
Jedno dziecko pokaże, że coś mu nie odpowiada płaczem, inne wyraźnym grymasem. Aby odpowiednio zareagować na takie dolegliwości, należy bacznie obserwować maluszka, a także każdego dnia zapewniać mu komfort oraz odpowiednie wsparcie na danym etapie rozwoju – szczególnie w kontekście właściwego żywienia. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w okresie 1000 pierwszych dnia życia organizm dziecka intensywnie się rozwija i kształtuje swoje funkcje. Oto kilka skutecznych sposobów na łagodzenie problemów trawiennych i przynoszenie ulgi niemowlęciu.
Mały brzuszek – wielka praca
Kolka i zaparcia – jak się objawiają i jak im zaradzić?
Kolka to częsta przypadłość niemowląt. Jej przyczyny są głównie fizjologiczne, związane z niedojrzałością układu pokarmowego, czy połykaniem powietrza podczas karmienia, co prowadzi do gromadzenia gazów w jelitach. W takich sytuacjach ważne jest, by rodzice zachowali spokój – stres opiekunów może nasilać niepokój dziecka. Spokój, czułość, tulenie i dbanie o regularny rytm dnia mogą znacznie złagodzić objawy kolki.
Aby pomóc dziecku ukoić ból związany z kolką, można wykonać masaż brzuszka „serduszko”. Delikatny ucisk wspomaga perystaltykę jelit i oddawanie gazów. Przystępując do masażu należy położyć maluszka na plecach i prawą dłonią delikatnie masować prawą stronę brzuszka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tworząc kształt połówki serca. Następnie lewą dłonią należy narysować drugą połówkę, zaczynając od godziny 6, kończąc na środku brzuszka pod mostkiem. Ruch trzeba powtórzyć ok. 6 razy. |
Odpowiednie żywienie – klucz do prawidłowej pracy brzuszka
Ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego, niemowlę wymaga szczególnej troski, jeśli chodzi o dietę. Najlepszym pokarmem, jaki mama może dać dziecku, jest mleko z piersi. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia[1]. Mleko mamy jest lekkostrawne i łatwo przyswajalne, a jego wyjątkowy skład doskonale odpowiada na potrzeby młodego organizmu. Pokarm z piersi zaspokaja głód, a także pragnienie malucha. To właśnie z mleka mamy niemowlę otrzymuje kluczowe składniki odżywcze, m.in. witaminy i składniki mineralne, które wspierają jego prawidłowy rozwój. Kobiecy pokarm powinien być ważną częścią codziennego jadłospisu dziecka – nawet do 2. roku życia lub dłużej, tak długo, jak chce tego mama i dziecko.
Pamiętaj! Na etapie rozszerzania diety wsparciem dla brzuszka niemowlęcia są również produkty bogate w błonnik tj. zboża z pełnego przemiału, warzywa, owoce czy produkty wzbogacane o ten składnik. Warto sięgać po żywność przeznaczoną specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. przeciery warzywne, owocowe czy kaszki. Takie produkty podlegają rygorystycznym przepisom prawa dotyczącym jakości i bezpieczeństwa. Wskazanie wieku (np. po 8. miesiącu życia), które widoczne jest na etykiecie, pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju. |
Jak wspierać układ pokarmowy niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
- ALA (omega 3)* – niezbędnego do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej,
- DHA (omega 3)* – wspierającego prawidłowy rozwój wzroku**,
- wapnia* i witaminy D* – niezbędnych dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
- żelaza* i jodu* – wspierających prawidłowy rozwój poznawczy.
[1] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.
[2] Wśród mlek następnych Bebiko 2.