Wakacje tuż tuż, czyli pakujemy podręczną apteczkę

Lato to czas, kiedy spełniają się marzenia o zasłużonym odpoczynku. Po wielu miesiącach intensywnej pracy, z radością pakujemy walizkę i wyruszamy w podróż.

wakacje tuz tuz
Wakacje tuż tuż, czyli pakujemy podręczną apteczkę

Zabieramy ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy: dokumenty, okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania, ubrania itp., jednak często zapominamy o skompletowaniu podręcznej apteczki. To poważny błąd!

Na wakacyjnym wyjeździe jesteśmy narażeni na wiele infekcji. Warto być przygotowanym na ich pojawienie się, ponieważ dzięki szybkiej reakcji urlop będzie przyjemnością, a nie dramatem. Podpowiadamy, jakie leki zabrać ze sobą w podróż.

Sensacje żołądkowe – co warto mieć w pogotowiu?

Zdecydowanymi liderami na liście urlopowych schorzeń są problemy żołądkowe. Za dolegliwości odpowiada zmiana klimatu, inna flora bakteryjna oraz produkty spożywcze i woda, do których nie jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni. Powodem biegunki czy wymiotów może być także stres w podróży lub zmęczenie. Warto więc mieć pod ręką preparaty, które sprawią, że urlop spędzimy na leżaku, a nie w hotelowej toalecie. Na liście niezbędnych produktów powinny znaleźć się leki hamujące biegunkę (najlepiej w postaci tabletek i proszków do rozpuszczania) oraz węgiel i elektrolity. Te ostatnie pozwolą uniknąć odwodnienia w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Gorączka latem? To możliwe!

Gorączka latem nie powinna dziwić. Wszak ta dolegliwość jest pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Powodem podwyższonej temperatury może być udar słoneczny (nawet poparzenia lekkiego stopnia), odwodnienie lub zmęczenie po podróży. Gorączka pojawia się czasami również jako reakcja organizmu na nieznane środowisko i zmianę klimatu. Może być także objawem silnej alergii lub przeziębienia albo innej infekcji. W podręcznej apteczce powinny więc znaleźć się sprawdzone środki przeciwgorączkowe, jakie pomogą w dolegliwościach. Warto wybrać te, na które organizm reaguje najlepiej. W aptekach znajdziemy środki oparte na ibupofrenie, paracetamolu oraz aspirynę. Wszystkie mogą być pomocne w zbijaniu gorączki, jednak przed ich zażyciem należy skonsultować się z lekarzem i farmaceutą oraz zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce. Trzeba również pamiętać, by nie łączyć leków z alkoholem!

Katar i kaszel – pierwszoplanowi bohaterowie urlopu

Wbrew powszechnej opinii częstymi dolegliwościami w czasie lata są znane z zimowych infekcji katar i kaszel. Pierwsza z nich jest najczęściej towarzyszką przeziębienia, ale równie dobrze może być objawem alergii. Podobnie kaszel. Latem pojawia się w upalne i suche dni oraz towarzyszy przeziębieniom i uczuleniom. Warto przygotować się na taką ewentualność i zapakować do podręcznej apteczki syrop oraz tabletki na kaszel (http://fluimucil.pl/). Pomocne będą również woda morska oraz inne preparaty udrażniające drogi oddechowe. W czasie infekcji z kaszlem lub katarem w roli głównej nie należy zapominać o regularnym uzupełnianiu płynów. Pozwoli to na nawilżenie dróg oddechowych oraz ułatwi odkrztuszanie zalegającej w nich wydzieliny.

Zapalenie pęcherza, czyli częsta wakacyjna przypadłość

Kolejną infekcją, która uwielbia wakacyjne wyjazdy jest zapalenie pęcherza. Problem dotyka dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn, dlatego to panie powinny zadbać o ty, by w ich apteczce znalazły się preparaty pomocne w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Zakażenie dolnych dróg oddechowych pojawia się najczęściej w wyniku wyziębienia pęcherza (np. podczas siedzenia w mokrym kostiumie kąpielowym na plaży, siadania na kamieniach, zbyt lekkiego ubrania w chłodne dni) lub przeciwnie – wskutek przegrzania okolic intymnych. Panie, które noszą syntetyczną bieliznę są bardziej narażone na infekcje, ponieważ wrażliwe miejsca pocą się, stwarzając doskonałe pole do rozmnażania się bakterii. Warto więc dostosować swój strój do pogody. Z kolei w apteczce nie może zabraknąć produktów leczących infekcję oraz łagodzących ból i pieczenie w okolicach pęcherza. Świetnie sprawdzą się zarówno tabletki dostępne bez recepty (ich zażycie trzeba skonsultować z lekarzem lub farmaceutą) oraz żurawina.
Wybierając się w podróż, pamiętajmy o wygodzie i bezpieczeństwie. To drugie zapewni nie tylko ubezpieczenie, ale także wyposażenie apteczki, które pomoże w zwalczeniu większości wakacyjnych infekcji. Poza lekami pod ręką powinny być również plastry i bandaż, jakie będą nieocenione w przypadku skaleczeń i zadrapań lub pęcherzy i odcisków. Spakujmy się zatem tak, by podczas urlopu cieszyć się odpoczynkiem, a nie martwić przykrymi dolegliwościami.

 

Artykuł sponsorowany