Rafał Bryndal i zmysłowa diwa

Dianne Reeves, wielka dama amerykańskiego jazzu, czterokrotna laureatka Grammy przyjedzie 14 grudnia na jedyny w Polsce koncert promujący jej najnowszą płytę „Beautiful Life”. Będzie gwiazdą BMW Jazz Club. Dyrektor artystyczny tego cyklu Rafał Bryndal opowiada, za co kocha Dianne i dlaczego trzeba zobaczyć ją na żywo.

Dianne Reeves zaśpiewa 14 grudnia w Teatrze Wielkim. Czego możemy spodziewać się po tym wieczorze?
Każdy występ Dianne to niezwykłe wydarzenie muzyczne. Czaruje słuchaczy swoją charyzmą, zmysłową urodą i artystycznym kunsztem. Pieczołowicie dobiera repertuar i muzyków. Niezwykłe możliwości wokalne oraz żywiołowa energia powodują, że publiczność entuzjastycznie przyjmuje jej występy. Mam nadzieję, że podobnie będzie w Warszawie. Dianne Reeves niejednokrotnie powtarzała, że „muzyka nie zna granic”. Najbliższy jest jej jazz, ale równie znakomicie czuje się w piosenkach w stylu r&b, gospel, czy w utworach wywodzących się z Brazylii i basenu Morza Karaibskiego. Takiej mieszanki możemy się spodziewać również w Teatrze Wielkim. Z drugiej strony koncert wypełnią zapewne utwory z ostatniej płyty „Beautiful Life”, która właśnie się ukazała.Szerokiej publiczności znana jest dzięki znakomitemu soundtrackowi do filmu „Good Night, and Good Luck”. A Pan ma swoją ulubioną piosenkę Dianne?
Trudno wybrać jedną. Śpiewa, zarówno własne kompozycje, jak też doskonale interpretuje utwory innych, m.in. Duke’a Elllingtona, Theloniusa Monka, Petera Gabriela, Joni Mitchell i Boba Marleya. Ostatnio oglądałem jej występ zarejestrowany na DVD na festiwalu jazzowym w Montrealu i od tamtej pory po głowie chodzi mi piosenka „Testify”. Ale za kilka dni będę już jednak nucić coś innego, bo wszystkie najlepsze „kawałki” Reeves staram się prezentować w moich niedzielnych audycjach „Rafał Bryndal Jazz Quartet” w Radio ZET Chilli.

Co jest znakiem rozpoznawczym cyklu BMW Jazz Club?
Jazz na najwyższym poziomie, najlepsi muzycy plus niezwykła sceneria Teatru Wielkiego. Dlatego koncerty BMW Jazz Club pozostają w pamięci publiczności i artystów. W ubiegłym roku naszym gościem była Terri Lyne Carrington, znakomita amerykańska perkusistka, podobnie jak Dianne Reeves, obdarzona niezwykłą muzyczną wrażliwością i uhonorowana Grammy.
Rafał Bryndal – dziennikarz Radia ZET, redaktor naczelny magazynu literacko-kulturalnego „Chimera”, autor tekstów i satyryk. Na antenie ZET Chilli prowadzi audycję „Rafał Bryndal Jazz Quartet”, w której zaprasza na subiektywny przegląd jazzowych przebojów. Od 2012 roku dyrektor artystyczny BMW Jazz Club.