Rybiki cukrowe zmorą łazienek. Jak się ich pozbyć?

Zapewne większość posiadaczy łazienki bez okien choć raz widziało na swojej podłodze małego, podłużnego insekta. To nieproszeni lokatorzy w postaci rybików cukrowych. Jak się ich pozbyć?

Rybiki cukrowe
Rybiki cukrowe zmorą łazienek. Jak się ich pozbyć?

Rybiki cukrowe to małe, niegroźne stworzenia, które zamieszkują najczęściej zawilgocone łazienki. Choć nie przenoszą chorób jak np. karaluchy, to i tak nie są wymarzonymi lokatorami. Mogą wyrządzać szkody, a dodatkowo ich obecność zwykle burzy poczucie sterylności w domu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na te insekty. Sprawdź, jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki.

Rybiki cukrowe – czym są i dlaczego zamieszkują Twój dom?

Srebrzyki, bo tak inaczej nazywamy rybiki cukrowe, to podłużne insekty o srebrnych łuskach i długich czułkach. Żywią się produktami zawierającymi cukier – nie tylko spożywczymi, ale i takimi jak klej do tapet, papier czy lniane oraz bawełniane materiały. Jeśli więc w domu jest ich więcej, to po jakimś czasie spodziewaj się pierwszych zniszczeń na ścianach, ręcznikach, dywanach, a nawet książkach. Rybiki mogą także zakradać się do kuchni i podjadać resztki jedzenia.
Najlepszym dla nich środowiskiem są pomieszczenia ciepłe, wilgotne i ciemne. Gdy jest jasno, uciekają. Wychodzą na żer „po zmroku” (czyli np. wtedy, gdy gasimy światło). Co może cieszyć, srebrzyki nie potrafią się wspinać, a więc zasiedlają jedynie podłogi. Są jednak bardzo zwinne, więc często trzeba się nieźle natrudzić, by je zgnieść. Na dodatek lubią chować się w ciasnych szczelinach i pomiędzy płytkami, co znacznie utrudnia ich zabicie.

Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Istnieje kilka mniej lub bardziej inwazyjnych sposobów na to, by wykurzyć srebrzyki z łazienki. Wymieniamy kilka z nich:

1. Walcz z wilgocią 

To podstawowa zasada, dzięki której zmniejszysz prawdopodobieństwo tego, że rybiki zadomowią się w pomieszczeniu. Jeśli w łazience jest okno, możesz ją wietrzyć nawet kilka razy dziennie. W przypadku, gdy nie masz takiej możliwości, staraj się zostawiać otwarte drzwi do pomieszczenia i w ten sposób je wentylować. Dobrym sposobem będzie także zakupienie pochłaniacza wilgoci bądź zainstalowanie wentylatora.

2. Zadbaj o czystość mieszkania

Regularne sprzątanie to sposób nie tylko na rybiki cukrowe, ale także na inne insekty, które mogą stać się nieproszonymi gośćmi w Twoim domu. Dopilnuj, by na podłodze nigdy nie leżały okruszki i resztki jedzenia. Często rób pranie i pamiętaj, by wilgotne ubrania nie zalegały w koszu, czekając tydzień, aż trafią do pralki. Przecieraj mokre przestrzenie po kąpieli. Nie zapominaj, że dla srebrzyków wilgotne miejsca to doskonałe środowisko rozwoju.

3. Wykurz rybiki ostrym zapachem

Srebrzyki nie przepadają za intensywnymi doznaniami zapachowymi. Właśnie dlatego warto wykorzystać woń lawendy i cytryny. Te zapachy najbardziej odstraszają rybiki cukrowe. Możesz przykładowo przetrzeć podłogę wodą z sokiem z cytryny lub stworzyć mieszankę zapachową złożoną z przypraw, która napełni Twoją łazienkę intensywną wonią.

4. Rybiki cukrowe kontra… kot

Oczywiście mając do czynienia ze srebrzykami, nie musimy od razu adoptować kota. Są przecież inne sposoby na pozbycie się niechcianych lokatorów. Jeśli jednak w naszym domu mieszka miauczący zwierzak, warto wpuścić go do łazienki, by rozprawił się z rybikami.

5. Wpędź rybiki z zasadzkę

Pułapkę na srebrzyki można wykonać samemu (chociażby smarując kawałek tektury miodem, do którego lgną insekty) bądź zakupić w sklepie. Innym, choć ostatecznym sposobem, jest wykorzystanie chemicznych środków do walki z rybikami. Tę inwazyjną metodę stosuje się jednak w przypadku naprawdę dużego kłopotu z owadami.

Dlaczego rybiki cukrowe powracają?

Srebrzyki należą do tego typu insektów, których nie da się wytępić raz na zawsze. Jeśli nie będziesz wystarczająco dbać o czystość swojej łazienki, mogą powrócić. To samo dotyczy zbytniego zawilgocenia pomieszczenia. Gdy w Twojej łazience wciąż jest wilgotno, nie dziw się, że rybiki znów się pojawiają.