Zazdrość i kompleksy z Instagrama. Czy aplikacja szkodzi zdrowiu psychicznemu?

W XXI wieku social media całkowicie zdominowały nasze życie. Komunikatory internetowe zastąpiły prawdziwe rozmowy, zaś serwisy takie jak Instagram stworzyły fałszywy obraz życia, szkodzący młodym użytkownikom.

Zazdrość i kompleksy z Instagrama. Czy aplikacja szkodzi zdrowiu psychicznemu?

Instagram to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie. Jak wynika z badań, jest również serwisem, który najbardziej negatywnie wpływa na młodych ludzi. Okazuje się, że korzystanie z niego może wywoływać stany lękowe, zaburzone postrzeganie własnego ciała, a nawet depresję. Pozornie niewinna aplikacja służąca do dzielenia się zdjęciami z wirtualnymi obserwatorami jest w stanie zniszczyć psychikę niejednego nastolatka. Czy więc korzystanie z Instagrama na pewno jest bezpieczne?

Wpływ Instagrama na zdrowie psychiczne

W 2017 roku organizacja The Royal Society for Public Health przeprowadziła badania, które miały na celu ustalenie, jak popularne aplikacje wpływają na młodych użytkowników. Zbadano ponad tysiąc ankietowanych w wieku od 14 do 24 lat. Okazało się, że najlepiej oddziałuje na nich YouTube (można znaleźć tam treści pozytywne, rozwijające i polepszające samopoczucie), z kolei najgorzej w zestawieniu wypadł Instagram. Serwis budzi według badanych negatywne emocje, jednocześnie uzależniając i sprawiając, że pomimo złego samopoczucia, użytkownicy ciągle do niego zaglądają. Winą za to można obarczyć FOMO – zjawisko lęku przed pominięciem czegoś ”istotnego” w social mediach.

Lepsze życie na Instagramie

Co jest złego w oglądaniu zdjęć, którymi ktoś się pochwalił? Pozornie nic. Gorzej, jeśli budzą one zazdrość, poczucie osamotnienia lub kompleksy. Dotyczy to szczególnie ludzi młodych, podatnych na ułudę idealnego życia, którą tworzą instagramowi influencerzy i wzorujący się na nich użytkownicy. Fotki z imprez, zagranicznych wakacji i wypadów z przyjaciółmi sprawiają, iż zaczynamy wierzyć, że wszyscy dookoła przeżywają coś ciekawszego niż my. Na Instagramie nikt nie dzieli się gorszymi chwilami, choć przecież wszyscy je miewają. Jest za to mnóstwo fotografii w bikini, gdzie młode dziewczyny chwalą się idealną figurą i wprawiają w kompleksy swoje nastoletnie obserwatorki. Nikt nie zastanawia się nad tym, ile zdjęć musiała wykonać piękna influencerka, zanim wyszła tak perfekcyjnie albo jak wiele efektów zostało nałożonych na fotkę, by dokładnie ją zretuszować.
Instagram sprawia, że porównujemy się do innych i oceniamy swoje życie jako gorsze. Z czasem zaczynamy dodawać zdjęcia w taki sposób, by pozorować dobrą zabawę, wspaniały wygląd czy drogie wakacje. W erze influencerów, którzy niemal każdego dnia dzielą się swoimi przeżyciami w sieci, młodzi ludzie chcą ich naśladować. Fakt, że nie mogą być jak swoi idole, wyniszcza ich.

Jak walczyć ze złym wpływem?

Choć [Instagram] pozwala uchwycić i zatrzymać chwile, dzielić się z innymi wspomnieniami, to ma jeden wielki mankament: jego użytkownicy nakładają filtry na zdjęcia, odchudzają swoje i tak już smukłe ciała, dorabiają na nich mięśnie, których w realu nie mają. Ten retusz wypacza nam estetykę. Chora pogoń za doskonałością może się skończyć brakiem pewności siebie, depresją, chęcią izolacji – tłumaczy Katarzyna Kucewicz, psycholog.

Aby nie poddawać się wpływom z Instagrama, powinniśmy przede wszystkim zadbać o nasze nastawienie do tej aplikacji. Pamiętajmy, że wbrew jej pierwotnemu celowi, obecnie służy ona głównie do przechwałek i kreowania rzeczywistości, której tak naprawdę nie ma, bądź poprawiania jej. Ponadto nie należy zapominać, że instagramowe serduszka nie świadczą o naszej wartości. Aktualnie bez większego problemu można kupić ”lajki” lub followersów, więc nie sugerujmy się ich ilością, oceniając innych. Poza tym jeśli ktoś, kogo śledzimy w aplikacji, faktycznie wpędza nas w kompleksy, pozbądźmy się tej osoby z grona obserwowanych. Nie pozwólmy, by często fałszywie kreowane profile obniżały naszą samoocenę!
Instagram niewątpliwe zrewolucjonizował social media, w odróżnieniu od Facebooka czy Twittera skupił się na samych fotografiach i nagraniach, a z profili użytkowników uczynił niemalże portfolia. Korzystanie z niego w obecnych czasach może przynosić wiele korzyści, szczególnie podczas pandemii, gdy spora część naszego życia musiała przenieść się w świat wirtualny. Nie zapominajmy jednak o rozważnym użytkowaniu aplikacji i dbaniu o swoje zdrowie psychiczne.

Eliza Pomianowska