Zobacz symbole polskich miast w stylu Picassa

Syrenka, łódź, koziołki, Neptun i Lajkonik – te symbole zainspirowały autorów najlepszych prac, które zwyciężyły w konkursie National Geographic „Maluję, co widzę – symbol miasta w stylu Picassa”.

Stanisław Barbacki, symbol Łodzi

Laureaci – studenci i absolwenci polskich uczelni artystycznych – w ramach nagrody otrzymają po 5000 zł. Ich prace mogą stać się także częścią działań promocyjnych wokół głośnej produkcji „Geniusz: Picasso” z Antonio Banderasem w roli głównej, która będzie miała swoją premierę 22 kwietnia na kanale National Geographic.

Alicja Twarowska, symbol Warszawy

W konkursie udział wzięli artyści z całej Polski, a ich zadaniem było przedstawienie symbolu jednego z dziewięciu miast:Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Katowic i Torunia. Twórcy mieli swobodę w wyborze technik i obiektów przedstawionych na pracach, ale ich pracy musiała przyświecać jedna myśl – jak ten symbol przedstawiłby Pablo Picasso?

Maciej Lenda, symbol Gdańska

– Zaskoczyła nas liczba zgłoszeń i mnogość pomysłów! Choć konkurs nie trwał długo, otrzymaliśmy niemal 140 prac, w których wykorzystano przeróżne style typowe dla Picassa. To znak, że ten artysta wciąż może silnie inspirować i że jego twórczość jest tak uniwersalna. Po tym właśnie można poznać geniusza – komentuje Magdalena Strobel, dyrektor marketingu na Europę środkową Fox Networks Group.

Paulina Taranek, symbol Krakowa

To właśnie ponadczasowy wymiar dzieł Picassa na tle jego burzliwego życia osobistego jest głównym tematem serii „Geniusz: Picasso”, która jest jedną z najgorętszych tegorocznych premier kanału National Geographic. – Konkurs artystyczny miał na celu zainteresowanie młodych twórców postacią wielkiego malarza i osadzenie jego dzieł w polskim kontekście. Może nie każdy o tym wie, ale artysta odwiedził nasz kraj i z tą wizytą wiąże się wiele ciekawych historii. Część z nich zostanie pokazana również w naszym nowym serialu – dodaje Strobel.

Spośród wszystkich prac, jury zdecydowało się nagrodzić dzieła przedstawiające symbole: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska i Poznania.

Anita Mowczan, symbol Poznania

Pierwszy odcinek serii „Geniusz: Picasso” będzie miał swoją premierę na antenie National Geographic 22 kwietnia o godzinie 21:00. Seria będzie emitowana w 171 krajach i 45 wersjach językowych. Pierwsza odsłona „Geniusza” poświęcona była Albertowi Einsteinowi. Serial stał się wielkim hitem i przyciągnął przed telewizory 45 milionów widzów z całego świata. Kanał Nat Geo People przypomni w marcu wszystkie 10 odcinków. Emisje zaplanowane są od 24 marca.