Ekologiczne rozwiązania w motoryzacji – co warto o nich wiedzieć?

Zmiany klimatu pędzą coraz szybciej, powstaje więc pytanie, jak sobie z nimi poradzić? Potrzeba dobrych działań, w czym zaczynają przodować producenci samochodów i firmy motoryzacyjne. Dowiedzmy się więcej o szczegółach!

Ekologiczne rozwiązania w motoryzacji – co warto o nich wiedzieć?

Jak zatrzymać zmiany klimatu?

Świat się zmienia na naszych oczach – nie tylko w sposób pozytywny, czego dobitnym potwierdzeniem coraz bardziej nieprzewidywalny klimat. Nikogo już nie dziwią obfite ulewy i zabójcze burze podczas każdego letniego sezonu, częste powodzie i fale afrykańskich upałów. To dzieje się na naszych oczach i każdy z nas musi stawić czoła tym zmianom, starając się do nich dostosować. Niektórzy jednak powinni robić więcej – to szczególnie wielkie firmy, które poprzez swoje działanie mogą zmniejszyć emisję gzów cieplarnianych do atmosfery, stanowiących główny czynnik zmian klimatu. Na szczęście coraz więcej branż dostrzega problem i stawia na zeroemisyjne rozwiązania. Wśród nich są firmy motoryzacyjne.

Motoryzacja – proces produkcji neutralny klimatycznie

Producenci samochodów dość mocno wzięli sobie do serca kwestie związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Widać to najdobitniej po tym, co mają do zaoferowania. W katalogach najnowszych modeli samochodów zauważalne są proekologiczne trendy. Silniki spalinowe coraz częściej zamienia się na hybrydowe i elektryczne. Ale jak przekonują specjaliści rynku odnawialnych źródeł energii – koncerny powinny myśleć jeszcze bardziej perspektywicznie, próbując tworzyć nowe modele samochodów bez szkody dla środowiska naturalnego. Nie ma bowiem problemu, by produkować auta ekologiczne, znaczenie ważniejsze jest to, aby proces produkcji był całkowicie neutralny klimatycznie. Kluczowe więc, żeby pojazdy składały się w 100% odnawialnych źródeł energii. Równie istotne jest to, żeby zakup surowców był przejrzysty i stale kontrolowany.

Regeneracja komponentów samochodowych – dlaczego tak ważna?

Ale nie tylko producenci znanych marek samochodów powinni o tym pamiętać, gdyż ta zasada powinna dotyczyć całej branży motoryzacji. I tu jednak widać pozytywne aspekty. Przykładem nowoczesnej generacji turbosprężarki, które odzyskując energię ze spalin, wpływają na lepsze osiągi silnika. Działa to dokładnie tak, że turbina odzyskuje część energii ze spalin, a następnie przekazuje ją do sprężarki, w efekcie do silnika może trafić większa ilość powietrza. Ta metoda sprawia, że nie potrzeba już silników o ogromnych pojemnościach, które odpowiedzialne są za emitowanie ogromnych ilości zanieczyszczeń. Duży wpływ ma tu również regeneracja turbosprężarek, co sprzyja ochronie środowiska. Głównie dlatego, że nie musimy już kupować nowych elementów, a tym samym zużywać cennych surowców. Możliwości jest o wiele więcej. Jednym z nich zawory recyrkulacji spalin, dzięki czemu część spalin może zostać wprowadzona do komory spalania. W efekcie większa część paliwa zostaje spalona, co przekłada się na mniejszą ilość zanieczyszczeń wydobywających się z jednostki napędowej. Ciekawym rozwiązaniem są też różne filtry i reaktory katalityczne, co pozwala przefiltrować odpowiednio spaliny, spełniając tym samym nawet najbardziej wymagając normy. Wyspecjalizowane w tym firmy zajmując się między innymi takimi zadaniami, jak czyszczenie filtra DPF, zwiększając ich żywotność. Dowiedz się więcej na ten temat: https://turbokrymar.pl/ekologia-w-sluzbie-motoryzacji/.

Ekologiczne rozwiązania w motoryzacji nie są pieśnią przyszłości, gdyż dzieje się na naszych oczach, co bardzo cieszy, bo każdy skorzysta na tej zeroemisyjnej rewolucji.

Artykuł partnera