Spirulina – magiczna roślina z bogatą historią

Zielone mięso, mleko matki ziemi, żywność jutra… tak nazywana jest spirulina – zielona, mikroskopijna alga, posiadająca więcej wartości odżywczych niż jakikolwiek inny produkt żywnościowy. Jej wartości prozdrowotnych nie sposób przecenić, dlatego warto poznać ją bliżej i na stałe włączyć do diety.

Fot. Spirulina
Fot. Spirulina

Dzisiejsze tempo życia, coraz bardziej przetworzona żywność, zanieczyszczenie powietrza oraz stres wpływają na osłabienie układu immunologicznego oraz zwiększa ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. Stosując rozsądnie dobraną i odpowiedniej jakości suplementację żywieniową można realnie ograniczyć te zagrożenia oraz cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem przez długie lata. I tutaj pojawia się magiczny SUPERFOOD – spirulina!

Spirulinę znały już starożytne azteckie ludy, które przygotowywały z niej pożywne placki. Dzisiaj jest to ceniony suplement diety oraz składnik wielu kosmetyków. Ze względu na niespotykaną zawartość witamin i minerałów, spirulina wpływa korzystnie niemal na każdy aspekt zdrowia człowieka. Jej podstawowym składnikiem jest wysokowartościowe białko. Alga ta zawiera go 4 razy więcej niż porcja mięsa o tej samej gramaturze. Dodatkowo w jej składzie znaleźć można wysoką koncentrację aminokwasów egzogennych, które muszą być dostarczane wraz z żywnością, jako że organizm sam nie jest ich w stanie sam ich wytworzyć. Dodając do tego fakt, że spirulina wykazuje wysoką zawartość żelaza, magnezu, potasu, mikro- i makroelementów, można pokusić się o stwierdzenie, że jest ona wartościowszą alternatywą mięsa. Dlatego też jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z anemią lub wegetarianom i weganom, którzy powinni szczególnie dbać o poziom białka w organizmie.

Czym właściwie jest spirulina?

Spirulina swój zielononiebieski kolor zawdzięcza dwóm pigmentom – chlorofilowi i fikocyjaninie. Składniki te nie tylko wpływają na rozpoznawalną barwę tej algi, ale przede wszystkim posiadają działanie antyoksydacyjne, czyli chronią organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju komórek nowotworowych. To jednak nie koniec niezwykłych właściwości spiruliny Wykazuje ona działanie antywirusowe, antyalergiczne oraz pomocnicze w terapii takich schorzeń jak cukrzyca, problemy nefrologiczne czy kłopoty związane z przemianą materii. Dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego pomaga obniżać zły cholesterol oraz wpływa pozytywnie na układ krwionośny. Spirulina jest też stosowana w kosmetyce. Zawarty w niej chlorofil, kwas nukleinowy oraz witamina F poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.

– Spirulina dostępna jest w zróżnicowanych postaciach. Można zakupić ją w postaci tabletek, kapsułek lub proszku. – mówi Katarzyna Barwińska – Z jednej strony proszek jest bardziej naturalną i lepiej przyswajalną formą tego suplementu, z drugiej jednak charakterystyczny smak tego specyfiku nie wszystkim przypada do gustu. Ciekawym, wygodnym i wyjątkowo smacznym rozwiązaniem na wprowadzenie spiruliny do codziennego menu są na przykład organiczne napoje typu smoothies, wzbogacone sproszkowaną spiruliną. Takie smakołyki dostępne są już na rynku, między innymi także w naszej ofercie.  Takie gęste, pożywne Smoothies to świetny pomysł na zdrową przekąskę, która oprócz samej spiruliny zawiera moc witamin pochodzących z przetartych warzyw lub owoców. – dodaje Katarzyna Barwińska z Rabenhorst.