Mindfullness czym jest i jakie daje korzyści?

Nasz umysł w ciągu dnia wypełniony jest mnóstwem różnorakich myśli związanych z przeszłością i przyszłością. Jak zredukować stres, zwiększyć koncentracje i wydajność organizmu?

Mindfullness czym jest i jakie daje korzyści? Foto Unsplash @zacdurant

Obecnie nasza rzeczywistość nie jest łatwa. Przede wszystkim, nie możemy robić wielu rzeczy do których byliśmy kiedyś przyzwyczajeni. Uczymy się organizować czas w domu, a to skutkuje konfliktami z najbliższymi i zniechęceniem do nauki i pracy. Pochłonięcie problemami powoduje, że zapominamy o swoim wnętrzu. Warto poświęcić chwilę na rozwój, który zaowocuje sukcesami w codziennym życiu.

Pojęcie i znaczenie Mindfullness

Mindfulness tłumaczy się w języku polskim, jako uważność lub pełne skupienie. Jonn Kabat-Zinn definiuje mindfulness, jako szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę. W praktyce ważne są dwa aspekty: pierwszy metoda, czyli medytacje i ćwiczenia oraz drugi nastawienie, czyli obserwacja bez osądzania i oceniania.
Praktykując uważność, rozwijamy gotowość do akceptacji nieprzyjemnych emocji i myśli, oraz tego, że możemy dalej żyć pomimo tych niekomfortowych doświadczeń.

Podstawowe zasady

Praktyka Mindfullness jest w dzisiejszych czasach bardzo popularna, a wynika to z jej skuteczności. Kilka minut ćwiczeń uważności daje niesamowite efekty na zdrowie, równowagę psychiczną i relacje z innymi.

1. Być obecnym tu i teraz
Gdy twoje myśli błądzą w przeszłości lub przyszłości, uświadom to sobie i powoli skieruj uwagę na obecną chwilę, skupiając się na oddechu. Skoncentruj się na określonej części ciała czy otaczającym dźwięku.

2. Nieosądzanie
Ćwicz skupianie uwagi na myślach i ocenach. Nie staraj się ich powstrzymać czy opierać się im. Po prostu z zaciekawieniem je odnotuj.

3. Cierpliwość
Bądź cierpliwa w poznawaniu mindfullness. Gdy twoje myśli galopują, wykaż się szczególną uwagą w stosunku do poszukującej natury twojego umysłu

4. Wyrozumiałość
Bądź dla siebie miła i traktuj się z łagodnością. Podczas praktykowania dostrzeżesz pewne, bolesne przeżycia i emocje. W tych chwilach najlepszym rozwiązaniem będzie podejście do siebie ze współczuciem.

5. Otwartość na nowe doświadczenia
Przystąp do ćwiczeń z ciekawością i otwartością na nowe doznania.

6. Zaufanie
Zaufaj swojej wiedzy i intuicji. To nie oznacza, że zawsze trzeba ufać myślom. Mindfullness pomoże Ci zrozumieć, że te przychodzą i odchodzą.

7. Akceptacja
Zaakceptuj rzeczy, jakie są w danym momencie. I nie oznacza to, że się nie zmienią, czy też nie da się ich zmienić.

8. Odpuszczanie
Nie przywiązuj się do pragnień i myśli. Wsłuchaj się w odczucia w swoim ciele, które wymażą złe emocje.

Korzyści z praktyki

Ciało

  • zwiększenie odporności
  • regulacja ciśnienia krwi
  • łatwiejsze zasypianie
  • mniej bólów psychosomatycznych
  • zmniejszenie ryzyka chorób serca

Umysł

  • obniżenie stresu
  • lepsza koncentracja
  • zwiększenie empatii
  • lepsza komunikacja w zespole
  • większa kreatywność
  • zapobieganie depresji