Tych składników nie może zabraknąć w diecie dziecka

Tysiąc pierwszych dni życia to czas kiedy organizm rozwija się intensywniej niż w czasie okresu dojrzewania. Jakich składników najczęściej brakuje w diecie dzieci i jak uzupełnić ich niedobory?

Tych składników nie może zabraknąć w diecie dziecka. Foto pexels

Podczas pierwszych miesięcy życia dziecko ma szczególne potrzeby żywieniowe. Aby wspierać prawidłowy rozwój młodego organizmu warto zwracać uwagę, na składniki znajdujące się w jego diecie. Których z nich najczęściej brakuje i jak wyeliminować niedobory?

Czego potrzebuje junior?

Między 1. a 3. rokiem życia następuje dynamiczny rozwój dziecka. Staje się ono coraz bardziej samodzielne i zdobywa coraz więcej umiejętności. Z tego powodu potrzebuje nawet 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza, jodu i wapnia w porównaniu do osoby dorosłej. Składniki te są swego rodzaju „niezbędnikiem” w diecie kilkulatka, a tych zazwyczaj brakuje w diecie po 1. urodzinach.

Braki w diecie najmłodszych

Jak wynika z badań 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a deficyt wapnia występuje w dietach 42% juniorów w tej samej grupie wiekowej. Wapń i witamina D są bardzo istotne w budowie mocnych kości i zębów, dlatego należy dostarczać je dziecku wraz z pożywieniem. Rodzice często zbyt wcześnie podają maluchowi posiłki z rodzinnego stołu, które nie zawsze są dla niego odpowiednie. Zawartość składników odżywczych w tych potrawach może być niewystarczająca, a to spowoduje przykre konsekwencje. Niska podaż dobowa witaminy D i wapnia może prowadzić do rozwoju krzywicy, osteoporozy i złamań.

Mleko nadal ważne

Zaspokojenie potrzeb żywieniowych dziecka jest kluczowe dla jego harmonijnego wzrostu. Eksperci ds. żywienia najmłodszych podkreślają, że podstawą diety dziecka po 1. roku powinno pozostać mleko i produkty mleczne. Zaleca się, aby produkty białkowe stanowiły 4-5 porcji, w tym 2 porcje mleka oraz 1 porcję innych produktów mlecznych, takich jak twarożek, jogurt czy ser żółty. Są one bowiem bogate w składniki odżywcze takie jak witaminy i składniki mineralne, w tym wapń, odpowiadający między innymi za prawidłowy rozwój kości i zębów dziecka. Jakie mleko będzie najlepsze?
Mleko krowie to dobre źródło wapnia. Zawiera jednak niewiele ilości takich składników jak jod, żelazo czy witaminy D, ważnych dla małego dziecka. Mleko modyfikowane to produkt będący źródłem wapnia, który zawiera do 155 razy więcej witaminy D, 15 razy więcej witaminy C, 15 razy więcej witaminy E, 12 razy więcej żelaza, 6 razy więcej jodu niż mleko krowie. Podając dziecku 2 kubki po 200 ml tego mleka,można lepiej realizować jego zapotrzebowanie na istotne witaminy i składniki mineralne, ważne dla jego prawidłowego rozwoju.