Ukojenie bólu w stanie zapalnym dziąseł

Problemy związane z bólem towarzyszącym stanom zapalnym dziąseł i jamy ustnej często wynikają z nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz źle użytkowanej protezy.

Ukojenie bólu w stanie zapalnym dziąseł

Głównym czynnikiem odpowiadającym za występowanie stanów zapalnych jamy ustnej jest pojawienie się infekcji bakteryjnej. Do najczęściej występujących chorób tego typu zalicza się zapalenie dziąseł oraz przyzębia. Dotyczy to nawet 93% osób w wieku między 35. a 45. rokiem życia! 

Ukojenie bólu w stanie zapalnym jamy ustnej wymaga zdiagnozowania przyczyny pojawienia się choroby, eliminacji czynnika chorobotwórczego oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia, stosując między innymi specjalny żel na ból dziąseł oraz ziołowe odkażające płukanki.

Higiena jamy ustnej a proteza

W artykule Co stosować na ból dziąsła, krwawienie dziąseł i stany zapalne? jako jedną z przyczyn pojawienia się stanów zapalnych dziąseł wymienia się nieodpowiednie noszenie protezy zębowej, często bez użycia specjalnych nakładek ochronnych, tzw. podściółek:

– Źródłem dolegliwości są też często niedopasowane lub uszkodzone protezy zębowe, które ocierają lub uwierają dziąsła, tworząc bolesne podrażnienia i odgniecenia. Takie stany zapalne mogą być bardzo uciążliwe i nierzadko skutkować rozwijaniem się otwartych ran, aft i owrzodzeń. 

Pamiętajmy jednak, że sam fakt noszenia protezy zębowej nie ma wpływu na stan zapalny dziąseł – choroba jest często wynikiem źle dobranej protezy lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

W przypadku osób młodszych noszących protezy, problem bólu wynika z osiadania protezy na dziąsłach lub złego dopasowania protezy na etapie jej przygotowywania. Zauważalna zwiększona zachorowalność związana jest również z wiekiem (w tkankach jamy ustnej zachodzącą nieodwracalne zmiany), gorszą higieną (dłuższa ekspozycja na działanie bakterii) oraz stanem ogólnym organizmu. Co ciekawe, jak zauważyli badacze, którzy opublikowali wyniki swych badań na łamach „Journal of Clinical Healthcare” w artykule Choroby przyzębia, częściej problemy z jamą ustną dotykają mężczyzn, osoby palące, chore na cukrzycę, narażone na długotrwały stres oraz zaniedbujące podstawową higienę jamy ustnej.

Inne przyczyny stanów zapalnych dziąseł

Stany zapalne dziąseł mogą się pojawić również u osób, które nie noszą protez. W takich sytuacjach za najczęstszą przyczynę uważa się nieprawidłową higienę jamy ustnej, zaburzenia związane z odżywianiem, urazy mechaniczne oraz niewłaściwie leczone choroby zębów.

Największym grzechem jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej i dotyczy to zarówno używanego typu szczoteczki (często wybiera się tę o zbyt twardym włosiu, które rani dziąsła), pasty (pasty wybielające mogą nasilać stany zapalne jamy ustnej) oraz brak odpowiednich zabiegów po myciu zębów (nitkowania przestrzeni międzyzębowych oraz płukania jamy ustnej).

Kolejną przyczyną stanu zapalnego jest nadmiar płytki nazębnej w jamie ustnej. Jeśli nie zostanie ona usunięta przez lekarza stomatologa, to z czasem uniemożliwia ona dokładne wyczyszczenie zębów i tym samym przyczynia się do namnażania bakterii. Warto mieć na uwadze, że zęby powinno się szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Do głównych winowajców w przypadku krwawienia dziąseł zalicza się niedobór witaminy C oraz K – można je suplementować, ale znajdziemy je przede wszystkich w owocach cytrusowych, papryce, pomidorach, czarnej porzeczce oraz zielonych warzywach, np. kapuście, natce pietruszki, szpinaku, sałacie, brukselce i brokułach.

W przypadku bardzo młodych osób w okresie dojrzewania problem pojawienia się stanów zapalnych dziąseł może być związany z obecnością hormonów:

– Wśród czynników ogólnych należy wymienić przede wszystkim zmiany w homeostazie układu endokrynnego. Gwałtowny wzrost stężenia hormonów płciowych okresu okołopokwitaniowego powoduje częstsze występowanie zapaleń dziąseł u obojga płci, które ujawnia się między 11. a 13. rokiem życia (źródło: Nowa Stomatologia 3/2012).

Zmiany w jamie ustnej wynikające ze zmian hormonalnych mogą również dotknąć kobiety w ciąży, kobiety w okresie menopauzy oraz panie przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne.

W przypadku osób noszących protezy za pośrednią przyczynę stanów zapalnych dziąseł, oprócz źle dopasowanej protezy, uznaje się również spanie w protezie, mycie jej samą wodą lub niewłaściwymi środkami, np. mydłem (co nie usuwa wszystkich bakterii), a także trzymanie jej w wodzie przez cała noc (sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów). Protezę należy moczyć przez krótki czas jedynie w specjalnych preparatach, trzymać w specjalnym, przewiewnym pojemniku a rano przepłukać pod bieżącą wodą.

Stany zapalne dziąseł – objawy

Chore dziąsło nie ma naturalnego, różowo-czerwonego koloru, lecz przybiera barwę ciemnej czerwieni lub nawet staje się sine. Ciągły kontakt tkanki jamy ustnej z bakteriami sprawia, że po kilku dniach zaczyna pojawiać się opuchlizna, zaczerwienienie oraz ból przy dotyku. Bardzo często towarzyszy temu krwawienie podczas szczotkowania zębów, nadwrażliwość szyjek zębowych na zmianę różnicy temperatur oraz pojawienie się nadmiaru kamienia nazębnego. Oprócz bólu pacjenci skarżą się również na suchość w ustach oraz brzydki zapach z ust.

Stany zapalne w jamie ustnej – domowe sposoby leczenia

Warto mieć na uwadze, iż stan zapalny dziąseł jest chorobą uleczalną. Nie wolno jednak lekceważyć problemu, ponieważ nieleczona sprawia, iż może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia tkanki przyzębia oraz zaniku kości wyrostków zębodołowych. Leczenie stanu zapalnego jamy ustnej powinno przebiegać pod nadzorem lekarza stomatologa. Kluczowa jest również systematyczność związana z trwałą zmianą nawyków higienicznych, stosowaniem żelu do dziąseł oraz ziołowych płukanek.

Żel do dziąseł

W przypadku osób zmagających się ze stanem zapalnym dziąseł wynikającym z noszenia protez zębowych warto sięgnąć po żel kojąco-regenerujący. Jego działanie opiera się na zmniejszenie bolesności dziąseł, minimalizowaniu stanów zapalnych, przyśpieszeniu odnowy nabłonka jamy ustnej oraz utworzeniu warstwy ochronnej. Dobrym przykładem takiego produktu jest żel Protefix Dental, który nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i jest oparty na naturalnych składnikach. Taki preparat można kupić w aptece bez recepty. Żel do dziąseł stosuje się 3-4 razy dziennie. Nie wolno jeść ani pić przez 15 minut po jego nałożeniu. Cena opakowania 10 ml wynosi około 12-14 złotych.

Płukanki ziołowe

Do mycia zębów najlepiej użyć szczoteczki o miękkim włosiu oraz pasty przeznaczonej do wrażliwych zębów. Najlepszą techniką jest wymiatanie, jednak w przypadku boleści nie zawsze jest możliwe dokładne umycie zębów, dlatego higienę najlepiej zakończyć przepłukując usta specjalną ziołową płukanką. Dobrze sprawdzi się do tego letni napar z rumianku, szałwii, mięty, tymianku oraz kory dębu.

Zmiana diety

Bezwzględnie należy zrezygnować z palenia papierosów, spożywania produktów z dużą zawartością cukru (przyczynia się on do namnażania bakterii) oraz unikać spożywania potraw zimnych lub gorących.

W przypadku osób noszących protezę zębową wysoce wskazane jest używanie dodatkowych, ochronnych nakładek na dziąsła oraz ewentualna korekta protezy. Zaawansowany stan zapalny dziąseł wymaga zastosowania antybiotykoterapii.

Źródła:

Dagmara Gałecka-Wanatowicz, Anna Stachura-Spłuszka, Anna Jurczak, Maria Chomyszyn-Gajewska, Stany zapalne dziąseł w wieku pokwitaniowym (puberty gingivitis) – przegląd piśmiennictwa [w:] „Nowa Stomatologia 3/2012”, dostęp online marzec 2019: http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2014/10/ns_2012_097-101.pdf
M. Jóżwik, Z. Kopański, Choroby przyzębia [w:] „Journal of Clinical Healthcare”, dostęp online marzec 2019: http://www.jchc.eu/numery/2014_1/201416.pdf
https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/bol-dziasla-krwawienie-stany-zapalne-co-stosowac/


Artykuł sponsorowany