100 lat kraju tysiąca jezior, czyli co Finlandia dała światu?

6 grudnia to nie tylko dzień Świętego Mikołaja, to także rocznica odzyskania niepodległości przez Finlandię – kraj pięknej zimy, dzikiej natury i reniferów. W tym roku data ta jest szczególnie ważna.

Finowie świętują bowiem 100 lat istnienia swojego państwa. Z tej okazji warto przypomnieć sobie, co dała nam Finlandia. Poznajcie zestawienie 10 największych osiągnięć pochodzących wprost z Suomi, bo właśnie tak nazywają swoją ojczyznę Finowie.

1. Laponia i Święty Mikołaj

6 grudnia to wyjątkowy dzień dla dzieci na całym świecie. Zamieszkujący Laponię Święty opuszcza swoją siedzibę, by obdarować najmłodszych wymarzonymi prezentami. Tak piękna, zaśnieżona okolica to idealne miejsce na siedzibę Mikołaja i jego zespołu elfów-pomocników. I choć Dziadek Mróz, lub Joulupukki – jak nazywają go Finowie, mieszkający nieopodal Rovaniemi, pracuje pieczołowicie przez cały rok, to dopiero z początkiem zimy możliwe jest zwiedzanie jego królestwa. Odwiedzający mogą zobaczyć sławną rezydencję, warsztat, a także biuro czy oddział poczty. Sanie zaprzęgnięte w renifery, lampki choinkowe i zaśnieżona okolica tworzą niesamowity, bajkowy klimat, który pozostaje na długo w pamięci zarówno dziecka, jak i dorosłego.

2. Muminki

Buka, Mała Mi, Ryjek czy Włóczykij – bohaterowie cyklu książek i komiksów fińskiej pisarki skradły serca dorosłych i dzieci na całym świecie. Muminki, czyli białe trolle, które wyglądem przypominają hipopotamy, są dumą wszystkich mieszkańców Finlandii. Pierwsza książka o Muminkach została opublikowana przez Tove Jansson w 1945 roku. Od tego czasu Muminki odniosły wielki, światowy sukces – zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, doczekały się adaptacji filmowej i teatralnej, a sama autorka stała się bohaterką narodową. Finowe pokochali Muminki między innymi za to, że uosabiają ich narodowe cechy. Kochają swoją rodzinę i przyjaciół, ale cenią też czas spędzony sam na sam z naturą.

3. Sauny

To właśnie Finom zawdzięczamy możliwość korzystania z sauny – były bowiem budowane przez ich przodków od niepamiętnych czasów. Na prawie 5,5 mln mieszkańców Finlandii przypada około 2 mln saun. Sauna pozwala oczyścić ciało i umysł. Przypisuje się jej także właściwości lecznicze, likwidujące wszelkie dolegliwości i choroby. Korzystanie z sauny ma pozytywny wpływ na wygląd, zdrowie i samopoczucie. Nie bez przyczyny stare fińskie powiedzenie mówi: „najpiękniejszy jesteś dwie godziny po saunie”. Warto je zapamiętać!

4. Angry Birds

Ta słynna gra na urządzenia mobilne to również wynalazek Finów. Została stworzona przez firmę Rovio Mobile i szybko stała się nieodłącznym elementem współczesnej popkultury. Ze względu na jej ogromny sukces, w Tampere w Finlandii, powstał tematyczny park rozrywki. Odwiedzający mogą korzystać z ogromnego placu zabaw z motywami Angry Birds, rollercosterami i mnóstwem innych atrakcji.

5. Oras

Tak, jak w Polsce mianem „adidasy” określa się popularne sportowe buty, tak w Finlandii „Oras” jest synonimem baterii łazienkowych i kuchennych. Nazwa pochodzi od producenta armatury sanitarnej. Firma Oras została założona w 1945 roku, w mieście Rauma, a jej wysokiej jakości produkty pozwalają oszczędzać wodę i energię. Takie podejście jest niezwykle ważne dla mieszkańców Finlandii, którzy wielką wagę przywiązują do ekologii i poszanowania naturalnych zasobów. W Polsce zlokalizowany jest jeden z zakładów produkcyjnych, a pierwsze baterie bezdotykowe marki Oras pojawiły się w naszym kraju w 1990 roku.

6. Nordic Walking

Piękne krajobrazy Finlandii stanowią inspirację i motywację do uprawiania różnych dyscyplin sportu – nie tylko zimowych. To właśnie Finowie wynaleźli i wypromowali „spacer z kijkami”, czyli Nordic Walking. I choć na początku miał być letnią alternatywną dla biegaczy narciarskich, to bardzo szybko podbił serca osób młodszych i starszych na całym świecie. W Polsce ten sposób spędzania czasu jest niezwykle popularny.

7. Styl fiński we wnętrzach

Fińskie podejście do sposobu urządzania wnętrz pokochali nie tylko Polacy, ale także mieszkańcy całej Europy. Dlatego też coraz częściej w naszych domach pojawiają się naturalne materiały, takie jak drewno czy bawełna, a także ornamentyka roślinna i zwierzęca. Cechą charakterystyczną tego stylu jest przenikanie się tego co na zewnątrz z tym co wewnątrz. Fiński design to także trwałość przedmiotów połączona z funkcjonalnością, a sam dom ma służyć domownikom, być ich ostoją i schronieniem.

8. The Rasmus, Apocalyptica, Nightwish…

Rokrocznie w Finlandii organizowanych jest kilkanaście międzynarodowych festiwali dla fanów mocnych brzmień. To właśnie stamtąd wywodzą się słynne, znane na całym świecie kapele: HIM, The Rasmus, Lordi, Nightwish, Apocalyptica czy Leningrad Cowboys. Finowie zdecydowanie przodują w takich gatunkach, jak rock czy metal, dzieląc się swoimi dokonaniami muzycznymi z fanami na całym świecie.

9. Sportowcy z Finlandii

To dzięki Finlandii możemy podziwiać zmagania wielu wybitnych sportowców, którzy dostarczają nam niezapomnianych emocji. Oprócz zawodników startujących w skokach narciarskich coraz częściej Finów spotkać można w formule 1, piłce nożnej czy siatkówce. To właśnie z Finlandii pochodzą takie osobistości, jak: Janne Ahonen, Kimi Räikonen, Sami Hyypiä czy Keke Rösberg.

10. Linux

Fiński programista Linus Torvalds stworzył w 1991 roku wolne i otwarte oprogramowanie, którego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany. Razem z systemem Android, Linux jest oficjalnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.