Właściwości lecznicze jemioły

Jemioła to nie tylko bożonarodzeniowy symbol. Ta wieszana pod sufitem roślina ma wiele właściwości. Czy ma również działanie lecznicze?

Właściwości lecznicze jemioły. Foto Hans/Pixabay

Jemioła kojarzona jest najczęściej ze świętami Bożego Narodzenia. Wieszana pod sufitem roślina ma symbolizować szczęście i miłość. Od dawien dawna uważano ją za roślinę wyjątkową. Czy wiedziałaś, że ma ona również właściwości lecznicze? Przy jakich chorobach warto sięgnąć właśnie po jemiołę?

Właściwości lecznicze jemioły

Niegdyś w Japonii stosowano jemiołę jako lek na niepłodność u kobiet. Uważano również, że jest najskuteczniejszym lekiem przeciw epilepsji. Jakie właściwości lecznicze jemioły stosowane są obecnie? Dziś wiadomo, że:

  • usprawnia krążenie,
  • działa uspokajająco i moczopędnie,
  • rozszerza naczynia krwionośne,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi,
  • zwiększa częstotliwość skurczów serca,
  • pobudza układ odpornościowy,
  • wykazuje działanie niszczące komórki nowotworowe

Przy jakich chorobach stosuje się jemiołę?

  1. Choroby nowotworowe – już w latach 20. XIX wieku zasugerowano, że jemioła może mieć działanie antynowotworowe i eliminować komórki raka. Obecnie po wielu latach badań możemy znaleźć na rynku preparaty stworzone na bazie jemioły, wykorzystywane przy terapii nowotworów. Wpływają m.in. na poprawę apetytu, zmniejszenie bólu związanego z chorobą oraz problemów ze snem, ale przede wszystkim działają na cykl komórek rakowych. Zawarta w jemiole lektyna hamuje aktywność enzymu, który odpowiada za długowieczność komórek nowotworowych.
  2. Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa – zawarte w jemiole substancje oddziałują na naczynia krwionośne i ciśnienie krwi. Dlatego ma duży wpływ na układ krążenia. Często wykorzystywana jest przy tworzeniu mieszanek przeciwmiażdżycowych. Przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka zawału serca.
  3. Choroby układu nerwowego – w tych problemach szczególnie pomocny jest napar z jemioły. Zaleca się go osobom prowadzącym stresujący tryb życia, mającym problemy z bezsennością oraz zaburzenia snu. Istnieją głosy, że jest również pomocna w leczeniu depresji, gdyż może mieć wpływ na obniżenie hormonów odpowiadających za stres.

Od czego zależą różne właściwości jemioły?

W zależności od drzewa na jakim pasożytuje jemioła oraz jej gatunku, ilość zawartych w niej cennych składników jest różna. Najważniejsze z nich to m.in. lektyna, fitosterole, alkohole cukrowe i aminokwasy. Występują również pewne ilości wapnia, cynku i potasu. Te cenne składniki wykorzystywane są obecnie zarówno w lekach konwencjonalnych jak i w medycynie naturalnej.

Symbolika jemioły

Dawniej jemioła była postrzegana jako coś świętego. Uważano, że przynosi szczęście oraz zapewni domownikom, którzy powieszą ją u siebie bogactwo i ochroni przed nieszczęściami. Symbolizuje również wieczność i miłość. Znany z Anglii kultowy zwyczaj całowania się pod jemiołą stał się powszechny również w innych krajach. Istnieje również przekonanie, że wypowiedziane pod jemiołą życzenie, któremu towarzyszy zerwanie jednego z owoców, na pewno się spełni.

K.G.