Dobra działka, podstawa dobrej inwestycji
Jednym z kluczowych aspektów jest wybór odpowiedniej działki budowlanej. Najczęściej rozpoczynamy działania od znalezienia działki, która odpowiada naszym potrzebom, a potem dobieramy do jej warunków określone projekty domów. Ważne jest, aby działka miała nie tylko odpowiednią lokalizację, ale także spełniała inne istotne kryteria.
Dlaczego odpowiednia parcela budowlana jest tak istotna? Wymiary działki mogą wpłynąć na to, jakie projekty domów będą możliwe do zrealizowania. Minimalna wielkość działki musi uwzględniać wymiary planowanego budynku powiększone o 4 metry z każdej strony – dla ściany z oknami i 3 metry dla ściany pozbawionej okien i drzwi. Warto również zastanowić się nad zakupem takiej działki, na której zaplanujemy przestrzeń wypoczynkową z ogrodem na tyłach domu. Jeśli mamy możliwość zakupu w dobrej cenie działki wąskiej, ale dobrze zlokalizowanej pod względem infrastruktury i położenia, nie powinniśmy się bać tej inwestycji. Bez trudu znajdziemy dziś odpowiednie projekty domów na wąską działkę, które zmieszczą się nawet na parceli o szerokości 11 metrów.
Lokalizacja działki względem stron świata to kolejny ważny aspekt. Najbardziej praktycznym i popularnym rozwiązaniem jest działka z wjazdem od północy, co pozwala na umieszczenie kuchni i garażu od frontu, a strefy dziennej z wyjściem na ogród od strony południowej. Jednak nawet jeśli działka ma inną orientację, można znaleźć odpowiedni projekt, w wersji podstawowej lub w lustrzanym odbiciu.
W ofercie gotowych projektów domów znajdziemy również domy dedykowane specjalnie na działki z wjazdem od południa. Posiadają one wtedy najczęściej pokój dzienny z południową ekspozycją, zapewniającą doskonałe doświetlenie wnętrza naturalnym światłem słonecznym.
Warunki zabudowy i MPZP – sprawdź, co możesz wybudować na działce.
Przed ostatecznym wyborem działki, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), lub warunkami zabudowy (WZ) wydanymi dla konkretnej działki. To dokumenty urzędowe, które określają, co możemy na danej działce wybudować. Plan ten może zawierać szczegółowe wytyczne dotyczące np. rodzaju dachu, wysokości budynku, czy liczby kondygnacji. W zapisach warunków zabudowy sprawdzimy również, czy dla danej działki dopuszczalna jest zabudowa wolnostojąca, bliźniacza, czy szeregowa. Dowiemy się również, czy nasz budynek może zawierać część usługową, czy niezbędne jest postawienie budynku gospodarczego (w przypadku działki siedliskowej) oraz, czy możemy zbliżyć się do granicy działki na odległość mniejszą niż zakładają przepisy ogólne. Gdy plan miejscowy nie jest dostępny, można skonsultować się ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które jest bardziej ogólne, ale również pomocne.
Ostatnie kroki przed wbiciem pierwszej łopaty – wybór projektu i adaptacja.
Gdy już wiemy, co może powstać na danej działce możemy przejść do wyboru projektu domu. Najpopularniejszą opcją na ten moment są gotowe projekty domów, które bez trudu zakupimy na stronach autorskich pracowni projektowych. Taka forma dokumentacji pozwala na szybkie rozpoczęcie inwestycji, przy niskich kosztach początkowych. Gotowe projekty domów kosztują średnio 3 razy mniej niż wykonanie indywidualnego projektu od podstaw. Po zakupie planów zostaje jeszcze tylko wybór architekta, który wykona przystosowania typowego projektu do warunków lokalnych. Adaptacja to kluczowy etap przed wbiciem pierwszej łopaty. To ostatni moment, by dokonać istotnych zmian w projekcie i dopasować go jeszcze bardziej do naszych potrzeb. W trakcie tej czynności możemy między innymi powiększyć dom, podpiwniczyć go, lub podnieść ściankę kolankową adaptując poddasze na przestrzeń mieszkalną. Zwykle zmiany dostosowujące projekt nie są ograniczane przez autorów projektów gotowych, a zgoda na zmiany wydawana jest bezpłatnie.
W poszukiwaniu ciekawych projektów domów na działki z wjazdem od północy, od południa oraz na trudniejsze, wąskie działki warto odwiedzić stronę GALERIADOMOW.PL. Znajdziemy tam gotowe projekty domów z bezpłatną zgodą na zmiany w najróżniejszym wariancie wykonania i wyjątkowo korzystnych cenach.
Artykuł partnera