Czy fetysze seksualne są niebezpieczne?

W religiach pierwotnych "fetysz" oznaczał przedmiot, który czczono ze względu na przypisywaną mu magiczną moc. Teraz słowem tym określa się częściej rzecz, która pobudza w nas popęd seksualny.

fetysze seksualne
Czy fetysze seksualne są niebezpieczne? Foto charlesdeluvio/Unsplash

W Polsce nie wszyscy lubią otwarcie mówić o sprawach łóżkowych. Trudno więc spodziewać się, by tematy takie jak fetysze seksualne stanowiły dobre wyjście do pogawędki z ciocią przy herbacie. Jednak w ich przypadku nie kończy się zwykle na ignorowaniu. Bo chociaż twarzą w twarz jest to sprawa rzadko poruszana, to w Internecie nie trudno natknąć się zarówno na wyśmiewanie, jak i demonizowanie pewnych fetyszy. To sprawia, że boimy się o nich mówić nawet z partnerem, a w ostatecznych przypadkach przyznać się do własnych uczuć przed nami samymi. Taki stan rzeczy może przeszkodzić w zidentyfikowaniu, kiedy z niewinnej fiksacji nasz fetysz staje się prawdziwym obciążeniem.

Czym są fetysze seksualne?

Fetysz to obiekt, część ciała czy zachowanie. Tylko za jego pomocą da się uzyskać gratyfikację seksualną. Właśnie ich niezbędność do osiągnięcia orgazmu odróżnia fetysze od kinków, które są wychodzącymi poza ramy konwencjonalnego seksu upodobaniami, niewarunkującymi jednak spełnienia. Do najpopularniejszych fetyszy należy fetysz stóp, uszu, włosów. Podniecenie mogą wzbudzać także barwy (np. niebieski czy czerwony), materiały (np. nylon, lateks) oraz zdobienia ciała, takie jak tatuaże i piercing. Dużo osób zastanawia się nad tym, co mówią o nich ich seksualne preferencje, nie zdając sobie sprawy, że o wielu zachowaniach nie mówi się przez społeczną „zmowę milczenia”, a nie dlatego, że nie istnieją poza naszą sypialnią. Podchodząc do fetyszy od strony moralnej, najlepiej jest zastosować do nich popularną zasadę społeczności BDSM – „Safe, Sane and Consensual”.

Bezpiecznie, świadomie i za obopólną zgodą

„Safe, Sane and Consensual” można by w wolnym tłumaczeniu przełożyć na „bezpiecznie, świadomie/rozsądnie i za obopólną zgodą”. Stosować ją można zarówno podczas praktyk seksualnych, jak i w życiu pozałóżkowym. Sprawdza się ona bowiem dobrze w większości sytuacji społecznych.

Zobacz także: 10 najdziwniejszych fetyszy seksualnych – niektóre nas bardzo zaskoczyły!

Bezpieczeństwo

Safe, czyli bezpiecznie. Oznacza to, że wszystkie praktyki powinny być wykonywane za pomocą technik i narzędzi nie zagrażających życiu i zdrowiu. Dla przykładu, źle wykonany bondage może odciąć dopływ krwi do członków skrępowanego partnera. Nawet osoby z doświadczeniem powinny się upewniać w trakcie zabawy, czy druga osoba chce kontynuować. Po to implementuje się najczęściej słowo bezpieczeństwa. Po wypowiedzeniu go przez którąkolwiek ze stron, akt jest przerywany. Można też zastosować system świateł drogowych. Zielone oznacza „kontynuujmy”, pomarańczowe lub żółte – „potrzebuję przerwy/zmiany”, natomiast czerwona jest znakiem, że jedna z osób czuje się źle (mentalnie bądź fizycznie).

Rozsądek

Sane, czyli świadomie i rozsądnie. Przed zaangażowaniem się w jakikolwiek akt seksualny, a szczególnie taki, w którym będzie się eksperymentować z różnego rodzaju fetyszami, dobrze jest to najpierw przedyskutować. Oboje partnerów powinno wiedzieć, na czym stoi i czego się po sobie spodziewać. Ważne jest, aby wszyscy uczestnicy byli w pełni władz umysłowych. Seks pod wpływem alkoholu czy narkotyków może skończyć się tragicznie, nie mówiąc nawet o jego ryzykowniejszych odmianach.

Zgoda

Consensual, czyli za obopólną zgodą. Lub, w przypadku seksu z kilkoma partnerami, za zgodą wszystkich uczestniczących. Uzyskanie aprobaty jest najważniejszą częścią każdej miłosnej igraszki. W przypadku BDSM potwierdzenie powinniśmy uzyskać przed każdą sceną i przed wprowadzeniem każdego nowego fetyszu. Dowolny z kochanków może swoją zgodę zawsze wycofać, nawet w środku stosunku. Jeśli ktoś czuje się niekomfortowo, nie powinniśmy na niego naciskać. Kluczem do porozumienia zawsze jest szczera i otwarta konwersacja.

Przekraczanie granic

Zazwyczaj fetysze seksualne są sprawą wyłącznie naszą (i naszych partnerów seksualnych). Czasem niektóre upodobania potrafią jednak przekroczyć granice i stać się problematyczne. Jest tak chociażby z agorafilią. Mające ją osoby osiągają satysfakcję seksualną jedynie w miejscach publicznych. Odbycie w nich aktu byłoby jednak najczęściej przestępstwem. Do niebezpiecznych fetyszy należą te, które zagrażają nam lub innym osobom. Wśród nich najpopularniejsza jest asfiksjofilia, czyli uzyskanie zaspokojenia na skutek duszenia (siebie bądź partnera). Jest ona wiodącą przyczyną przypadkowych śmierci podczas masturbacji. Nawet wykonana ze starannością i w bezpiecznych warunkach może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, szczególnie, gdy w akcie duszenia stosowany jest rekwizyt, jak lina czy reklamówka.

Problematyczne fetysze seksualne

Czasem posiadanie fetyszu seksualnego jest raczej źródłem problemów, a nie przyjemności. Poza sytuacjami, w których mowa o bezpośrednio groźnych praktykach, dzieje się tak również wtedy, gdy fetysz zaczyna władać życiem fetyszysty. Odczuwanie pociągu do pewnej części ciała, rzeczy czy zachowania może uprzykrzyć życie. Szczególnie, gdy uczucia te wzbudzają niepokój u doświadczającej je osoby bądź przeszkadza jej w codziennych zadaniach. W takich przypadkach warto udać się po pomoc do psychologa lub psychoterapeuty.