Top 5 pytań o depilację laserową

Usuwanie włosów depilatorem, woskiem, czy maszynką zajmuje czas i energię. Lepiej na dobre pozbyć się problemu za pomocą depilacji laserowej. Oto wszystko, co chciałaś wiedzieć o najskuteczniejszej metodzie, ale bałaś się zapytać. Nie zwlekaj, to już ostatni dzwonek!

Bodycare of female Smooth legs.
Top 5 pytań o depilację laserową

Czy pora roku ma znaczenie?

Tak, ma! Zima jest najlepszym momentem na zaplanowanie epilacji (depilacji laserowej). O ile wiosną i latem silne nasłonecznienie może spowodować podrażnienia skóry, o tyle jesienią i zimą ryzyko maleje. Co ważne, w chłodne miesiące znikają ślady opalenizny.

Dlaczego to takie istotne? – W przypadku opalonej skóry, światło lasera zamiast popłynąć prosto do mieszka włosowego i go zniszczyć, rozproszy się na skórze i dojdzie do podrażnienia. Po opalaniu należy odczekać minimum miesiąc, aby móc przystąpić do zabiegu – mówi Kamila Adryjanek, fizjoterapeuta w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Dlaczego warto zdecydować się na epilację?

Tradycyjne metody (np. golenie, depilator, wosk) dają krótkotrwałe i mało satysfakcjonujące efekty. Dodatkowo niosą ryzyko wrastania włosów, przebarwień, reakcji alergicznych, a w skrajnych przypadkach – blizn.  – Epilacja jest wolna od tych zagrożeń, a przy tym jest metodą szybką, bezinwazyjną i bezbolesną. Pozwala na skuteczną redukcję niechcianego owłosienia w bezpieczny sposób, z dowolnych części ciała – od twarzy (na przykład wąsik, uszy, czy policzki), przez pachy, ramiona, dłonie, po nogi i bikini – mówi Magdalena Nawrocka, fizjoterapeutka w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Czy wybór lasera i ośrodka wykonującego zabieg ma znaczenie?

– Na rynku dostępnych jest bardzo wiele laserów depilujących. Decydując się na zabieg warto wybrać placówkę, która oferuje największy wybór metod redukcji niechcianego owłosienia – dzięki temu lekarz będzie mógł zalecić najlepsze rozwiązanie – mówi Dorota Kliszewska, mgr fizjoterapii, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu. Obecnie jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest laser eMax, który umożliwia usuwanie wszystkich kolorów włosów (ciemnych, brązowych, rudych, jasnych, siwych) ze wszystkich typów skóry. Przełomem jest również laser Nordlys. Urządzenie wysyła impulsy o czasie trwania poniżej jednej milisekundy, co podnosi jego skuteczność i szybkość. Urządzenie wykorzystuje tylko te fale świetlne, które korzystnie wpływają na efekt zabiegu – stąd jest on niezwykle precyzyjny i może być dostosowywana do różnych typów skóry.

Jak wygląda zabieg epilacji?

Podczas zabiegu w pierwszym etapie skóra jest schładzana, co sprawia, że jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Następnie laser wysyła impuls niszczący strukturę włosa. – Czas trwania zabiegu zależy od wielkości depilowanego obszaru oraz stopnia owłosienia – na przykład te na twarzy trwają krócej, niż na nogach. Pełną redukcję owłosienia otrzymujemy po około 4-6 zabiegach, które wykonuje się w odstępach określonych indywidualnie przez specjalistę – mówi Kamila Adryjanek, mgr fizjoterapii w Dermamed we Wrocławiu. Dokładną liczbę zabiegów oraz odstępy w serii dobiera się indywidualnie, w zależności od leczonego obszaru i szybkości z jaką odrastają włosy.

Co po zabiegu?

– Zaraz po epilacji można powrócić do codziennej aktywności. Na skórze może pojawić się rumień, który po kilku godzinach ustępuje. Właściwą reakcją jest również obrzęk w miejscach ujść włosów – mówi dr n. med. Marcin Frączek, lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu. Uszkodzone podczas zabiegu włosy przesuwają się w kierunku powierzchni skóry, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie – jeśli martwe włosy są szorstkie lub sztywne – można je ogolić. Z każdym zabiegiem włosów jest coraz mniej.