Sposoby na zwiększenie produkcji kolagenu i młodszy wygląd

Z każdym rokiem ubywa 1% kolagenu w skórze. To niestety nie internetowy fake news, ale mało optymistyczna rzeczywistość.

Fot. Fotolia

Jak ważny jest kolagen nie trudno się domyślić: buduje ciało człowieka, narządy i skórę. Opadnięte powieki, „pelikany”, czyli zwiotczałe ramiona, a także wiele innych efektów niepożądanych, to tylko niektóre ze skutków jego braku.

Wrogowie kolagenu

Paląc papierosy codziennie zatrudniasz płatnego zabójcę, a za cel wyznaczasz swoją skórę. Do tego zmasowany atak słonecznego promieniowania UV i na jędrnej skórze możesz postawić krzyżyk. Jeżeli zależy ci na młodym wyglądzie, to pod żadnym pozorem nie wychodź z domu bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, a papierosy, po pierwsze, szkodzą, a po drugie, i tak są już passe.

Już wiesz czego nie robić, ale jak wspomóc właściwą produkcję kolagenu?

Co jeść?

Dieta powinna być różnorodna, ale z ograniczeniem cukrów prostych. Owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby i rośliny strączkowe to „must have” kolagenowej bojowniczki. Witaminę C znajdziesz m.in. w papryce, cytrusach, ale także jagodach i porzeczkach oraz brokułach. Witamin rozpuszczalnych w tłuszczach szukaj w owocach morza, tłustych rybach, jak śledź, łosoś czy pstrąg oraz w orzechach, mleku, maśle, wątróbce. Witaminę A znajdziesz w żółtych, pomarańczowych i czerwonych warzywach i owocach, więc wybieraj według smaku i uznania.

Kolagen w kremach

Na rynku jest ogromny wybór preparatów gwarantujących likwidację zmarszczek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu, a czego unikać?

Trzeba wiedzieć, że kremy zawierające kolagen na nic się zdadzą. Cząsteczka jest zbyt duża, żeby przeniknąć przez wierzchnie warstwy skóry i ulokować się tam, gdzie spełni swoją rolę. Najważniejsze to wybrać krem, który uzupełni niedobory i zapewni odpowiednie warunki do produkcji własnego kolagenu.

Odpowiednie nawilżenie

Skóra będzie wdzięczna również za odpowiednie nawilżenie, dzięki któremu prawidłowo mogą przebiegać procesy odnowy skóry, więc pamiętaj o tłustszym kremie ochronnym w zimie, a latem lekkim lotionie na bazie wody. Świetne są ceramidy, które regenerują ubytki w warstwie lipidowej skóry, a w efekcie zapobiegają nadmiernej utracie wody i chronią przed czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, suche powietrze czy mróz.

A może kwas?

Niezastąpiony jest również kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w naszym organizmie, ale z czasem jest go coraz mniej. Jego zadanie bojowe to wiązanie wody. Służy utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia, a to warunek konieczny zdrowia i jędrności. Ma jeszcze dodatkowe zalety – pobudza produkcję elastyny i kolagenu, a o to przecież chodzi.

Zastrzyk młodości

Jest kilka zabiegów, które przywrócą jędrność skórze i zminimalizują zmarszczki. Jednymi ze skuteczniejszych są mezoterapie. Po zabiegu skóra jest napięta i rozświetlona, wyraźnie odzyskuje świeży wygląd. Takich zabiegów trzeba wykonać 2-4 w 2 tygodniowych odstępach.