Wąkrotka azjatycka – jakie ma właściwości?

W chińskiej medycynie naturalnej oraz indyjskiej ajurwedzie znana jest od wieków. W Europie dopiero zyskuje popularność. Jak działa wąkrotka azjatycka? Czy jest bezpieczna?

wąkrotka azjatycka
Wąkrotka azjatycka – jakie ma właściwości?

Wąkrotka azjatycka to roślina o szerokim zastosowaniu i działaniu. Jest znana pod wieloma nazwami, takimi jak gotu kola, trawa tygrysia, a w liście składników znajdzimy ją jako Centella Asiatica. Medycyna alternatywna zaleca spożywanie jej w formie naparu lub okładów i maści na ciało. Na rynku coraz częściej znajdziemy gotowe produkty, na przykład kapsułki czy kosmetyki, zawierające ją w składzie. Jakie są efekty regularnego stosowania wąkrotki?

Jędrna skóra bez naczynek, cellulitu i rozstępów

Jednym z działań wąkrotki jest poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Oznacza to zniwelowanie popularnych problemów z wyglądem skóry – cellulitu i pękających naczynek, tzw. pajączków.

Stosowanie kosmetyków z wąkrotką np. balsamów i maseł do ciała, najlepiej w połączeniu z energicznym masażem, zadziała drenująco i pobudzi mikrokrążenie. Dzięki temu ciało staje się jędrniejsze i gładsze. Dobre ukrwienie poprawia także elastyczność skóry oraz ją wzmacnia, przez co staje się mniej podatna na powstawanie rozstępów. Wąkrotka azjatycka niweluje także obrzęki, a to czyni ją idealnym i bezpiecznym składnikiem preparatów przeznaczonych dla przyszłych mam – mówi Aneta Stacherek ekspert z firmy Bellamama.

Gładka i zregenerowana cera

Wąkrotka należy do grupy głównych składników kosmetyków stosowanych przez Azjatki, ponieważ jest źródłem przeciwutleniaczy – flawonoidów odpowiadających za opóźnianie procesu starzenia. Oprócz tego roślina wykazuje również właściwości intensywnie regenerujące skórę, dzięki stymulowaniu produkcji kolagenu zapewniającego jej wytrzymałość oraz sprężystość. Według legendy, jedna z nazw – trawa tygrysia, wzięła się z historii mówiącej o zranionym zwierzęciu, którego obrażenia zagoiły się zaraz po otarciu o jej liście.

Stosowanie preparatów z wąkrotką spłyca zmarszczki, przyśpiesza proces gojenia skaleczeń oraz wspomaga usuwanie blizn, rozstępów czy przebarwień. Kosmetyki z gotu kola polecane są osobom, których skóra wymaga intensywnej regeneracji i odżywienia. Działa ona także łagodząco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dlatego warto rozważyć wprowadzenie jej do pielęgnacji skóry wrażliwej lub trądzikowej – radzi specjalistka.

Jasny umysł i świetna pamięć

Medycyna naturalna uznaje wąkrotkę za środek mający zapewnić wieczną młodość ciała i umysłu. Wynika to z tego, że zawarte w roślinie antyoksydanty zwalczają wolne rodniki uszkadzające komórki w organizmie, dzięki czemu narządy zachowują lepszą kondycję. W ajurwedzie ziele stosowane jest w terapii osób starszych, skarżących się na problemy z pamięcią czy komunikacją. Jednak nie jest ono przeznaczone jedynie dla seniorów. Poleca się je także jako środek zmniejszający napięcie psychiczne, redukujący stres i poprawiający nastrój. Dlatego, jeśli mamy  problem z koncentracją lub stresem warto rozważyć wprowadzenie wąkrotki do diety na przykład w formie kropelek lub kapsułek. Spożywanie suplementów i naparów z tej rośliny jest wykluczone w okresie ciąży i karmienia piersią.