Rekonstrukcja piersi – powrót kobiecości

rekonstrukcja piersiKobiety, które z przyczyn nowotworowych, musiały poddać się zabiegowi amputacji piersi mogą poddać się innemu zabiegowi, który pozwoli przywrócić im utraconą kobiecość. Ten zabieg to nic innego jak rekonstrukcja piersi. Dla kobiety, która musi poddać się amputacji piersi, rekonstrukcja ich zostaje jedyną nadzieją na powrót do normalnego życia.

Przebieg zabiegu

Przed podjęciem decyzji poddaniu się zabiegowi rekonstrukcji piersi, warto dowiedzieć się czegoś na ten temat. Ważną informacją jest to kiedy można poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi. Nie może to nastąpić zaraz po ich amputacji. Minimalny okres jaki należy odczekać to około pół roku. Innym sposobem jest wykonanie zabiegu rekonstrukcji piersi, podczas tej samej operacji w której się je usuwa. Usunięty ubytek razem z nowotworem, lekarz od razu zastępuje rekonstrukcją. Sposób ten wywiera o wiele korzystniejszy wpływ na psychikę kobiety (lęk związany z utratą piersi). Warunkiem wykonania zabiegu po upływie pół roku jest brak przerzutów przy chorobie nowotworowej. Do wykonania tego zabiegu używa się najczęściej protez Beckera, wykonanych z materiału silikonowego, który można powiększyć dzięki wstrzyknięciu soli fizjologicznej. Podczas innego zabiegu, można także dokonać rekonstrukcji brodawki wraz z jej otoczką. Przybliżony czas trwania takiego zabiegu to dwie godziny. Przeprowadzony zabieg to jednak nie wszystko. Po wykonaniu rekonstrukcji należy zaopatrzyć się w specjalistyczny stanik oraz regularnie zmieniać opatrunki. Do ściągnięcia szwów zaleca się powstrzymywać od wszelkiego wysiłku fizycznego, czyli przez okres 10 dni. Ze względu na dużą bolesność zabiegu, oraz opuchlinę nie jest możliwe wykonywane wielu codziennych czynności, nawet przez 6 tygodni! Całkowite gojenie się trwa 2 miesiące, a już 3 można nawet zacząć uprawiać sporty. Zabieg rekonstrukcji piersi, przeprowadzany jest pod całkowitą narkozą.

Ewentualne powikłania

Mimo iż do powikłań, dochodzi bardzo rzadko, to decydując się na zabieg powinnyśmy być ich świadome. Najbardziej podstawowymi powikłaniami z jakimi zdarza się mieć do czynienia to krwiaki, infekcje oraz ropiejące się rany. Wystąpienie tych powikłań wpływa na przeciągnięcie się w czasie procesu gojenia się. Ale nie tylko, mogą być także powodem brzydkich blizn oraz sączących się ran. Powikłania, które pojawiają się znacznie później to powstanie specyficznej torebki, przez którą dochodzi do stwardnienia piersi.

Kto może poddać się zabiegowi?

Aby móc przystąpić do zabiegu, należy poddać się wszystkim niezbędnym badaniom. Do podstawowych badań zaliczymy badanie czasu krzepnięcia krwi, morfologię, badanie na grupę krwi oraz ekg. Termin rekonstrukcji piersi musi wypadać po zakończeniu się krwawień cyklu miesięcznego kobiety. W żadnym wypadku, do zabiegu nie mogą podejść kobiety mające skazy naczyniowe, zaburzenia związane z krzepliwością krwi, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę. Jak już wcześniej wspomniano, rekonstrukcji piersi nie można poddać się w przypadku przerzutów. Jeśli spełniasz wymogi związane z przystąpieniem do zabiegu rekonstrukcji piersi, powinnaś starannie przeanalizować decyzję o poddaniu się mu. Zabieg ten związany jest z ogromnym stresem. Podczas oczekiwania na możliwość poddania się mu, możesz zająć się zapominaniem o problemie. Decyzja o poddaniu się takiemu zabiegowi powinna być osobista.

Źródło: http://www.aestheticmed.com.pl