Powodzenie Narodowej Loterii Paragonowej przerosło wszelkie oczekiwania

Loteria paragonowa organizowana przez Ministerstwo Finansów przyciąga rzesze chętnych. Tylko w październiku Polacy zarejestrowali prawie 17 mln paragonów. Pierwsze nagrody w postaci samochodu Opla Astra oraz iPadów Air 2 już zostały przydzielone. Następne losowanie za miesiąc.

narodowa loteria

Loteria paragonowa organizowana jest przez Ministerstwo Finansów od października. Jej celem jest zachęcanie Polaków do zabierania paragonów. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Finansów wynika, że połowa Polaków nie ma zdania, czy wydawanie bądź niewydanie paragonu w jakikolwiek sposób wpływa na uzyskiwane przez państwo środki z podatków, a 1/3 pozostałych uważa, że nie ma na to wpływu.

Tylko 5 proc. respondentów twierdzi, że rezygnuje z zakupów w sytuacji, gdy podejrzewa, że sprzedawca nie odprowadza podatku od transakcji. Blisko 40 proc. osób twierdzi, że nie ma to dla nich znaczenia bądź prowadzenia tego rodzaju kontroli nie należy do nich.

Walka z szarą strefą

Tymczasem wielu przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas i co za tym idzie wydawania paragonów. Są również i tacy, którzy, mimo tego, że posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują obrotów za każdym razem, czyli ukrywają swoje dochody. Ministerstwo Finansów uznało za konieczne podejmowanie działań, które sprawiają, że wzrośnie liczba wydawanych i odbieranych paragonów, a co za tym idzie ograniczona zostanie szara strefa. Jednym z nich jest Loteria Paragonowa. Polega ona na rejestrowaniu paragonów wystawionych na kwotę minimum 10 zł na specjalnie przygotowanej stronie: loteriaparagonowa.gov.pl. Do zarejestrowania
zgłoszenia potrzebne są dane z paragonu (NIP sprzedawcy, data sprzedaży, numer wydruku, unikatowy numer kasy rejestrującej oraz kwota sprzedaży brutto) i dane kontaktowe posiadacza paragonu. Uczestnikami loterii mogą być jedynie osoby, które ukończyły 18 lat. Każdy może zarejestrować dowolną liczbę paragonów.

Premiowane branże
Loteria będzie trwała 12 miesięcy. Każdego miesiąca, spośród zgłoszonych paragonów, zostaną wybrani zwycięzcy. Do wygrania są samochód Opel Astra, IPady Air oraz laptopy Lenovo ThinkPad. Dodatkowo, co kwartał, będzie można powalczyć o nagrodę specjalną – samochód Opel Insignia. Udział w tym losowaniu biorą paragony z premiowanych branż. Obecnie, od października, jest to branża fryzjerska i pozostałe zabiegi kosmetyczne. W kolejnych kwartałach będą to: prywatna praktyka lekarska i dentystyczna, konserwacja i naprawa samochodów osobowych, sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych; restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów.

Dziennie pół miliona rejestracji

Na losowanie nagrody specjalnej będzie trzeba poczekać do stycznia. 16 listopada miało natomiast miejsce pierwsze losowanie nagród z głównej puli. Pierwsi szczęśliwcy otrzymali Opla Astrę, IPady Air oraz tablety. W losowaniu wzięły udział paragony zarejestrowane w październiku, a tych było blisko 17 mln!, z czego 375 tys. to paragony z branży: fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Tylko ostatniego dnia października Polacy zarejestrowali ponad 2,3 mln paragonów. Jeśli wziąć zbiorcze dane, można z nich wywnioskować, że w minionym miesiącu Polacy rejestrowali średnio około 23 tys. paragonów na godzinę, dziennie – pół miliona.

Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.