Niesamowite kobiety, które zmieniły świat

Co roku z okazji Dnia Kobiet podkreślamy, jak wielką siłę mają właśnie one - dzielne, waleczne, nieustraszone. Przypominamy historie pań, które zmieniły świat.

Niesamowite kobiety, które zmieniły świat

Dokonywały przełomowych odkryć, tworzyły wybitne dzieła i stawały na czele państw. Ich zasługi nie raz niesłusznie przypisywano mężczyznom. One jednak nie poddawały się i wciąż dzielnie szły po swoje. Teraz wiele z nas ma je za wzór i pragnie osiągać podobne wyczyny. Dzięki nim wierzymy, że sukces nie zna płci. Oto one – wybitne kobiety, które odcisnęły olbrzymie piętno na historii świata.

Marilyn Monroe

Niesamowite kobiety, które zmieniły świat. Foto Instagram @marilynmonroe

Norma Jeane Mortenson, bo tak naprawdę nazywała się Marilyn Monroe, zasłynęła jako modelka, natomiast to aktorstwo wyniosło ją na wyżyny sławy. Dzięki rolom w takich filmach jak ”Niagara”, ”Mężczyźni wolą blondynki” oraz ”Słomiany wdowiec” stała się jedną z najbardziej znanych gwiazd Hollywood tamtego okresu.
Marilyn rozwijała także karierę muzyczną i producencką. Okrzyknięto ją seksbombą lat 50. i 60. XX wieku, a także nadano jej miano ikony pin-upu. Wizerunek aktorki stał się symbolem kobiecości i do tej pory jest stale wykorzystywany w sztuce i kulturze. Była inspiracją między innymi dla Andy’ego Warhola, którego najbardziej znane dzieło przedstawia właśnie Monroe.
Marilyn to według wielu także duża skandalistka. Choć nigdy oficjalnie nie potwierdzono plotek o jej rzekomym romansie z Johnem F. Kennedym, mówi się, że to właśnie ten potajemny związek mógł mieć coś wspólnego ze śmiercią słynnej seksbomby. Teorie o zagadkowym zgonie Monroe odnoszą się także do jej problemów psychicznych, z jakim ponoć borykała się u szczytu kariery. Postać aktorki do tej pory otacza aura tajemniczości, co prawdopodobnie ma niemały wpływ na jej nieustającą popularność w popkulturze.

Margaret Thatcher

Niesamowite kobiety, które zmieniły świat. Foto Instagram @baroness_margaret_thatcher

Słynna ”Żelazna Dama”, która stała na czele rządu Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990. Była najdłużej urzędującą osobą na stanowisku premiera od czasu kadencji Roberta Jenkinsona, czyli od początków XIX wieku, a także pierwszą kobietą wybraną na szefa partii rządzącej na Wyspach.
Kariera Thatcher nie była łatwa. Miała wykształcenie chemiczne oraz prawnicze, lecz postanowiła zająć się polityką. Z niemałymi trudnościami dostała się do partii. Zasłynęła z głośnych i kontrowersyjnych wypowiedzi na tematy polityczno-społeczne. Wkrótce została ministrem edukacji, a następnie pierwszą w historii Wielkiej Brytanii panią premier.
Margaret Thatcher objęła władzę w czasie, gdy jej kraj dotknął kryzys ekonomiczny. ”Żelazna Dama” postanowiła wprowadzić twardą politykę, która od jej nazwiska uzyskała miano ”thatcheryzmu”. Udało jej się ograniczyć wpływy związków zawodowych oraz dzięki podjęciu wojny z Argentyną odzyskać utracone niegdyś Falklandy. Została polityczną ikoną nie tylko dla Brytyjczyków, lecz dla niemal całego świata. W 2011 roku na ekranach kin pojawił się film dotyczący życia Thatcher, którą oscarowo odegrała Meryl Streep.

Betty Friedan

Niesamowite kobiety, które zmieniły świat. Foto Instagram @feministes.cat

Bettye Naomi Goldstein to jedna z najsłynniejszych postaci świata feminizmu. Zdobyła rozgłos dzięki wydanemu w 1963 roku zbiorowi esejów ”Mistyka kobiecości”. To w tej publikacji Friedan jako pierwsza otwarcie wyraziła sprzeciw względem ograniczonej roli kobiety w życiu edukacyjnym oraz zawodowym. Uświadamiała Amerykankom, że mogą spełniać własne ambicje bez poczucia winy. Nie zgadzała się ze stereotypem przedstawicielek płci żeńskiej jako niepracujących żon i matek. By zwalczać ten pogląd, założyła pierwszą i największą w Stanach Zjednoczonych organizację feministyczną  – National Organization for Women.
Friedan nie chciała, by jej ruch łączono z lesbianizmem lub radykalnym nurtem feministycznym. Domagała się prawa do aborcji, równości wynagrodzeń oraz praw do awansu dla kobiet. Pod koniec życia stwierdziła, że aktywizacja zawodowa kobiet nie do końca przyniosła takie korzyści, o jakie walczyła aktywistka, jednak mimo to zapamiętano ją jako czołową postać feminizmu drugiej fali.

Oprah Winfrey

Niesamowite kobiety, które zmieniły świat. Foto Instagram @oprah

Najsłynniejsza prezenterka i producentka telewizyjna w USA. Znana przede wszystkim z autorskiego programu ”The Oprah Winfrey Show”. Jest także właścicielką przedsiębiorstwa medialnego ”Harpo Productions” oraz marki ”O! That’s Good”, a także pierwszą Afroamerykanką, która stała się miliarderką.
Jej kariera zaczęła się zupełnie przypadkowo: w wieku 17 lat wygrała konkurs Miss Fire Prevention, dzięki czemu miała możliwość odwiedzenia stacji radiowej. Jej głos spodobał się na tyle, że zaproponowano jej pracę.
Zanim zaczęła się jej przygoda z ”The Oprah Winfrey Show”, była prezenterką w kilku całkiem popularnych programach telewizyjnych. Gdy dostała możliwość poprowadzenia autorskiej produkcji, znalazła się na szczycie.
Do tej pory ma wpływ na ogromną liczbę Amerykanów – jak sama mówi, jej otwarcie wyrażone poparcie dla Baracka Obamy w walce o fotel prezydencki zaważyło na wynikach wyborów. W 1996 roku, gdy zapanowała panika odnośnie tzw. „choroby wściekłych krów”, powiedziała: „od tej chwili już nie dotknie się hamburgera”, w skutek czego zaczęła widocznie spadać sprzedaż mięsa wołowego w USA. Skalę wpływu Oprah Winfrey na opinię publiczną dostrzegł m.in. ”Forbes”, który kilkukrotnie umieścił ją na liście najbardziej wpływowych kobiet świata, w tym raz na najwyższej pozycji tego rankingu.

Coco Chanel

Niesamowite kobiety, które zmieniły świat. Foto Instagram @gab.coco.chanel

Gabrielle Bonheur Chanel to niekwestionowana ikona stylu. Bez niej nie byłoby małej czarnej, słomkowego kapelusza, pereł czy tweedowej marynarki. Nauczona szycia w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice dziewczynka wyrosła na kobietę sukcesu, której udało się stworzyć prawdziwe imperium mody.
Potrafiła sprawić, że tanie elementy garderoby stawały się czymś, co chciała mieć każda z pań. Podbiła serce dam zmęczonych ciężkimi strojami, skrycie pragnącymi luzu oraz swobody w ubiorze. Pragnęła działać na własną rękę, choć w rozwoju potajemnie pomagał jej kochanek. Gdy Coco odkryła, że mężczyzna wspiera ją finansowo, zaczęła pracować jeszcze ciężej i wkrótce zwróciła mu sumę, którą w nią zainwestował.
Zaprojektowała kultową małą czarną, a także stworzyła zapach, którego wciąż używają miliony kobiet – Chanel No. 5. Zrewolucjonizowała modę, wprowadzając do niej nieco sportowego stylu. Gdyby nie ona, być może nadal nosiłybyśmy niewygodne gorsety i stroje sprzed wieku.

Maria Skłodowska-Curie

Niesamowite kobiety, które zmieniły świat. Foto Instagram @maria_sklowodwska_curie

Wśród kobiet, które zmieniły świat, nie mogło zabraknąć Polki. O osiągnięciach Marii Skłodowskiej-Curie w kraju nad Wisłą słyszał chyba każdy. To dwukrotna noblistka, której kariera naukowa rozpoczęła się we Francji. W owym czasie na ziemiach polskich przedstawicielki płci żeńskiej nie mogły studiować, lecz Skłodowska-Curie uparcie dążyła do rozwoju. Odkryła rad i polon, czyli dwa nowe pierwiastki. Za to osiągnięcie otrzymała Nagrodę Nobla. Wcześniej tym samym odznaczeniem uhonorowano jej badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, które prowadziła razem z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem. Ponadto była prekursorką nowej dziedziny nauki – radiochemii.
Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta została pochowana w paryskim Panteonie. Gest ten miał być dowodem uznania dla jej odkryć. Należy także do niewielkiego grona osób (zaledwie czterech), którym przyznano Nagrodę Nobla więcej niż jeden raz. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych Polek na świecie.

Eliza Pomianowska