Masz starszego partnera? Leczenie niepłodności może być mniej skuteczne!

U par, w których mężczyzna jest w starszym wieku, szanse na powodzenie leczenia niepłodności metodą in vitro mogą być obniżone.

Leczenie niepłodności u starszego partnera
Masz starszego partnera? Leczenie niepłodności może być mniej skuteczne!

Leczenie niepłodności u starszego partnera może być mniej skuteczne! Według doniesień naukowców, niższą skuteczność zabiegów obserwuje się w przypadku wykorzystywania nasienia pacjentów po 40-tce, których partnerki są młodsze. O szczegółach mówi dr Janusz Pałaszewski, specjalista ds. leczenia niepłodności, ordynator w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie. W międzynarodowych badaniach realizowanych przez zespół naukowców z Bostonu, przeanalizowano dane z ponad 19 tys. cykli zapłodnienia pozaustrojowego. Zaobserwowano, że skuteczność zabiegów była tym niższa im starszy był partner pacjentki.

Leczenie niepłodności, a szanse na zajście w ciążę

Wiek kobiety od wielu lat uznawany jest za kluczowy parametr przy przewidywaniu szans pary na poczęcie potomstwa – tak w drodze naturalnych starań, jak i leczenia metodami wspomaganego rozrodu. Wraz z upływem czasu maleje liczba komórek jajowych, a tym samym mniejszej jest prawdopodobieństwo uzyskania ciąży. U mężczyzn, inaczej niż u pań, trudno jest jednoznacznie określić moment wyraźnego spadku płodności.

Pojedyncze prace naukowe wiązały obniżenie szans na urodzenie dziecka z wiekiem partnera kobiety – wskazując przede wszystkim na zaburzenia w materiale genetycznym plemników. Jednocześnie przykłady ojców w dojrzałym wieku utwierdzały opinię społeczną w przekonaniu, że męska płodność trwa do późnych lat.

Ostatnie wyniki badań amerykańskich naukowców wyraźnie wskazują, że wiek mężczyzny ma istotne znaczenie dla odsetka urodzeń po leczeniu niepłodności. Dotyczy to również sytuacji, w których kobieta jest młoda, zaś jej partner starszy. Przeanalizowano efekty terapii u ponad 7,5 tysiąca par (blisko 19 tys. cykli) poddawanych procedurze in vitro w jednej z bostońskich klinik.

Grupy wiekowe partnerów

Pacjentów (kobiety i mężczyzn) podzielono na kilka grup wiekowych: poniżej 30 lat, między 30 a 35 lat, od 35 do 40 lat oraz 40 i więcej. W przypadku kobiet starających się o ciążę po 40-tce nie odnotowano wpływu męskiego wieku na uzyskiwane rezultaty. W przypadku pozostałych przedziałów wiekowych był on ewidentny. Dla przykładu, w przypadku par, w których pacjentka miała mniej niż 30 lat – jeśli jej partner był wieku 40 i więcej, kumulatywny odsetek urodzeń wyniósł 46%; jednocześnie jeśli mężczyzna miał 30-35 lat, odnotowywano skuteczność na poziomie 73%.

Wyniki badań nad niepłodnością

Wnioski nie są zaskakujące dla specjalistów, choć mogą zwrócić uwagę opinii publicznej na problem późnego ojcostwa i pewne ryzyka, które się z tym wiążą.5K-. Obniżenie parametrów nasienia, zwiększona fragmentacja DNA plemników, zmiany epigenetyczne, które oddziałują na proces zapłodnienia, implantacji zarodka a potem rozwój ciąży – to wszystko może mieć wpływ na mniejsze szanse na poczęcie zdrowego dziecka u mężczyzn po 40-tce.

Być może dalsze badania przyniosą informacje na tyle precyzyjne, że będziemy w stanie powiedzieć, w jaki sposób panowie starający się o potomstwo w dojrzałym wieku mają zadbać o siebie, by zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Na ten moment mamy do dyspozycji metody wspomaganego rozrodu, badania genetyczne i dodatkowe procedury embriologiczne np. służące do wyboru optymalnego plemnika. W przyszłości, mam nadzieję, dzięki nowej wiedzy, te możliwości pomocy parom jeszcze się rozwiną.