Złoty pierścionek z niebieskim oczkiem na szczęście

 pierscionek zareczynowy2Pierścionek zaręczynowy, zwłaszcza dla kobiety, nie jest zwykłym pierścionkiem. Przywiązujemy do niego wielką wagę, gdyż – noszony potem przez wiele lat na palcu – przypomina nam chwilę, od której zaczęła się nasza wspólna małżeńska droga przez życie.

Wybór pierścionka zależy od indywidualnego gustu i od zasobności portfela ofiarodawcy, czyli przyszłego narzeczonego, a w dalszej perspektywie – małżonka.

Sklepy jubilerskie oferują ogrom różnych wzorów i fasonów pierścionków, które nadają się na zaręczyny. Klasyczne są ze złota żółtego, a ostatnio modne – ze złota białego lub z platyny. W pierścionkach zaręczynowych najczęściej stosuje się brylanty i inne kamienie szlachetne, rzadziej używa się kamieni półszlachetnych.
Pierścionek można wybrać gotowy lub zamówić wykonanie według własnego projektu.
Pierścionek zaręczynowy kobieta nosi na czwartym palcu, zwanym serdecznym, lewej lub prawej ręki.
Według przesądów pierścionek zaręczynowy powinien być wykonany ze szlachetnego metalu, najlepiej ze złota lub platyny. Bowiem te metale są symbolem trwałości, co w przypadku zaręczyn, ma istotne znaczenie. Oczkiem powinien być kamień szlachetny lub półszlachetny. Należy się dobrze zastanowić, który wybrać, bowiem mają one różne właściwości i moce.
Brylant – to fachowa nazwa diamentu o szlifie brylantowym. W języku potocznym mianem brylantów określa się zwykle wszystkie oszlifowane diamenty. A sam diament to bardzo rzadki minerał z grupy pierwiastków rodzimych, alotropowa odmiana węgla kamiennego. Jest najtwardszym minerałem spotykanym w przyrodzie, a jednocześnie jest niezwykle kruchy.
Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa adamantos i jej łacińskiego odpowiednika diamentum, co znaczy: niepokonany, niezniszczalny i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału.

pierscionek zareczynowy
Staroindyjska medycyna stosowała popiół diamentowy do przedłużania życia, wzmacniania sił witalnych i dobrego samopoczucia. W litoterapii diament ma pomagać przy schorzeniach mózgu, w chorobach psychicznych i problemach z koncentracją.
Diament uznawany jest za święty kamień, stoi na straży wierności i nierozerwalności związku, gdyż – sam będąc tzw. czystym kamieniem – nie znosi obłudy.
Najodpowiedniejszy dla kobiet spod znaku Barana, Lwa lub Wagi.
Szafir – niezwykle rzadki minerał, bardzo twarda, niebieska odmiana korundu. Nazwa pochodzi od greckiego słowa sappheiros, które zostało prawdopodobnie przejęte z języka hebrajskiego. Według wierzeń jest symbolem zaklętej w nim mądrości, chroni przed nędzą, zdradą i nieszczęściem, przyczynia się do umocnienia związku i partnerstwa. Idealnie wygląda na palcu kobiety urodzonej pod znakiem Byka, Panny, Wagi, Strzelca, Wodnika lub Ryb.
Rubin – bardzo rzadki minerał z gromady tlenków, czerwona odmiana korundu. Jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych stosowanych w jubilerstwie. Jest symbolem sił witalnych, miłości, namiętności i rozkoszy, bowiem czerwień to przecież kolor krwi, życia, młodości i trwałości uczuć.
To kamień wskazany dla pań urodzonych pod znakiem Barana, Lwa lub Skorpiona.
Szmaragd – minerał z grupy krzemianów, intensywnie zielona i przezroczysta lub przeświecająca odmiana berylu. Jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych. Nazwa pochodzi od greckiego smaragdos i łacińskiego smaragdus, co oznacza „zielony” i nawiązuje do charakterystycznej, wywołanej domieszkami chromu lub wanadu, barwy tego minerału. Jest stosowany w jubilerstwie już od czasów starożytnych. Jego barwa ma wpływ kojący, wzmacniający i łagodzący. Jest uważany za antidotum na bezsenność. Dawniej wierzono, że szmaragd błyszczy pięknie tylko wtedy, gdy jego właścicielką jest niewierna kobieta. Jeśli posiadała go wierna żona lub czysta dziewica, nie miał lśnienia ani błysku. Dodaje uroku kobietom spod znaku Byka i Raka.

Perła – to wytwór małży, głównie z rodzaju perłopławów. Zbudowana jest z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli (masa perłowa), której głównym składnikiem jest węglan wapnia. Perła powstaje w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które dostało się do muszli przypadkowo (perły naturalne, bardzo rzadkie) lub celowo (perły hodowlane). Pochodzenie słowa „perła” jest wywodzone od gatunku małża o nazwie perna lub od łacińskiego określenia kulistego kształtu sphaerula. Według dawnych legend perły są łzami bogów. Przypisywano im ogromną moc leczniczą, po sproszkowaniu sporządzano z nich mikstury na choroby serca i układu krążenia. Przez magów były używane do wyrobu magicznych eliksirów, które działały m.in. jako silne afrodyzjaki. Perła często jest posądzana o ściąganie na jej właścicieli nieszczęść. Jednak tym, którzy ją lubią i którym się podoba, przynosi szczęście, zadowolenie, nasyca swego posiadacza dobrą energią.
Jest to dobry towarzysz kobiety spod każdego znaku, która jest zafascynowana jego oryginalną urodą i naprawdę go polubi.
Granat – należy do minerałów zaliczanych do grupy krzemianów. To kamienie kruche ale dość twarde. Są przezroczyste i przeświecające o mocno wysyconej barwie. Te o najwyższej czystości są wysoko cenione w jubilerstwie. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus, które oznacza owoc granatu, co wskazuje na podobieństwo kamieni do ziaren owocu granatu. Jest symbolem miłości i erotyzmu. Wywiera pozytywny wpływ na zdrowie właściciela, dodaje odwagi i energii, także tej zmysłowo-cielesnej. Wskazany dla pań spod znaku Barana, Skorpiona, Koziorożca i Ryb.
Turkus – rzadki minerał z grupy fosforanów. Substancją nadającą odcieni niebieskich jest miedź, a zielonych – żelazo. Przez niektórych kamień ten określany jest jako „żyjący”, bowiem jego kolor może ulegać zmianie pod wpływem wysokiej temperatury (powyżej 250ºC), światła, potu, olejów, kosmetyków czy środków czystości (dlatego biżuterię z turkusami należy zdejmować nawet przed myciem rąk). Nazwa „turkus” jest związana ze szlakiem handlowym, który wiódł z Chin i Tybetu, gdzie wydobywano te kamienie, do Europy przez Turcję, od której została zapożyczona. Turkus strzeże cnoty osoby noszącej go na palcu, sprzyja dobremu porozumieniu z otoczeniem, pomaga zdobyć dobrego i uczciwego partnera życiowego. Pomaga także naprawić zerwane relacje partnerskie. Najlepszy dla pań spod znaku Bliźniąt, Lwa, Raka, Koziorożca i Wodnika.
Ametyst – to fioletowa, przezroczysta odmiana krystalicznej kwarcowej krzemionki, najbardziej ceniona i najładniejsza odmiana kwarcu. Nazwa pochodzi z greckiego methystos – pijany, która z przedrostkiem a daje przeczenie – czyli „trzeźwy”. Według greckich wierzeń, picie wina z czar ametystowych zabezpieczało pijącego przed upiciem się. W medycynie naturalnej zalecany jako antidotum na uporczywe bóle głowy i migreny. Przypisuje mu się działanie wzmacniające i lecznicze, dotyczące ciała i umysłu. Ametyst otwiera najbardziej zatwardziałe serca, przynosi miłość, współczucie, duchową harmonię. Pobudza u partnerów pożądanie seksualne. Ma też moc godzenia zwaśnionych par. W niektórych kulturach kamień ten uważany jest za sprzymierzeńca niewiernych kochanków. Swą mocą podzieli się z paniami spod znaku Byka, Bliźniąt i Strzelca.
Bursztyn – to kopalna żywica głównie drzew iglastych. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa bernstein (kamień, który się pali). W medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał bakterie, a noszone na szyi korale zapobiegały bólom gardła i głowy. Utłuczonym na proszek bursztynem, zażywanym jak tabaka, leczono zatoki. Współczesna litoterapia stosuje bursztynową nalewkę w leczeniu chorób tarczycy, gardła i w reumatyzmie. Bursztyn symbolizuje Słońce, ciepło i męską moc. Chroni przed negatywną energią i chorobami, sprawia, że uroda jego właścicielki działa przyciągająco na mężczyzn.
To idealny kamień dla kobiety spod znaku Barana, Bliźniąt i Strzelca.
Jaspis – to zbita, drobnoziarnista skała osadowa, zbudowana z chalcedonu i kwarcu, występujących w zmiennych proporcjach. Związki żelaza nadają jaspisom barwy brązowej, żółtej, czerwonej lub zielonej.
Nazwa jaspisu pochodzi z języka greckiego i oznacza „cętkowany kamień”.
Jaspis symbolizuje namiętną miłość, jednak nie tę ulotną – romansową, lecz prawdziwe gorące uczucie, które idzie w parze z głęboką namiętnością. Najlepszy dla kobiet urodzonych pod znakiem Panny, Strzelca i Bliźniąt.
Opal – minerał z grupy krzemianów, występujący dość często (by uniknąć określenia, że jest minerałem pospolitym) w przyrodzie. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od sanskryckiego słowa upala, które oznacza „drogi, szlachetny kamień” lub łacińskiego opalus, czyli „widzieć zmianę barwy”.
Opal symbolizuje radość życia, obdarza swego właściciela szczęściem i powodzeniem, ale jednocześnie wróży zawirowania i rozterki uczuciowe, sprawia, że na wspólnej drodze zakochanych będą piętrzyć się kłopoty. Swymi dobrymi cechami obdarza osoby spod znaku Barana, Raka, Skorpiona, Strzelca, Wodnika i Ryb. 
Agat – to wstęgowa odmiana chalcedonu. Jego barwy są bardzo zróżnicowane; przeważają szare, różowawe i brunatne, rzadziej spotyka się żywsze barwy: czerwone, zielone, czarne. Stąd stosowane jest bardzo często jego sztuczne barwienie. W starożytności wykonywano z niego amulety i pieczęcie. Obecnie szeroko stosowany w jubilerstwie. Kamień ten niesie ze sobą energię dobrych wydarzeń w sprawach dotyczących serca i uczuć, pomaga rozkwitnąć uczuciom, a potem je podtrzymywać i stale odkrywać dobre strony partnerstwa. Najsilniej działa na kobiety spod znaku Byka, Panny i Koziorożca.
Pominęłam tak popularne cyrkonie, które – choć krzeszą iście brylantowe błyski – nie są kamieniami szlachetnymi, ani nawet półszlachetnymi, tylko syntetykami. Produkowane są metodą stapiania tlenku wapnia i cyrkonu i dlatego są pozbawione mocy naturalnych kamieni, stworzonych tysiące, a nawet miliony lat temu, przez siły natury.

Liv Odonson
Obcasy.p