Rodzisz podczas pandemii? Spakuj się z głową!

Poród w czasie pandemii to nie lada wyzwanie. Obecnie o możliwości porodu rodzinnego decydują dyrektorzy szpitali, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, personelu oraz warunki ochrony epidemiologicznej.

Poród w pandemii
Rodzisz podczas pandemii? Spakuj się z głową!

Poród w pandemii to doświadczenie trudne. Osoba towarzysząca rodzącej, aby otrzymać zgodę na obecność podczas porodu, musi spełnić wymogi, które regulują restrykcyjne przepisy. Kobiety, które oczekują na poród, powinny pamiętać nie tylko o własnym komforcie i bezpieczeństwie, ale też rozumieć obecną sytuację i pomyśleć o zdrowiu innych osób obecnych w sali porodowej (pacjentki, personel), a szczególnie o nowonarodzonych dzieciach. W zaistniałych okolicznościach przyszłe mamy nie na wszystko mają wpływ, jednak jedna sprawa wciąż pozostaje pod ich kontrolą: przygotowanie rzeczy do szpitala. A zatem zróbmy w tej kwestii wszystko, aby nic nie mogło nas zaskoczyć.

– Przede wszystkim proponujemy, aby przysłowiową torbę do szpitala zastąpiła pojemna walizka, najlepiej na kółkach, w której można umieścić rzeczy niezbędne, potrzebne podczas pobytu w sali porodowej i na oddziale położniczym. Ze względu na zakaz odwiedzin, ważne jest, aby zapakować się w sposób przemyślany, zaopatrując się w niezbędne akcesoria, zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Walizka, którą można zamknąć, będzie też praktyczniejsza do przechowywania i wygodniejsza do przesuwania podczas sprzątania czy dezynfekcji – radzi Leokadia Jędrzejewska, wieloletnia Konsultantka krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Najważniejsze dokumenty, które należy przygotować, to:

  • dokument identyfikujący osobę ze zdjęciem, dowód ubezpieczenia w NFZ (jeśli ciężarna go posiada), numery identyfikacji podatkowej NIP: własny oraz pracodawcy,
  • skierowanie do szpitala w przypadku planowego cięcia cesarskiego,
  • dokumentacja medyczna z okresu ciąży w tym m.in.: karta przebiegu ciąży, wyniki badań w oryginale, m.in. grupa krwi i czynnik Rh potwierdzone dwukrotnym badaniem, antygen HBS wyk. po 32 tyg. ciąży, GBS, USG z wczesnej ciąży i obecne; przy ujemnym Rh- badanie na obecność przeciwciał anty Rh; badanie w kierunku kiły, HIV, a także plan porodu.

Ważne, aby zabrać ze sobą adres praktyki położnej POZ wymienionej w deklaracji wyboru
świadczeniodawcy, na który szpital prześle zgłoszenie o porodzie, oraz adres praktyki lekarza POZ, gdzie zostanie przesłana karta uodpornienia dziecka. Przyda się też notes i długopis i na pewno telefon komórkowy.

Wśród rzeczy dla mamy powinny znaleźć się:

  • koszule umożliwiające karmienie piersią (3-4 sztuki), staniki dla karmiących mam i wkładki laktacyjne,
  • szlafrok, skarpety (dla osób lubiących ciepło),
  • dwie paczki dużych podpasek, podkłady na łóżko( około 5szt.),
  • ręczniki, klapki pod prysznic,
  •  środki higieniczne i kosmetyczne,
  • chusteczki nawilżające i papierowe.

Dobrze jest wziąć własny laktator lub zaopatrzyć się w końcówki do laktatora w przypadku korzystania ze sprzętu szpitalnego. Ważne też, aby nie zapomnieć o włożeniu do walizki kilka butelek wody mineralnej niegazowanej (wg potrzeb).

Wyprawka dla dziecka

Szpitale w większości zapewniają bieliznę osobistą i środki higieniczne dla noworodka, jednak warto wziąć ze sobą paczkę pampersów, pieluchy tetrowe (3-4 szt.), chusteczki nawilżające do pielęgnacji ciała, ew. środki higieniczne wg upodobań mamy. Można włożyć do walizki np. ulubione body czy kaftanik dla dziecka , w którym np. będzie zrobione zdjęcie dla taty.

Ubrania, w których maluch zostanie zabrany do domu, powinny zostać dostarczone wraz z nosidełkiem w dniu wypisu ze szpitala. Aby mieć pewność, że zapakowane zostaną wszystkie potrzebne rzeczy, warto wcześniej skontaktować się ze szpitalem i uzyskać aktualne informacje dotyczące procedury przyjęć, przygotowania do porodu i pobytu na oddziale. Jest to szczególnie ważne w czasie epidemii, ponieważ zalecenia mogą się zmieniać wraz z sytuacją.

O czym warto pamiętać?

Należy pamiętać, że szpitale na ogół pozwalają rodzinie przynieść niezbędne przedmioty, które dostarczane są przez pracowników szpitala do oddziału.
– Skompletowanie wszystkich rzeczy potrzebnych do porodu jest niezwykle ważne dla poczucia bezpieczeństwa przyszłej mamy, zwłaszcza kiedy nie może ona liczyć na wsparcie najbliższej osoby w okresie pobytu w szpitalu.

Rola położnej

W tym szczególnym okresie wzrasta znaczenie roli położnej, która powinna stworzyć jak najlepszy klimat i udzielać wsparcia stosownie do potrzeb rodzącej i jej kondycji psycho-fizycznej. Uśmiech i dobre słowo pomogą złagodzić lęk i niepokój samotnej rodzącej i ułatwią jej pobyt w szpitalu i pierwsze kontakty z dzieckiem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby szpitale umożliwiały pacjentkom kontakt z najbliższymi przy pomocy ich własnych
urządzeń elektronicznych podczas porodu i w okresie połogu – mówi Leokadia Jędrzejewska.
Jeżeli partner lub inna osoba towarzysząca nie otrzymają zgody na uczestniczenie w porodzie, mogą udzielić pomocy przyszłej mamie w inny sposób, np. pomóc w zakupach, w pakowaniu i zebraniu niezbędnych dokumentów. To będzie cenne wsparcie, z pewnością pozytywnie odebrane przez ciężarną.

źródło: Szkoła Rodzenia Prenalen