
Choroby tarczycy często kojarzone są z ich wpływem na masę ciała. Zdarza się, że to właśnie wzrosty lub niespodziewane spadki masy, stają się powodem wizyty w gabinecie lekarskim lub punkcie diagnostycznym. Chora tarczyca daje jednak rozmaite objawy, również niespecyficzne, dlatego warto poznać przynajmniej część z nich. Sprawdź również, jakie badanie tarczycy warto wykonać, gdy istnieją podejrzenia, że gruczoł nie funkcjonuje w odpowiedni sposób.
Chora tarczyca – objawy niedoczynności oraz nadczynności tarczycy
Najczęściej występującymi problemami w obrębie pracy tarczycy jest jej niedoczynność oraz nadczynność.
Objawami niedoczynności tarczycy są m.in.:
- niska tolerancja wysiłku fizycznego,
- zmęczenie,
- ogólne spowolnienie i męczliwość,
- wzrost masy ciała,
- spadek tolerancji na zimno,
- sucha skóra,
- przerzedzanie włosów (wypadanie włosów),
- nieregularne miesiączki,
- spadek libido,
- problemy ze skupieniem uwagi,
- zmniejszenie zdolności poznawczych.
Wiele z wymienionych powyżej symptomów można dopasować również do innych problemów zdrowotnych. Mogą być one także choćby konsekwencją złej diety. Na podstawie samych objawów nie można zdiagnozować chorób tarczycy i konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych (Sprawdź pakiet przygotowany przez ALAB:
https://www.alab.pl/pakiet/pakiet-tarczycowy-rozszerzony) oraz obrazowych.
Jawna nadczynność tarczycy może natomiast objawiać się poprzez:
- spadek masy ciała mimo zachowanego czy nawet zwiększonego poboru energii wraz z pożywieniem,
- odczucie gorąca,
- trudności w koncentracji,
- uczucie niepokoju,
- biegunki oraz zwiększoną częstotliwość wypróżnień,
- ciepłą i wilgotną skórę, która jest nadmiernie potliwa,
- zaburzenia pigmentacji skóry,
- przyspieszoną akcję serca,
- zaburzenia libido,
- skąpe miesiączki.
W chorobie Gravesa-Basedowa, przebiegającej z nadczynnością tarczycy, dodatkowo dochodzą objawy, takie jak wole naczyniowe i wytrzeszcz oczu.
Nasilenie objawów w przypadku chorób tarczycy może być zarówno bardzo duże, jak i nieznaczne. Zwłaszcza tych bardziej subtelnych nie warto ignorować i skorzystać z porady lekarskiej, ponieważ prawidłowa praca tarczycy ma wpływ na funkcjonowanie szeregu narządów i układów w naszym organizmie.
Badanie tarczycy – jak się przygotować?
Podstawowe badanie tarczycy, jakim jest TSH, nie daje pełnego obrazu funkcjonowania tarczycy. Z tego powodu wskazane jest wykonanie większej ilości oznaczeń, które korzystnie jest zrobić w ramach pakietu badań tarczycowych.
Kompleksowe badanie tarczycy pozwala podczas jednego pobrania nie tylko wykryć zaburzenia jej funkcji, ale również choroby o podłożu autoimmunologicznym, takie jak Hashimoto lub choroba Graves-Basedowa.
Badania tarczycy z krwi nie wymagają od pacjentów szczególnego przygotowania. Do laboratorium na pobranie należy zgłosić się na czczo i po całonocnym wypoczynku. Warto również na około pół godziny przed pobraniem wypić szklankę wody.
Warto pamiętać o tym, że badanie tarczycy nie ogranicza się wyłącznie do badań laboratoryjnych, ponieważ w przypadku chorób tarczycy dochodzi również do zmian w wielkości czy strukturze tego narządu. W związku z tym konieczne może być także wykonanie USG tarczycy czy biopsji.
Bibliografia:
- Strukow, A. Choroby tarczycy i ich diagnostyka. Dostęp: 14.10.2024 https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/choroby-tarczycy-i-ich-diagnostyka/
- Lipińska, D. Niedoczynność tarczycy. Dostęp: 14.10.2024 https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/niedoczynnosc-tarczycy/
- Strukow, A. Nadczynność tarczycy – objawy, przyczyny, badania, leczenie
https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/nadczynnosc-tarczycy-objawy-przyczyny-badania-leczenie/
Artykuł sponsorowany