Przyznano Literacką Nagrodę „Nike” 2021

Literacka Nagroda "Nike" 2021 trafiła w ręce laureata. Kogo nagrodzono podczas wczorajszej, uroczystej gali?

nagroda "Nike"
Przyznano Literacką Nagrodę „Nike” 2021

We wrześniu poznaliśmy finalistów konkursu. Wśród nich znaleźli się autorzy tacy jak Kasper Bajon, Krzysztof Fedorowicz, Jacek Podsiadło czy Zbigniew Rokita. To właśnie w ręce tego ostatniego powędrowała  Literacka Nagroda „Nike” 2021. Ogłoszono to w niedzielę podczas uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W jury zasiedli Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki.

Zbigniew Rokita został nagrodzony za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. To wielowątkowy reportaż o Śląsku i jego mieszkańcach. Pozycja zwyciężyła również w plebiscycie czytelników.

Nagradzamy nie tylko ważny temat, odwagę stawiania nieoczywistych punktów widzenia, ale też językową, narracyjną biegłość pisarza… Nagradzamy „Kajś”, książkę pomagającą zrozumieć przemocowy charakter oficjalnej historii. I podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę – przekazano w uzasadnieniu jury. Podczas gali przyznano również nagrodę 25-lecia, której laureata wyłoniono w internetowym głosowaniu czytelników. Za najlepszą książkę spośród nagrodzonych na wszystkich 25. edycjach uznano reportaż „Nie ma” Mariusza Szczygła.

Literacka Nagroda „Nike” i polityczny manifest

Podczas gali zwrócono uwagę na sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Część publiczności unosiła kartki z napisem: „Gdzie są dzieci z Michałowa?”. Również finaliści konkursu zabrali głos w tej sprawie podczas przemówień po odebraniu pamiątkowych statuetek:

Chciałbym, żebyśmy chwilę pomyśleli o osobach, które nie mogą tutaj z nami być, bo są na granicy – mówił Kasper Bajon.

Wierzę, że literatura może zmienić świat. Mam nadzieję, że za rok do takich sytuacji nie będzie dochodzić – kontynuował Krzysztof Fedorowicz.

– Sytuacje, w których nie uznaje się dowolnych mniejszości, prowadzą do wielu cierpień – mówił Zbigniew Rokita.

Dziękuję, że mają państwo te kartoniki, które stają się równie warte lektury, jak książki – powiedział Jacek Podsiadło.