Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Do tej grupy należą witaminy A, D, E, K, F

Witamina A – akseroftol

Odgrywa tak dużą rolę u młodych, rosnących organizmów, że jest nawet nazywana „witaminą wzrostową”. Współdziała z hormonem wzrostu.
Jest niezbędna dla posiadania silnych kości, zdrowych zębów i skóry, do zachowania zdrowych włosów i paznokci, regeneracji naskórka. Ma kluczowy wpływ dla układu nerwowego i różnych funkcji z nim związanych, jak np. wzrok. Jest tak istotna dla siatkówki oka – retiny, że nazywana jest także retinolem. Pomocna w zwalczaniu infekcji. Jej stałe stężenie we krwi może zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre postacie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy, żołądka, płuc).
Przyspiesza odnowę komórek skóry i sprawia, że rysy wygładzają się. Jest witaminą, która chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV.
Jej niedobór, a także nadmiar, powoduje utratę apetytu, suchość i świąd skóry, wypadanie włosów, gorsze gojenie się ran, „kurzą ślepotę”, czyli złe widzenie o zmroku, zahamowuje wzrost.

Obrazek
Retinol, czyli biologicznie czynna witamina A, znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego: w żółtkach jaj, pełnotłustym mleku i jego przetworach, wątrobie, tłustych morskich rybach, tranie.

ß-karoten – czyli prowitamina A to jej roślinna wersja, która w organizmie człowieka zamienia się w retinol. Występuje w warzywach i owocach o zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym kolorze – w marchwi, pomidorach, rzodkiewkach, brokułach, papryce, morelach, truskawkach, arbuzach.
Dobowe zapotrzebowanie wynosi średnio 4.000-5.000 j.
Witamina A może być magazynowana w organizmie, należy więc uważać przy suplementacji. Natomiast przy spożywaniu produktów roślinnych o dużej zawartości karotenu nie grozi nam przedawkowanie.