W poszukiwaniu mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych inwestycji, jakich przyjdzie nam dokonać. Dlatego podjęcie ostatecznej decyzji często poprzedzone jest tygodniami poszukiwań, poznawania okolicy oraz analizowania wszelkich korzyści i wad danego lokum. Sprawdźcie, jak powinien przebiegać proces szukania mieszkania?

W poszukiwaniu mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Czego szukamy?

Boom mieszkaniowy w Polsce trwa w najlepsze. Od kilku lat rynek nieruchomości przeżywa istne oblężenie. Co chwilę powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie (np. 19.Dzielnica), Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i wielu innych miastach. Duże zainteresowanie dotyczy również rynku wtórnego. Poszukiwanie mieszkania samo w sobie nie powinno stanowić problemu. Sęk w tym, by podjąć decyzję, której w dłuższej perspektywie nie będziemy żałować.

Szukanie mieszkania najlepiej rozpocząć od odpowiedzenia sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, jak wyobrażamy sobie swoją przyszłość? Czy planujemy założyć rodzinę, mieć potomstwo? Czy rozważamy przeprowadzkę do innego miasta? A może aktualnie korzystniejsze będzie dalsze wynajmowanie mieszkania? Rozważając te i wiele podobnych kwestii, unikniemy błędnych decyzji i będziemy mogli przygotować się na niespodziewane sytuacje.

Mieszkanie dobrane do potrzeb

Na pierwszym etapie poszukiwań warto sporządzić listę potrzeb i luźnych uwag dotyczących mieszkania. Zastanówmy się, które ze zwykłych czynności są dla nas najważniejsze, na co poświęcamy najwięcej czasu i jak mieszkanie w danym miejscu wpłynie na nasze codzienne życie. Miłośnikom sportu z pewnością przypadnie do gustu duża ilość parków i obiektów sportowych w okolicy. Ci zabiegani będą zwracać uwagę na szybki dostęp do usług oraz komunikację z innymi częściami miasta. Rodzice będą szukać szkół i przedszkoli, a także szpitali i przychodni. Warto więc wybrać okolicę, która będzie odpowiadać na nasze potrzeby.

Budownictwo – rynek pierwotny czy wtórny?

Kolejną ważną decyzją będzie wybór pomiędzy zakupem z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Mieszkań, zarówno nowych, jak i używanych nie brakuje. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka podstawowych różnic.

Porównując obydwa rozwiązania, pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę, będzie cena. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego będzie ona stosunkowo wysoka, jednak nie jest to reguła. Bardzo wiele zależy od lokalizacji mieszkania. Jeśli konkretna okolica jest popularna, ceny, niezależnie od typu budownictwa, będą rosły.

Wygląd okolicy również warto wziąć pod uwagę. W końcu to, co dzieje się za naszymi drzwiami również wpływa na komfort życia. Nowoczesne mieszkania są coraz częściej zlokalizowane na strzeżonych osiedlach.

Wielu kupujących dużą wagę przykłada do stanu kupowanego mieszkania. W przypadku rynku pierwotnego, mamy do czynienia z lokalami w stanie surowym. Często są one gotowe do zamieszkania, a brakuje w nich jedynie mebli i elementów wykończeniowych. Na rynku wtórnym z kolei wszystko zależy od oferty, jednak w większości przypadków nabywcy decydują się od razu na gruntowny remont. Warto wziąć pod uwagę te koszty i przeliczyć, co będzie dla nas bardziej opłacalne.

Artykuł partnera