak żadne pieniądze na start nie zastąpią dostępu do nowych zleceń, z którymi jako freelancer musisz być na bieżąco. Pozyskanie i utrzymanie klienta to jedna z najtrudniejszych wyzwań, stojących przed osobą decydującą się na drogę wolnego strzelca.

Zlecenie poszukiwane od zaraz

Zleceń można szukać poprzez rekomendacje i znajomości. Jednak możliwości dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu są naprawdę dużo większe. Na stronach internetowych czy forach, tworzą się społeczności osób, które poszukują nowych zleceń i klientów. – Zaangażowanie użytkowników w budowanie tych społeczności świadczy tylko o tym, że freelancing jest coraz częściej wybierany przez Polaków. – dodaje Karolina Piwowar. Dobry czas dla Polaków zapoczątkowały nowe możliwości pracy np. w branży eventowej, gdzie zleceniodawcy do obsługi mniejszych przedsięwzięć, nie potrzebują całej firmy a osoby, która zna się na swoim fachu. Zatrudnienie freelancera nie oznacza cięcia
kosztów, a postawienie na konkretne umiejętności- kontynuuje Karolina Piwowar.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

1 Kwartalna informacja o rynku pracy. GUS Warszawa, 2015. Str 2-17.